Новини

Смертна кара у 2015 році: рекордна за останні чверть століття кількість страт

  • У звіті “Смертні вироки та страти у 2015 році” Amnesty International зафіксувала рекордне зростання кількості страт по всьому світу за більш ніж 25 років.
  • Три країни – Іран, Пакистан та Саудівська Аравія – відповідальні за 90% усіх зафіксованих страт
  • Чотири країни скасували смертну кару у 2015 році, завдяки цьому, вперше в історії, від смертної кари відмовились більшість держав світу.

 

"Іран, Пакистан та Саудівська Аравія страчували людей у безпрецедентних масштабах, нерідко після відверто несправедливих судів. Необхідно покласти край таким жертвам.
На щастя, країни, що практикують такий вид покарань вже є невеликою і все більш ізольованою меншістю. Більшість держав відмовились від смертної кари, а у 2015 році ще чотири країни повністю усунули це варварське покарання зі свого законодавства "
Генеральний секретар Amnesty International Саліл Шетті

Внаслідок різкого зростання кількості страт у всьому світі, що було зафіксоване у 2015 році, було страчено більшу кількість осіб, ніж будь-коли протягом останніх 25 років. Це було зумовлене діями Ірану, Пакистану та Саудівської Аравії, про що свідчить огляд Amnesty International щодо світової практики застосування смертної кари.

Щонайменше 1634 людини були страчені у 2015 році. Це перевищує показники минулого року на понад як 50%, і є найвищим показником з 1989 року. Цей підсумок не враховує Китай, де, ймовірно, стратили тисячі людей, оскільки інформація про смертну кару вважається там державною таємницею.

«Зростання кількості страт протягом останнього року є надзвичайно тривожним явищем. Ніколи за останні 25 років не страчували так багато людей у різних куточках світу. У 2015 році країни неухильно продовжували позбавляти людей їхнього життя, на основі хибного аргументу, що це зробить наш світ більш безпечним» – заявив Генеральний секретар Amnesty International Саліл Шетті.

«Іран, Пакистан та Саудівська Аравія страчували людей у безпрецедентних масштабах, нерідко після відверто несправедливих судів. Необхідно покласти край таким жертвам.

На щастя, країни, що практикують такий вид покарань вже є невеликою і все більш ізольованою меншістю. Більшість держав відмовились від смертної кари, а у 2015 році ще чотири країни повністю усунули це варварське покарання зі свого законодавства».

Зростанню кількості страт сприяли Іран, Пакистан та Саудівська Аравія

Загальносвітове зростання кількості страт було викликане в основному трьома країнами, які разом є відповідальними за 89% усіх страт у 2015 році, не враховуючи Китаю.

Пакистан продовжив державну політику масових страт, скасувавши мораторій на страту цивільних осіб у грудні 2014 року. Наступного року було страчено через повішення понад 320 людей, що є найбільшим показником, який Amnesty International коли-небудь фіксувала у Пакистані.

В Ірані було страчено не менше 977 осіб протягом 2015 року, у порівнянні з принаймні 743 випадками у попередньому році – у переважній більшості за злочини пов’язані з наркотиками. Іран також залишається останньою державою у світі, де до страти засуджують неповнолітніх, що є кричущим порушенням міжнародного права.

У Саудівській Аравії кількість страт зросла на 76%, порівняно з даними 2014 року. Таким чином, впродовж минулого року було страчено як мінімум 158 людей. Більшість – шляхом обезголовлення, але влада також використовувала розстріли і деколи виносила розстріляні тіла на загальний огляд.

Суттєвий стрибок у кількості страт відбувся також і в інших державах, включно з Єгиптом і Сомалі.

Число країн, де застосовували смертну кару, зросло з 22 у 2014 році до 25 у 2015. Не менше шести країн, де у 2014 році не стратили нікого, зробили це у 2015, поміж яких Чад, де страти відбулись вперше за понад десятиліття.

Найбільше страт у світі у 2015 році було виконано Китаєм, Іраном, Пакистаном, Саудівською Аравією та США відповідно.

Деякі держави, такі як Китай, Іран, Саудівська Аравія, продовжували виносити смертні вироки за злочини (наркозлочинність, корупцію, «подружню зраду» та «богохульство»), що не відповідають міжнародним юридичним стандартами «найтяжчих злочинів» та стосовно яких, згідно з міжнародним правом, не можна застосовувати смертну кару.

Рік крайнощів

Незважаючи на регрес, що відбувася у 2015 році, світ продовжує прямувати до скасування смертної кари. Певний прогрес, що спостерігався останніми роками, подав надію і засвідчив, що держави, які досі дотримуються смертної кари, належать до ізольованої меншості.

