Новини

Смертна кара у 2014 році: тривожне зростання смертних вироків — уряди вдаються до страт для боротьби зі злочинністю та тероризмом

  • Держави використовують смертну кару, безпідставно сподіваючись побороти злочинність, тероризм і внутрішню нестабільність
  • Різке зростання смертних вироків у значній мірі сталося через Єгипет і Нігерію. Принаймні 2466 смертних вироків було винесено у всьому світі, на 28 % більше, ніж у 2013 році
  • Здійснено принаймні 607 страт, що майже на 22 % менше порівняно з 2013 роком (без урахування тих, що здійснені у Китаї, де було страчено більше людей, ніж у решті світу в цілому)
  • Відомо, за 22 країни стратили таку саму кількість людей, як і у 2013 році

У 2014 році тривожне число країн використовували смертну кару для вирішення реальних або гаданих загроз державній безпеці, пов’язаних із тероризмом, злочинністю або внутрішньою нестабільністю. Про це заявила Amnesty International, публікуючи свій щорічний огляд застосування смертної кари у всьому світі.

"Уряди, що застосовують смертну кару для боротьби зі злочинністю, вводять себе в оману. Не існує доказів, що загроза страти є ефективнішим стримуючим фактором для злочинців, ніж будь-яке інше покарання "
Саліл Шетті, генеральний секретар AI

Число смертних вироків, зафіксованих у 2014 році, виросло майже на 500 у порівнянні з 2013 роком, в основному через загострення у Єгипті та Нігерії, включаючи масові вироки в обох країнах, що були здійснені в умовах внутрішніх конфліктів та політичної нестабільності.

«Уряди, що застосовують смертну кару для боротьби зі злочинністю, вводять себе в оману. Не існує доказів, що загроза страти є ефективнішим стримуючим фактором для злочинців, ніж будь-яке інше покарання», — зазначив Саліл Шетті, генеральний секретар Amnesty International.

«За минулий рік укріпилася похмура тенденція до застосовування смертної кари урядами для безперспективного вирішення реальних або гаданих загроз державній безпеці та громадському порядку. Ганебно, що так багато держав у всьому світі, по суті, грають з життями людей — страчуючи людей за тероризм або з метою придушити внутрішню нестабільність».

Але у 2014 році були і хороші новини — було зафіксовано менше виконаних страт у порівнянні з попереднім роком і кілька країн зробили позитивні кроки в напрямку скасування смертної кари.

Лідери серед катів

Китай знову здійснив більше страт, ніж уся решта світу. За оцінкою Amnesty International, тисячі людей страчуються і засуджуються до смерті щороку в Китаї, але оскільки дані про це є державною таємницею, реально число визначити неможливо.

Іншими країнами, що у 2014 році увійшли до числа лідерів за кількістю страт, стали Іран (289 офіційно оголошено і принаймні ще 454, що не були визнані владою), Саудівська Аравія (принаймні 90), Ірак (принаймні 61) і США (35).

Без урахування Китаю, відомо про принаймні 607 страт, проведених у 2014 році. У порівнянні з 778 у 2013 році, можна констатувати падіння у кількості страт більш ніж на 20 %.

За 2014 рік виконання смертних вироків були зафіксовані у 22 країнах — це стільки ж, скільки у минулому році. Однак за 20 років відбулось значне зниження — у 1995 році Amnesty International зафіксувала страти у 42 країнах, і це підкреслює чітку глобальну тенденцію держав до відмови від смертної кари.

«Цифри говорять самі за себе — смертна кара стає справою минулого. Ті деякі країни, які все ще застосовують її, мають серйозно поглянути на себе у дзеркало і запитати себе, чи вони хочуть продовжувати порушувати право на життя або ж приєднатися до більшості країн, які відмовилися від цього вкрай жорстокого і нелюдського покарання», — сказав Саліл Шетті.

Державна безпека

"У рік, коли огидні позасудові розправи збройних груп були затавровані у глобальній свідомості так, як ніколи раніше, жахливо те, що уряди самі вдаються до страт у бездумній реакції проти тероризму і злочинності"
Саліл Шетті, генеральний секретар AI

Тривожна тенденція держав використовувати смертну кару для боротьби з загрозами державній безпеці була помітна у всьому світі, в тому числі у Китаї, Пакистані, Ірані та Іраці, де страчують людей, обвинувачених у «тероризмі».

Пакистан відновив смертну кару після жахливого нападу талібів на школу в Пешаварі. Семеро людей були страчені у грудні, і влада заявила, що засудить до смерті ще сотні засуджених за звинуваченнями, пов’язаними з «тероризмом». У 2015 році страти продовжувались з високим темпом.

У Китаї влада зробила застосування смертної кари каральним інструментом у кампанії «Сильний удар» проти заворушень у Синьцзян-Уйгурському автономному районі. Протягом року влада стратила щонайменше 21 особу, засуджену за окремі напади, зокрема три людини були засуджені до смерті на стадіоні перед тисячами глядачів.

«У рік, коли огидні позасудові розправи збройних груп були затавровані у глобальній свідомості так, як ніколи раніше, жахливо те, що уряди самі вдаються до страт у бездумній реакції проти тероризму і злочинності», — сказав Саліл Шетті.

У таких країнах, як Північна Корея, Іран і Саудівська Аравія, уряди продовжують застосовувати смертну кару в якості інструменту придушення політичного інакомислення.

