Успіхи

Досягнення у сфері прав людини у 2014 (та Січень/Лютий 2015)

В 2014 був узгоджений Міжнародний договір про торгівлю зброєю

Світові досягнення

 • Після проведення кампанії, яка тривала понад два десятиліття, «Міжнародний договір про торгівлю зброєю», підписаний 130 та ратифікований 62 країнами, нарешті вступив в силу у 2014 році. Договір містить рамкову угоду про обмеження міжнародної торгівлі зброєю та амуніцією, яка, за умови її виконання, допоможе врятувати тисячі життів.
 • У грудні 117 країн проголосували на підтримку резолюції Генеральної Асамблеї ООН, яка накладає мораторій на виконання смертної кари на світовому рівні. З часів прийняття останньої резолюції в грудні 2012, Екваторіальна Гвінея, Еритрея, Фіджі, Нігер та Суринам змінили своє рішення на користь резолюції, а Бахрейн, М’янма, Тонга та Уганда перейшли від опозиції до утримання.
 • У грудні було опубліковано звіт Спеціального комітету Сенату США у справах розвідки, який розкриває програму затримань Центрального розвідувального управління (ЦРУ). Звіт не просто викриває шокуючі деталі жорстокого поводження, а й міру причетності європейських країн, котрі розміщували на своїй території секретні місця утримання заарештованих чи сприяли уряду США у здійсненні незаконних передач затриманих, насильницьких зникнень, катувань та інших видів жорстокого поводження над десятками затриманих.

Середній схід та північна Африка

 • У лютому 2015 року влада Єгипту звільнила Пітера Греста, одного з трьох журналістів телеканалу Al Jazeera, які більше року перебували в ув’язнені за сфальсифікованими звинуваченнями. Amnesty International продовжує закликати до звільнення двох інших журналістів (Мохамеда Фахмі та Бахера Мохамеда), заарештованих разом із Грестом.
 • У січні 2015 Палестина приєдналася до Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Розслідування Міжнародного кримінального суду посприяє подоланню беззаконня, яке призвело до низки воєнних злочинів та злочинів проти людства з боку обох сторін Ізраїльсько-Палестинського конфлікту.
 • У січні 2014 парламент Марокко одностайно проголосував за закриття прогалин у законах, які повинні гарантувати неможливість уникнення покарання для чоловіків, які після зґвалтували дівчат, що не досягнули 18-річного віку, пропонують їм одружитися, щоб не нести відповідальність.
 • У лютому Туніс прийняв нову конституцію, яка включає низку гарантій прав людини. У травні туніський в’язень совісті, Джабеур Меджрі, був звільнений із-під варти. Останній відбував два роки ув’язнення за публікування онлайн статей та мультиків, які були визнані такими, що ображають іслам. Проте його обвинувачувальний вирок ще підлягає скасуванню.

Азіатсько-тихоокеанський регіон

 • Тисячі тих, хто вижили після катувань, викрадань та інших видів жорстокого поводження у Шрі-Ланці, у травні отримали нову надію, оскільки ООН проголосувала за проведення незалежного розслідування злочинів, скоєних поліцією та озброєними угрупуваннями під час громадянської війни.

У грудні, майже одразу після публікації звіту Amnesty International, що висвітлював факти катувань з боку поліції Філіппін, Сенат оголосив про проведення розслідування зазначених фактів.

 • У листопаді, після 30 років з моменту того, як більше ніж півмільйона людей у Бхопалі постраждали від отруєння внаслідок найгіршої техногенної катастрофи у світі, уряд Індії погодився використати наукові та медичні дані для перегляду багатомільйонної позовної вимоги щодо виплати компенсації американською хімічною компанією Union Carbide.
 • У Камбоджі у ході процесу над Червоними кхмерами було засуджено до довічного ув’язнення за злочини проти людства Нуона Чеа, який був другим  обличчям режиму Червоних кхмерів, та Кхіеу Сампхана, колишнього голову країни.
 • У Малайзії протягом лютого та березня була тимчасово відкладена страта Чандрана Паскарана та Осаріакхі Ернеста Обаянгбона.
 • Саме у той рік, коли Amnesty International уперше за два десятиліття відвідала В’єтнам, щонайменш 7 в’язнів совісті було звільнено з під варти.
 • У квітні Верховний суд Індії надав юридичне визнання трансгендерним людям. Останній постановив, що влада зобов’язана визнавати прагнення трансгендерних осіб до ідентифікації себе як особи чоловічої, жіночої чи трансгендерної статі, та надавати їм привілеї у сфері освіти та під час працевлаштування.