Чотири країни – Фіджі, Мадагаскар, Республіка Конго та Суринам повністю скасували смертну кару, тоді як Монголія прийняла новий кримінальний кодекс, що вступає в силу з 2016 року, де смертна кара теж відсутня.

Вперше в історії, більшість країн світу – 102 – повністю скасували смертну кару. Загалом, смертна кара заборонена або її не застосовують на практиці у 140 країнах.

«2015 рік був роком крайнощів. Ми стали свідками дуже тривожних процесів, але також і зрушень, що дають надію. Чотири країни повністю скасували смертну кару, що означає, що тепер вже більшість світового співтовариства заборонила цей найбільш страхітливий вид покарання», додав Саліл Шетті.

«Якими б не були тимчасові відступи, довготривала тенденція є зрозумілою: світ відкидає смертну кару. Ті країни, що досі її застосовують, повинні усвідомити, що вони відстали від плину історії, і скасувати цю найвищу, жорстоку і негуманну міру покарання».

ПІДСУМКИ ЗА РЕГІОНАМИ

Південна і Північна Америка

Американський регіон продовжує рухатись до відмови від смертної кари. Протягом останніх семи років лише США вдавалися до смертної кари. США здійснили 28 страт, що є найменшим показником з 1991 року. Кількість винесених смертних вироків (52) була найнижчою з 1977 року. Американський штат Пенсильванія наклав мораторій на смертні кари загалом, 18 американських штатів повністю скасували смертну кару.

Тринідад і Тобаго були єдиною державою, крім США, де виносились смертні вироки.

Азійсько-Тихоокеанський регіон

У Азійсько-Тихоокеанському регіоні відбулось різке зростання кількості страт, переважно через Пакистан, що відповідальний за майже 90% усіх страт (не враховуючи Китай), зафіксованих Amnesty International у регіоні. Бангладеш, Індія та Індонезія продовжували практику страт у 2015 році. У Індонезії впродовж року було страчено 14 осіб за злочини, пов’язані з наркотиками.

Китай залишався світовим лідером із застосування смертної кари. Amnesty International вважає, що за 2015 рік тисячі смертних вироків були приведені у дію в Китаї. Хоча є ознаки зменшення цієї кількості, відсутність інформації стосовно смертної кари не дозволяє точно підтвердити це.

Європа і Центральна Азія

Білорусь була єдиною країною в регіоні, де продовжують застосовувати смертну кару. Хоча 2015 році нікого не було страчено, було винесено щонайменше два смертних вироки.

Близький Схід і Північна Африка

В 2015 році, смертна кара в регіоні стала застосовуватись значно частіше, що є підставою для великого занепокоєння. Всі держави регіону, крім Оману та Ізраїлю, виносили смертні вироки, в восьми державах засуджених було страчено. Було проведено не менше 1196 страт, що є 26%-им зростанням порівняно з 2014 роком, це обумовлено переважно збільшенням кількості страт в Ірані та Саудівській Аравії, які вдвох відповідальні за 82% всіх страт, зафіксованих у регіоні.

Африка на південь від Сахари

У Африці південніше Сахари відбувалися як позитивні, так і негативні процеси. Мадагаскар і Республіка Конго повністю скасували смертну кару, а рівень смертних вироків значно знизився з 909 у 2014 році до 443 у 2015, переважно завдяки зменшенню їх кількості в Нігерії.

Порівняно з попереднім роком, кількість зафіксованих страт дещо знизилась з 46 до 43. Проте Чад вдався до цього виду покарання вперше за понад 12 років, розстрілявши 10 підозрюваних членів Боко Харам у серпні.

Amnesty International виступає проти смертної кари у всіх випадках без винятків, незалежно від характеру та обставин злочину; винуватості, невинуватості чи характеристик особи; засобів, якими держави здійснюють смертну кару. Немає жодних доказів, що смертна кара є більш дієвим стримуючим фактором для уникнення злочину, ніж інші види покарань.

Читати звіт

 

Новини на цю ж тему

Правоохоронні органи мають невідкладно і ефективно розслідувати численні напади на Марші за права жінок.  
09.03.2018
Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Вимагаємо негайно відпустити та припинити переслідування Еміра – Усеїна Куку та інших членів т.з “Ялтинської шістки”
20.02.2018
Стартувала найбільша правозахисна кампанія Марафон написання листів: Пліч-о-пліч з відважними.
20.11.2017
Україна: Влада повинна припинити переслідування антикорупційних активістів і громадських організацій
07.11.2017