Інші країни використовували страти у таких же сумнівних спробах побороти злочинність. Йорданія перервала восьмирічний мораторій у грудні, засудивши до смерті одинадцять обвинувачених у вбивствах, заявивши, що цей крок покладе кінець сплеску насильницьких злочинів. В Індонезії уряд оголосив про плани стратити наркоторговців, щоб зупинити «надзвичайний стан» у громадській безпеці, — та реалізував свій намір у 2015 році.

Ріст у кількості смертних вироків

У 2014 році було зафіксовано різке зростання числа смертних вироків у порівнянні з попереднім роком — принаймні 2466 у порівнянні з 1925, що більше ніж на чверть. Це сталося багато у чому через події у Нігерії та Єгипті, де до смерті були засуджені сотні людей.

У Нігерії було зафіксовано винесення 659 смертних вироків у 2014 році, що більше ніж на 500 у порівнянні з 141 у 2013 році. Військові суди за окремими справами винесли смертні вироки 70 солдатам. Вони були визнані винними у заколоті під час збройного конфлікту з «Боко Харам».

У Єгипті суди винесли принаймні 509 смертних вироків протягом 2014 року, що більше ніж на 400, ніж зафіксовано у попередньому році. Це число включає масові смертні вироки щодо 37 осіб у квітні і 183 чоловік у червні, винесені після масових несправедливих процесів.

Методи і злочини

Серед методів страт у 2014 році використовувались обезглавлювання, повішення, смертельна ін’єкція і розстріл. Публічні страти проводилися в Ірані та Саудівській Аравії.

Люди засуджувалися до смертної кари за цілий ряд злочинів, не пов’язаних із убивствами, включаючи грабежі, злочини, пов’язані з наркотиками, економічні злочини, а також навіть за «подружню зраду», «богохульство» та «чаклунство», які не мають вважатися злочинами взагалі. Багато країн використовували надто широкі формулювання політичних «злочинів» для засудження до смерті реальних і гаданих дисидентів.

Регіональна розбивка

АМЕРИКА

США, як і раніше, — єдина країна на американському континенті, що засуджувала людей до смерті, хоча кількість страт скоротилася з 39 у 2013 році до 35 у 2014 — що відображає неухильне зниження застосування смертної кари в країні за останні роки. Тільки сім штатів здійснили страти у 2014 році (порівняно з дев’ятьма у 2013 році), на чотири з них — Техас, Міссурі, Флорида і Оклахома — припадає 89 % усіх страт. Штат Вашингтон увів мораторій на смертну кару в лютому. Загальна кількість смертних вироків скоротилася з 95 у 2013 році до 77 у 2014 році.

АЗІАТСЬКО-ТИХОКЕАНСЬКИЙ РЕГІОН

В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні у 2014 році були помічені різні тенденції щодо смертної кари. Страти були зафіксовані у дев’яти країнах, на одну менше, ніж роком раніше. Пакистан скасував мораторій на страту цивільних осіб. У регіоні було зафіксовано 32 страти, хоча ці цифри не включають Китай та Північну Корею, де неможливо підтвердити дані. Індонезія оголосила про плани відновити застосування смертної кари у 2015 році, в основному щодо наркоторговців.

Тихоокеанський регіон продовжує залишатися єдиною фактично вільною від смертної кари зоною у світі, хоча уряди Папуа-Нової Гвінеї та Кірібаті зробили кроки до відновлення страт або введення смертної кари.

СУБСАХАРСЬКА АФРИКА

У субсахарській Африці у 2014 році був помічений певний прогрес. Було зафіксовано 46 страт у трьох країнах у порівнянні з 64 стратами у п’яти країнах у 2013 році — падіння на 28 %. Тільки три країни — Екваторіальна Гвінея, Сомалі та Судан — проводили страти.

Мадагаскар зробив прогресивний крок щодо скасування смертної кари, коли Національні збори країни 10 грудня прийняли законопроект, що скасовує смертну кару, однак законопроект повинен бути підписаний президентом країни, перш ніж стати законом.

ЄВРОПА І ЦЕНТРАЛЬНА АЗІЯ

Білорусь — єдина країна в регіоні, яка проводить страти, — протягом року засудила принаймні трьох осіб до смертної кари, перервавши 24-місячний період без страт. Смертні кари проводилися у таємниці, про них повідомлялося лише членам сімей і адвокатам вже після страти.

БЛИЗЬКИЙ СХІД І ПІВНІЧНА АФРИКА

Широке застосування смертної кари на Близькому Сході і у Північній Африці залишається надзвичайно тривожним. Іран, Ірак і Саудівська Аравія провели 90 % усіх зафіксованих страт у регіоні і 72 % усіх зафіксованих страт у всьому світі (не враховуючи Китай).

У 2014 році страти були зафіксовані у восьми країнах — на дві більше, ніж у 2013 році. 16 країн виносили смертні вироки — переважна більшість країн у регіоні.

Загальне число страт, зафіксованих у регіоні, знизилося з 638 у 2013 році до 491 у минулому. Ці цифри не включають сотні страт, які відбулися в Ірані, але про які офіційно не повідомлялося. У 2014 році іранська влада визнала 289 страт, проте надійні джерела повідомляють про ще 454 страти — що загалом становить 743.

Новини на цю ж тему

Ємен: вибухом бомби, виготовленої у США, були вбиті та скалічені діти
22.09.2017
Влада Ірану виставляє правозахисників «іноземними агентами» та «ворогами держави»
09.08.2017
В Єгипті 7 ув’язненим, яких катували під вартою, загрожує смертна кара
23.06.2017
Білорусь продовжує ігнорувати заклики до скасування смертної кари
07.06.2017
Китай – світовий лідер за кількістю страт у 2016 році
10.04.2017