Африка

 • У червні в Судані була звільнена з під варти Меріам Ібрагім. Вагітна жінка була засуджена до смертної кари за віровідступництво та була змушена народжувати у в’язниці.
 • У травні Африканська Комісія з прав людини і народів (ACHPR) прийняла  знакову резолюцію на захист прав кожної особи, незалежно від її дійсної або припущеної сексуальної орієнтації чи гендерної приналежності.
 • Після шести років з того часу, як два нафтові розливи зруйнували тисячі засобів існування місцевих жителів Бодо, що розташований у дельті річки Нігер, правові дії, проведені у Великобританії, змусили транснаціональну корпорацію Shell укласти мирову угоду на виплату компенсації в розмірі £55 млн. постраждалому місцевому населенню.
 • У вересні миротворчі сили ООН були розміщені на території Центральноафриканської Республіки. Більше того, Міжнародний кримінальний суд розпочав попереднє судове розслідування скоєних у країні злочинів проти міжнародного права.
 • У серпні в Уганді був анульований дискримінаційний законопроект проти гомосексуальності. У грудні Високий суд Ботсвани оголосив незаконною відмову Міністерства праці та внутрішніх справ реєструвати організацію, що представляє права ЛГБТ, заявивши, що ця відмова є порушенням конституційних прав заявників.
 • У лютому Міжнародний кримінальний суд (МКС) відмовив у розгляді апеляційної скарги Томаса Лубанга Диіло, який у 2012 році був визнаний винним у здійсненні воєнних злочинів у Демократичній Республіці Конго (ДРК). У травні Міжнародний кримінальний суд визнав Жермена Катанга, лідера одного з озброєних угрупувань у Демократичній Республіці Конго (ДРК), винним у скоєнні воєнних злочинів і злочинів проти людства.
 • У червні Міжнародний кримінальний суд підтвердив звинувачування проти колишнього президента Кот-д’Івуару, Лорана Гбагбо, якого звинувачували в злочинах проти людства. Також він підтвердив звинувачення проти Боско Нтаганда, лідера озброєного угрупування руху «23 березня», у здійсненні злочинів проти людства та воєнних злочинів у ДРК.
 • На початку 2015 року Домінік Онгвен, лідер Армії опору Господа, здався силам США та був переданий Міжнародному кримінальному суду, де він буде притягнутий до відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людства.
 • У грудні Африканський суд з прав людини і прав народів постановив, що суд Буркіна-Фасо порушив право Ісса Логе Конате на свободу самовираження, засудивши редактора газети до 12-місячного ув’язнення за публікування критичних статей про державного обвинувачувача.
 • У липні у Мозамбіку з проекту Кримінального кодексу стаття була виключена, яка надавала можливість ґвалтівникам уникнути кримінального переслідування шляхом укладення шлюбу з жертвою.
 • Своїм знаковим рішенням Конституційний суд Південної Африки постановив, що заяви про катування, скоєні у Зімбабве громадянами та проти громадян цієї країни, повинні розслідуватися Поліцейською службою Південної Африки. Таке рішення є прикладом реалізації на практиці принципу універсальної юрисдикції.

