Новини

Як писати листи підтримки героям та героїням Марафону?

У рамках Марафону написання листів ми пропонуємо людям написати лист солідарності і підтримки до тих, хто постраждали від правопорушень. Часто це викликає безліч запитань: а що саме мені написати? А чи безпечно це? А що, якщо я не знаю іноземних мов і можу написати листа лише українською – чи зрозуміють його адресати? А чи дійсно мій лист потрібен, адже героїня/герой Марафону знаходяться за сотні кілометрів, живуть в іншій країні, іншому культурному середовищі і, можливо, нічого не знають про Україну.

Ми вирішили відповісти на ці та інші подібні питання цим дописом у блог. Отже, що потрібно знати про листи солідарності і підтримки, які ми пишемо у рамках Марафону?

1) Кому писати?

«Якщо я пишу листа, то до кого мені звертатись? До героя чи героїні Марафону, чи до її/його рідних? »

Цього року в рамках ювілейного Марафону написання листів в Україні ми спрямовуємо свої зусилля на підтримку 8 справ, що представляють різні порушення прав людини з усіх частин світу. Ми пишемо листи зі словами підтримки:

Сім’ї кримськотатарського активіста Ервіна Ібрагімова з України, який став жертвою насильницького зникнення в Криму,

Юристці Ерен Кескін з Туреччини, обвинуваченій у понад 100 справах за критику влади,

Зейнаб Джалалян з Ірану, яка відбуває довічне ув’язнення за політичну активність, її катували в тюрмі, а тепер вона може втратити зір, 

Університетському професору Ільхам Тохті з Китаю пожиттєво ув’язнений за боротьбу з дискримінацією

Дівчинці Енні Альфред з Малаві, яка стала об’єктом полювання через колір шкіри

Вчителю початкових класів Джохану Тетеріссі з Індонезії, ув’язненому на 15 років за підняття прапора

Хелен Кнотт з Канади, яка намагається зберегти традиційний спосіб життя свого народу

Байраму Мамедову та Гіясу Ібрагімову з Азербайджану, катованим та ув’язненим за графіті з критикою влади

2) Що ми пишемо?

«Що я можу написати дівчинці Енні з Малаві? Я нічого не знаю про цю країну, про життя там…»

Це і не потрібно, адже Ви пишете лист людині, а не країні. Якби у Вас була знайома маленька дівчинка – дочка Ваших родичів чи друзів – і вона потрапила б у біду, що б Ви їй написали? Слова підтримки, увага до ситуації потрібні усім людям незалежно від їх віку, статі, раси, місця проживання. Особливо важливими вони є для тих, хто потрапив у біду і потребує допомоги. За кожним описом справи стоїть людина з її переживаннями, сумом, бідою. Напишіть листа цій людині.

Звичайно, варто зважати на культурний контекст – для цього уважно прочитайте опис справи і, за потреби, зверніться за порадою до координаторок/координаторів заходу Марафону написання листів, який Ви відвідуєте.

3) Як писати?

«Ну добре, я розумію тепер і хочу написати кілька слів підтримки, але ж я не знаю англійської. Чи можна писати лист українською? Як його прочитають? І, до речі, краще написати довгий лист чи коротке повідомлення?»

Багато аспектів у даному разі не є визначальними і залишаються на Ваш розсуд – довгий чи короткий лист, аркуш паперу чи листівка, покласти у конверт чи просто згортнути і віддати вирішуєте Ви. Для тих, хто їх отримує важливим є сам факт отримання повідомлень, адже це означає, що про них не забули, їх підтримують, співпереживають їхній ситуації. З досвіду попередніх років, крім власне листів, ми отримували також малюнки, аплікації, орігамі для героїв та героїнь Марафону. Все це ми збираємо і надсилаємо адресатам.

Щодо мови, то вона також не є визначальною. Навпаки, людина бачитиме, що про її справу знають у багатьох країнах світу. Щоб наголосити, кому саме адресований лист, можна написати ім’я героя чи героїні латиницею і якось виділити його (підкреслити, написати іншим кольором тощо).

4) Навіщо писати?

