Хто ми

Запитання та відповіді

Відповіді на запитання, що найчастіше задають про діяльність Amnesty.

Чи ефективна робота Amnesty International?
Яким чином працює Amnesty International?
Хто фінансує роботу Amnesty International?
Яким чином Amnesty International отримує інформацію?
Яким чином Amnesty International отримує інформацію про «закриті країни»?
Де знаходяться ваші представництва?
Хто такі в’язні совісті?
Хто такі політв’язні?
Грубі порушення прав людини в моїй країні – кому я можу про це повідомити?
Є питання, на які немає відповіді на цій сторінці.

– Чи ефективна робота Amnesty International?

– Щорічно Amnesty International проводить більше ніж 800 акцій термінової допомоги. Більше третини з них призводить до позитивних результатів. У 2002 році члени Amnesty International відправили листи у підтримку 3685 конкретних жертв порушень прав людини.

За свою історію організація досягла вражаючих результатів. Пригорнення уваги міжнародної спільноти виявлялося достатньо, щоб умови утримання в’язнів покращувалися, спостерігачам надавали доступ до закритих судових процесів, винесений смертний вирок замінювався більш м’яким, а щодо порушників прав людини порушувалися кримінальні справи. З 1961 року тисячі політичних в’язнів були достроково звільнені завдяки втручанню Amnesty International.

В річній доповіді Amnesty International за 2009 рік описані порушення прав людини в 157 країнах та територіальних утвореннях світу. У 2002 році представники Amnesty International відвідали 76 країн світу, де вони проводили розслідування, спілкувалися з людьми чиї права були порушені, виступали спостерігачами в судах та зустрічалися з посадовцями.

В 1977 році Amnesty International отримала Нобелівську премію миру, а в 1978 – Премію ООН за внесок в захист прав людини. Amnesty International підтримує офіційні відносини з ЮНЕСКО, Радою Європи та іншими міжурядовими організаціями.

– Яким чином працює Amnesty International?

– Робота Amnesty International націлена не лише на уряди, але і на неурядові організації і приватних осіб (недержавних суб’єктів).

Для досягнення цілей Amnesty International виробила ряд методів, що дозволяють добитися широкого розголосу інформації і мобілізувати громадську думку. Однією зі своїх сильних сторін організація вважає публікацію неупереджених, достовірних доповідей. Збір матеріалів для доповідей здійснюється за допомогою бесід з потерпілими і посадовими особами, спостереження на судових процесах, роботи з правозахисниками на місцях і відстежування повідомлень в ЗМІ. Організація прагне своєчасно випускати прес-релізи, а також публікує інформацію в бюлетенях новин та на вебсайтах. Крім того, для вивчення ситуації в країні вона направляє туди офіційні делегації, які діють ввічливо, але наполегливо.

Мобілізація громадської думки може здійснюватися у формі кампаній на захист конкретних осіб, кампаній по країні або тематичних кампаній. При цьому застосовуються всілякі методи, такі як прямі звернення (наприклад, написання листів), робота зі ЗМІ, залучення уваги громадськості та демонстрації.

У ситуаціях, що вимагають її невідкладної уваги, Amnesty International залучає учасників мереж термінової допомоги або кризових мереж; у останніх випадках вона вдається до допомоги своїх членів. Однією з сильних сторін Amnesty International є чисельні людські ресурси.

– Хто фінансує роботу Amnesty International?

– Діяльність організації загалом фінансується за рахунок пожертв приватних осіб зі всього світу та членських внесків. Це дозволяє зберігати повну незалежність від будь-яких урядових структур, політичних ідеологій, економічних інтересів та релігійних поглядів. Ми не приймаємо та не просимо фінансування з метою проведення досліджень у галузі прав людини від урядів та політичних партій. Ми приймаємо допомогу лише від комерційних підприємств, які пройшли ретельну перевірку. Завдяки етиці збору пожертв від приватних осіб ми можемо твердо та непохитно відстоювати універсальні та неподільні права людини.

– Яким чином Amnesty International отримує інформацію?

– Групи дослідників щодо певних країн та тематик розслідують повідомлення про порушення прав людини, перевіряють дану інформацію з використанням різних джерел, зокрема, перевіряючи її за допомогою мережі контактів.

Наші джерела інформації є різноманітними. Серед них:

 • в’язні та інші особи, чиї права порушуються, а також їх представники
 • потерпілі та їх родичі
 • юристи та журналісти
 • біженці
 • дипломати
 • релігійні установи та громадські діячі
 • гуманітарні та інші правозахисні організації
 • правозахисники

Дослідники також регулярно беруть інформацію з газет, інтернету та інших ЗМІ. Amnesty International часто висилає дослідницькі команди з метою оцінки ситуації на місцях. Перед тим, як будь-яка заява, публікація або доповідь побачать світ, текст ретельно редагується для забезпечення фактичної точності, політичної неупередженості та відповідності місії Amnesty International.

Коли Amnesty International має справу з чиїмись твердженнями, а не з фактами, то організація чітко вказує на цю обставину та може закликати до проведення розслідування.