Америка

 • У червні корінному населенню Сохоямакса в Парагваї дозволили повернутися на землю їхніх предків. Це рішення було прийняте після проведення 20-річної кампанії, коли президент Орасіо Картес нарешті підписав закон про повернення більш як 14 000 гектарів землі місцевому населенню.
 • У жовтні в’язень совісті та жертва катувань, Ангель Амілікар Колон Квеведо, був звільнений із Мексиканської в’язниці після п’ятирічного досудового утримання під вартою.
 • У січні 2015, 53 політичні в’язні Куби були звільнені напередодні того, як США та Куба оголосили про відновлення дипломатичних зв’язків.
 • Суд Гватемали визнав винним Педро Гарсія Арредондо, колишнього голову національної поліції, в організації обстрілу місцевого Посольства Іспанії, що призвело до 37 смертей у 1980. У січні його засудили до 90 років ув’язнення за вбивство, замах на вбивство та злочини проти людства. Також суд Швейцарії визнав колишнього керівника поліції, Ервіна Сперізена, винним у здійсненні декількох вбивств.
 • У Бразилії опублікований у грудні останній звіт Національної комісії правди відзначив історичний крок країни у її спробах досягти справедливості у справах, що стосуються злочинів проти людства та інших порушень, котрі мали місце під час воєнного диктаторського режиму 1964-1985.
 • Апеляційний суд Гаїті відмінив постанову 2012 року, згідно якої президент, Жан-Клод Дювалье, не може бути звинувачений у злочинах проти людства. І хоча Жан-Клод Дювалье помер минулого року, постанова прийнята в лютому дозволила продовжити проведення розслідувань злочинів, скоєних під час його правління у 1971-1986 роках.
 • У червні в Колумбії було підписано новий закон, який, за умови його ефективної імплементації, може посприяти притягненню до кримінальної відповідальності підозрюваних у скоєнні сексуального насильства під час збройного конфлікту. Цей закон надає нові можливості для трактування сексуального насильства як воєнного злочину та злочину проти людства.
 • У Сальвадорі в січні 2015 року жінка, засуджена до 30 років ув’язнення за злочин проти внутрішньоутробного життя, була помилувана після того, як у неї стався викидень. Ще 16 сальвадорських жінок перебувають під ув’язненням на основі таких самих звинувачень.
 • Чилі зробила важливий крок до декриміналізації абортів, оголосивши в червні про зміни до закону про аборти для наступних випадків:
 • вагітність є результатом зґвалтування; (b) життя жінки знаходиться в небезпеці; та (c) ембріон є нежиттєздатним.

Європа та Центральна Азія

 • У серпні ЄС ініціював судовий розгляд у справі про порушення Чеською республікою антидискримінаційного закону ЄС (Директиви про расову рівність) у зв’язку з дискримінацією циган у сфері освіти.
 • В Іспанії відмовилися від запропонованого законопроекту, який міг створити низку перешкод для здійснення безпечного та законного аборту і поставив під загрозу здоров’я і життя жінки.
 • У квітні Європейський суд визнав незаконною та такою, що порушує фундаментальний принцип права на приватне життя, Директиву ЄС про збереження даних, згідно якої країни-учасниці повинні б були зберігати дані про телекомунікаційні послуги громадян.
 • Після трьохрічного ув’язнення, у червні був звільнений із під варти білоруський правозахисник Алесь Біляцький.
 • Кількість країн, які надають рівні права одностатевим партнерам, зростає. Більш того, уперше з часів 2010 року у вересні відбувся белградський Марш рівності, який є символом важливої перемоги для лесбіянок, геїв, бісексуалів, трансгендерів та інтерсексуалів Сербії.
 • У червні Великобританія була змушена розкрити секретну урядову політику, підтвердивши проведення масового спостереження за кожним користувачем Facebook, Twitter, Youtube та Google. Це було зроблено у ході непервної судової тяганини, ініційованої правозахисними групами, котрі намагаються з’ясувати межі такого онлайн моніторингу.  .
 • У липні було звільнено із закритої психіатричної лікарні Михайла Косенка, який був ув’язнений за участь у мирному антиурядовому протесті на Болотній площі в Москві. Проте його обвинувачувальний вирок не був скасований.

Новини на цю ж тему

Правоохоронні органи мають невідкладно і ефективно розслідувати численні напади на Марші за права жінок.  
09.03.2018
Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Вимагаємо негайно відпустити та припинити переслідування Еміра – Усеїна Куку та інших членів т.з “Ялтинської шістки”
20.02.2018
Стартувала найбільша правозахисна кампанія Марафон написання листів: Пліч-о-пліч з відважними.
20.11.2017
Україна: Влада повинна припинити переслідування антикорупційних активістів і громадських організацій
07.11.2017