Новини

Викрадений бійцями батальйону «Айдар» чоловік має бути знайдений

Олександр Мінченок

Уповноважені органи України мають встановити місцеперебування 31-річного Олександра Мінченка, якого ймовірно викрали бійці батальйону «Айдар», та негайно, неупереджено та ефективно розслідувати обставини зникнення, йдеться у новому документі Amnesty International.

"Тут помітний і почерк порушників з лав цього батальйону – під час викрадення чоловік був за кермом машини, крадіжка якої могла стати мотивом злочину "
Тетяна Мазур, директор AI в Україні

“Доступні нам деталі цієї справи вказують на те, що Олександр Мінченок, ймовірно, став жертвою викрадення та незаконного арешту з боку добровольців «Айдару». Тут помітний і почерк порушників з лав цього батальйону – під час викрадення чоловік був за кермом машини, крадіжка якої могла стати мотивом злочину”, — сказала Тетяна Мазур, директор Amnesty International в Україні.

У новій Акції термінової допомоги організація вимагає від МВС, Генпрокуратури та батальйону «Айдар» негайно встановити місцеперебування Олександра та гарантувати йому безпеку. У Amnesty International вважають, що у разі, якщо чоловік затриманий, то йому мають невідкладно забезпечити доступ до адвоката, повідомити про обвинувачення в передбаченому кримінальним кодексом злочині або ж негайно звільнити його.

Вранці 21 липня Олександр Мінченок, 31-річний мешканець Лисичанську,  разом з бабусею Марією Наумовою їхав машиною з Лисичанську до Харкова. Він подзвонив батькам та повідомив, що вони минули контрольно-пропускний пункт, який контролювався проросійськими сепаратистами поблизу Сєвєродонецька. Через півгодини після цієї розмови невідомий чоловік подзвонив батькам Олександра та повідомив, що їхнього сина заарештували та забрали до прокуратури. Більше зв’язатись ні з Олександром, ні з невідомим чоловіком так і не вдалось.

“Міжнародне право чітко визначає, що арешт можливий лише за умови суворого дотримання закону та компетентними особамиПроведення незаконних арештів цивільних осіб бійцями добровольчих батальйонів можуть прирівнюватися до воєнних злочинів”, — підкреслила Мазур

Катерина та Юрій Наумови, батьки Олександра, вирушили до останнього відомого місця перебування сина, де їм повідомили, що він був затриманий батальйоном «Айдар». Бійці проукраїнських  сил, що були присутні на місці, заявили, що Олександра вже відпустили поблизу м. Старобільськ, що неподалік Луганська.

Бабуся Олександра стверджує, що їх зупинив чоловік у військовому, проте вона не пригадує, яку саме символіку він мав. Батьки розповіли Amnesty International, що їхню машину Mitsubishi Pajero згодом бачили на вулицях м.Старобільськ.

Особливі прикмети Олександра: ріст – 180см, помітний хірургічний шрам на плечі та одній з гомілок.

Загальні відомості

Батальйон територіальної оборони «Айдар» є одним з тридцяти добровольчих батальйонів, які з’явились внаслідок спалаху конфлікту та не були належним чином інтегровані в систему безпеки та оборони України. Їхньою метою є звільнення територій, захоплених сепаратистами. Все очевиднішою стає причетність бійців «Айдару» , що діють на півночі Луганської області, до зловживань, в тому числі до викрадень, незаконних арештів, жорстокого поводження,  крадіжок, вимагань та можливих позасудових страт.

Знаходячись формально під керівництвом Міністерства оборони України, бійці «Айдару» діють майже безконтрольно, а місцева міліція не бажає чи не може вживати заходів щодо порушень з боку батальйону. Деякі з порушень можуть прирівнюватись до воєнних злочинів, за які як правопорушники, так і командири можуть понести відповідальність згідно з нормами національного та міжнародного права.

Amnesty International висловлювала занепокоєння щодо дій членів батальйону «Айдар»  (див: Зловживання та воєнні злочини з боку добровольчого батальйону «Айдар» на півночі Луганської області), в тому числі і напряму місцевому командиру в Сєвєродонецьку та Рубіжному. На зустрічі з Amnesty International він підтвердив, що батальйон вдавався до «спрощеної» процедури при арештах, а також повідомив, що в них насправді є спеціальні  приміщення (біля Сєрєдонецька )для утримання затриманих. Командир визнав, що випадки побиття могли мати місце, а затриманим зав’язували очі, після чого їх передавали міліції.

В органи міліції та оборонних установах Сєвєродонецька розповіли Amnesty International, що відкрито 38 справ щодо дій (переважно це пограбування), ймовірно вчинених «Айдаром». Звіти щодо такого сплеску злочинів були передані Міністерству оборони та внутрішніх справ України, проте суттєвих результатів поки що нема. Представники місцевої міліції повідомили, що вони знали про поширені правопорушення, але не мали можливості робити щось окрім реєстрації справ.

Високопоставлені військові командири заявили, що після отримання цих звітів, на початку серпня Міністерство оборони скерувало дві інспекції до батальйону «Айдар». Їхні рекомендації щодо реорганізації батальйону та встановлення чітких процедур і регламентів  ще досі не виконані.

 

 

Новини на цю ж тему

Ємен: вибухом бомби, виготовленої у США, були вбиті та скалічені діти
22.09.2017
Нова доповідь Amnesty International про становище жертв масових зґвалтувань у боснійській війні 1992-1995 років
15.09.2017
М’янма: блокування міжнародної допомоги є смертельною загрозою для десятків тисяч людей
05.09.2017
Річна доповідь 2016/2017: Україна
22.02.2017
Іракців, що тікають з підконтрольних ІДІЛ територій, катують, піддають насильницьким зникненням та вбивають
18.10.2016