«Хіба мій лист дійсно отримають? Чим допоможе один аркуш паперу?»

Навіть один лист – це надзвичайна підтримка людині, яка знаходиться в ув’язненні, або її рідним, що також перебувають у скрутному становищі. Герої минулорічних Марафонів розповіли про те, як листи від прихильників Amnesty International змінили їх життя.

ГЕННАДІЙ АФАНАСЬЄВ (УКРАЇНА) Кримський активіст. Звільнений у 2016 році.

ГЕННАДІЙ АФАНАСЬЄВ (УКРАЇНА) Кримський активіст. Звільнений у 2016 році.

«Коли ти бачиш таку підтримку від людей, як ти можеш відступити? Ти будеш йти тільки вперед! Триматися заради цих людей. Вони вірять у тебе. А якщо в тебе вірять, то у тебе все вийде!»

 

 

 

 

 

 

ПІО ПІО АУНЬ (М’ЯНМА) Активістка студентського руху. Звільнена у 2016 році.

 

 

 

«Дуже дякую кожному з вас. Не тільки за участь у кампанії задля мого звільнення і звільнення інших в’язнів, а й за допомогу у збереженні нашої надії та віри».

 

 

 

АЛЕСЬ БЕЛЯЦЬКИЙ (БІЛОРУСЬ) Правозахисник. Звільнений у 2014 році.

АЛЕСЬ БЕЛЯЦЬКИЙ (БІЛОРУСЬ) Правозахисник. Звільнений у 2014 році.

 

 

 

 

 

«Мене позбавили права на побачення з дружиною, отримання продуктових пакунків та купівлю речей в тюремному магазині. Все це було формою тиску на політичних в’язнів. Але величезна кількість листів, які я отримував щодня, додали мені оптимізму і впевненості в тому, що моя позиція була правильною».

 

 

 

 

 

 

 

5) Коли писати?

«Чи правда, що лист можна написати лише 10 грудня (у День прав людини)? Можу я написати лист не зараз, а пізніше – в якийсь інший день, наприклад?»

Цього року Марафон в Україні відбувається з 20 листопада до 15 грудня. Протягом цього періоду у різних містах України відбуватимуться заходи, у рамках яких координаторки і координатори Марафону збиратимуть листи солідарності і підтримки. Ви можете відвідати найближчий до Вас захід (про місце проведення більшості заходів можна дізнатися на сайті Марафону, чи на Facebook-сторінці Amnesty International в Україні) і написати лист там або принести вже готовий написаний лист і залишити його там. Після завершення заходу координаторки і координатори Марафону надішлють усі зібрані листи в офіс Amnesty International у Києві, а ми у свою чергу надсилатимемо їх адресатам.

6) Чи безпечно це?

«Я хочу отримати відповідь, але чи безпечно залишати свою адресу під листом? І взагалі – чи не потрапить цей лист у чужі руки і чи не буде інформація, яку я вказую, використана проти мене чи проти адресата/ки?»

За усі роки проведення Марафону в Україні не було зафіксовано жодних випадків зловживань інформацією, яку вказують автори і авторки листів. Якщо Ви не хочете залишати адресу чи будь-які інші дані про себе (включно з ім’ям), можете не робити цього – це зовсім не обов’язково. Проте, якщо все-таки сподіваєтеся на відповідь і хочете залишити адресу, зробіть це – цілком можливо за деякий час Вам прийде лист подяки (такі випадки також були). Отримувати такі листи – зі словами вдячності від тих, кому Ви допомогли –  надзвичайно приємно.

НАПИШИ ЛИСТ – ЗМІНИ ЖИТТЯ!

Новини на цю ж тему

Стартувала найбільша правозахисна кампанія Марафон написання листів: Пліч-о-пліч з відважними.
20.11.2017
Відкрито набір координатор/ок Марафону написання листів 2017!
03.10.2017
4,6 мільйони акцій підтримки на Марафоні написання листів 2016!
02.10.2017
М’янма: Лист від… Піо Піо Аунь
13.10.2016
Відкрито набір координаторок і координаторів Марафону написання листів 2016!
05.10.2016