Якщо Amnesty International помиляється, то вона публікує виправлену інформацію.
Тому достовірність досліджень Amnesty International отримала міжнародне визнання. До нас часто звертаються за консультаціями, зокрема, уряди, міжурядові організації, журналісти, вчені та інші правозахисні організації та групи, які ведуть роботу по тій чи іншій тематиці.

– Яким чином Amnesty International отримує інформацію про «закриті країни»?

– Якщо офіційні органи відмовляють Amnesty International у відвіданні країни, дослідницькі групи можуть використовувати джерела за її межами, включаючи репортажі ЗМІ та інформацію, що надається експертами, біженцями, дипломатичними представниками та правозахисниками.

– Де знаходяться ваші представництва?

– Міжнародний секретаріат знаходиться в Лондоні. Наші національні організації – ми називаємо їх «секціями» – знаходяться у 80 країнах світу.

– Хто такі в’язні совісті?

– Говорячи коротко, в’язень совісті – це людина, що знаходиться під вартою або в ув’язненні виключно за те, що мирно висловлювала свої політичні, релігійні чи наукові погляди.

Термін уведений в обіг на початку 1960-х років засновником організації Amnesty International Пітером Бененсоном – юристомі правозахисником з Великобританії.

Вичерпне визначення таке: в’язень совісті (prisoner of conscience) – целюдина, фізична свобода якої обмежена тюремним ув’язненням або іншим способом виключно через її або його політичні, релігійні або інші переконання, а також етнічне походження, стать, расу, мову, національне чи соціальне походження, майновий статус, родинні відносини, сексуальну орієнтацію та інші характеристики особистості. При цьому в’язнями совісті не вважаються люди, які вдаються до насильства або пропагують насильство і ворожнечу.

Причини, за якими уряди позбавляють свободи в’язнів совісті, різноманітні:

 • ненасильницька політична діяльність, така як участь у роботі громадських організацій;
 • приналежність до меншості, яка веде боротьбу за незалежність (важливо, щоб ця боротьба не набувала насильницького характеру);
 • завзятість у відправленні обрядів релігії, не визнаної державою;
 • участь у профспілкових акціях, таких як страйки і демонстрації;
 • в результаті звинувачення у злочині, який використовується як привід для розправи з тими, хто критикує владні структури;
 • написання газетних статей, що привертають суспільну увагу до фактів порушень прав людини в країні;
 • відмова виконувати військовий обов’язок як такий, що суперечить переконанням;
 • відмова користуватися офіційною мовою країни;
 • фізичну свободу жінок можуть обмежувати виключно через їх стать (наприклад, в Афганістані під владою талібів);
 • через сексуальну орієнтацію (справжню або уявну), одностатеві зв’язки, діяльність на захист сексуальних меншин.

В’язні совісті потрапляють до в’язниці через своїх переконання чи особистісні характеристики, а не через скоєні ними злочини. Amnesty International наполягає на негайному і безумовному звільненні всіх в’язнів совісті.

Перш ніж визнати людину в’язнем совісті, необхідно ретельно проаналізувати факти, взяті з декількох джерел (не менше трьох). Це рішення приймається Міжнародним секретаріатом.

– Хто такі політв’язні?

– Політв’язнем називається людина, у позбавленні свободи якої присутній суттєвий політичний момент.

Політв’язнів часто засуджують за результатами процесів, що супроводжуються порушеннями міжнародних норм справедливого судочинства. Іноді їх роками тримають в попередньому ув’язненні без суду і слідства. Amnesty International вимагає, щоб всі політичні ув’язнені постали перед справедливим судом у розумні терміни.

На відміну від в’язнів совісті, серед політв’язнів можуть бути і ті, хто вдавався до насильницьких дій (у тому числі, здійснюючи кримінально-карні діяння), або закликали до насильства або ворожнечі. Проте всі звинувачення на їхню адресу або їх частина можуть бути і помилковими. Amnesty International домагається лише того, щоб справи таких людей були розглянуті в суді в розумні строки і з дотриманням всіх гарантій справедливого суду, таких як право на адвоката за власним вибором, відмова від розгляду свідчень, отриманих під тортурами тощо.

Термін “політв’язень” не означає, що людина володіє якимось особливим статусом, або що організація надає їй якесь особливе значення. Amnesty International не підтримує і не спростовує погляди таких людей, а також ніяк не оцінює необхідність тих чи інших бойових дій в ході політичного протистояння чи конфлікту.

Amnesty International закликає уряди скасувати процедури, за допомогою яких політичних ув’язнених продовжують утримувати під вартою за відсутності правових механізмів, що гарантують їх безпеку.

– Грубі порушення прав людини в моїй країні – кому я можу про це повідомити?

– Якомога швидше зв’яжіться з Міжнародним Секретаріатом Amnesty International. Також можна зв’язатися з офісом AmnestyInternational в Україні (викласти інформацію російською мовою) та ми передамо інформацію відповідним дослідникам Міжнародного Секретаріату.

– Є питання, на які немає відповіді на цій сторінці?

– Напишіть нам лист з запитанням, і ми в найкоротші строки спробуємо відповісти Вам особисто або опублікуємо відповідь на сайті..