Новини

Туреччина: ЄС ризикує стати співучасником порушень прав людини через депортації біженців та осіб, що шукають притулок

Європейський Союз (ЄС) знаходиться під загрозою стати причетним до серйозних порушень прав людини проти біженців та осіб, що шукають притулок, заявила Amnesty International, опублікувавши нищівні докази того, як турецька влада незаконно затримує та змушує біженців та осіб, що шукають притулок, повертатися до зони бойових дій.

"Ми задокументували самовільне затримання найбільш вразливих людей на території Туреччини. Тиск на біженців та шукачів притулку, аби примусити їх повернутись до своїх країн, наприклад, до Сирії чи Іраку, є не тільки ницим, але також є прямим порушенням міжнародного права "
Джон Далхусен, директор Amnesty International в Європі та Середній Азії

Звіт “Сторожі Європи” (“Europe’s Gatekeeper”) наводить докази того, як починаючи з вересня, паралельно із міграційним діалогом ЄС-Туреччина, турецька влада заганяла, можливо, сотні біженців та шукачів притулку, в автобуси та везла до віддалених територій за 1000 кілометрів, лишаючи їх там без зв’язку із зовнішнім світом. Деякі із затриманих розповідають як їх змушували ходити в наручниках декілька днів поспіль, били та примусово відправляли до країн, звідки вони тікали.

“Ми задокументували самовільне затримання найбільш вразливих людей на території Туреччини. Тиск на біженців та шукачів притулку, аби примусити їх повернутись до своїх країн, наприклад, до Сирії чи Іраку, є не тільки ницим, але також є прямим порушенням міжнародного права” – заявляє Джон Далхусен, директор Amnesty International в Європі та Середній Азії.

“Зробивши Туреччину пропускним пунктом до Європи під час міграційної кризи, Європейський Союз опинився під загрозою звинувачень в ігноруванні та співучасті у вчиненні серйозних порушень прав людини. Співпраця ЄС-Туреччина у міграційній сфері має бути зупинена доки не буде припинено скоєння таких порушень, а уже вчинені будуть належно розслідувані”.

Така помітна зміна політики різко контрастує із загалом сприятливим гуманістичним підходом турецької влади до біженців та осіб, які шукають притулок. До вересня цього року основні нарікання на порушення прав біженців та шукачів притулку в Туреччині не включали до свого переліку незаконне затримання та депортацію. У Туреччині знаходиться найбільша кількість біженців у світі, з яких 2,2 мільйони зареєстрованих біженців походять із Сирії і близько 230,000 з інших країн.

Як частина міграційного плану ЄС-Туреччина (План дій), підписаного у листопаді, ЄС пообіцяв надати кредит у розмірі 3 мільярдів євро для покращення гуманітарної обстановки для біженців та осіб, які шукають притулок у країні, у той час як Туреччина зобов’язалась посилити заходи щодо обмеження потоку біженців та мігрантів до ЄС. Подальше обговорення відносин ЄС-Туреччина та Плану дій продовжаться цього тижня в рамках Європейського Саміту у четвер.

У той час як ЄС надзвичайно переймається співпрацею з Туреччиною щодо зменшення міграції, він дозволяє використовувати свої фонди на обладнання та інфраструктуру у місцях, де на біженців та осіб, що шукають притулок, незаконно тиснуть та змушують повертатись назад до Сирії та Іраку. Біженці, яких тримали в центрі тимчасового проживання у місті Ерзурум, продемонстрували Amnesty International наклейки на ліжках та шафах на яких було зазначено, що центр фінансується в рамках програми підготовки вступу країни в ЄС.

Представники ЄС в Анкарі підтвердили Amnesty International, що 6 фінансованих ЄС відкритих центрів прийому біженців, про які йдеться в Плані дій від 6 жовтня, будуть насправді центрами тимчасового утримання.

“Це шокує, що гроші ЄС використовуються для фінансування незаконних затримань та програм повернення. ЄС має переконатися у тому, що фінансова та міграційна співпраця із Туреччиною просуває, а не підриває права біженців та мігрантів”.

Затримані перевозяться у кайданах

Біженці розповіли Amnesty International, що вони були затримані у західних провінціях Туреччини, включаючи Едірне і Мугла, перед тим, як були переправлені в центри утриманні на півдні та сході країни. Практично всі вони заявили, що намагалися або планували нелегально перетнути кордон з ЄС.

Біженці та шукачі притулку, були затримані без пояснень та без правових підстав у таборі в Дюзічі, провінції Османіє, або у центрі Ерзурум в однойменній провінції на два місяці і більше. Їм було відмовлено у зв’язку із зовнішнім світом, включно із адвокатами і родиною. Єдиним способом зв’язку були мобільні телефони, які вдалось сховати від представників влади.

Один сирієць, що мешкає в Туреччині, 23 години їхав до центра депортації в Ерзурумі після того, як його дочка спромоглась подзвонити йому завдяки прихованому телефону. Однак у самому центрі йому було сказано, що йому не можуть ані підтвердити, ані спростувати інформацію про те, чи знаходиться його донька в цьому центрі.

Amnesty International зафіксувала три випадки фізичного насильства у центрах утримання біженців, окрім численних неперевірених свідчень щодо жорстокого поводження.

40-річний сирієць заявив, що в ерзурумському центрі депортації його було замкнено одного в кімнаті на сім днів із закутими руками і ногами.

“Коли вони обмотують твої руки і ноги ланцюгом, ти почуваєшся наче раб, наче ти не людина” – зізнався він Amnesty International.

Для багатьох мігрантів гірким наслідком протиправного затримання стала депортація до Сирії чи Іраку після того, як їх змусили підписати документи, змісту яких вони не розуміли.

Біженці та особи, які шукають притулок, розказали Amnesty International, що єдиним способом покинути місце утримання під вартою була згода повернутися туди, звідки вони втекли. В Ерзурумі трирічну дитину змусили поставити відбиток пальця як доказ її згоди на повернення до Сирії, про що Amnesty International розповів 23-річний чоловік.

Дослідники зафіксували більше ста примусових повернень до Сирії та Іраку з Туреччини протягом останніх місяців, однак існує вірогідність того, що це число набагато більше та включає повернення до Афганістану.

“У цій справі абсолютно відсутня прозорість, і дізнатися реальну кількість незаконних затримань та протиправних депортацій турецькою владою не видається можливим. Ця нова практика має бути досліджена негайно задля захисту біженців та осіб, які шукають притулок” – заявляє Джон Далхусен.

Amnesty International закликає Туреччину припинити незаконні затримання та депортації. ЄС і Туреччина мають розробити незалежні ефективні механізми моніторингу для контролю за дотриманням прав людини відповідно до Плану дій ЄС-Туреччина, а також за використанням коштів ЄС для вирішення міграційних питань. Поки такі заходи не будуть запроваджені, виконання Плану дій має бути зупинено.