доповіді

Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції

Тисячі мирних жителів  потрапили в пастку у місті Ракка на півночі Сирії, за яке йде вирішальна битва між бойовиками Ісламської держави  і військами коаліції, що їм протистоїть, на чолі з США. Протиборчі сторони повинні зробити все можливе, щоб захистити цивільних від наслідків бойових дій і забезпечити їм безпечні шляхи відходу з лінії фронту, заявила Amnesty International.

В опублікованій вчора доповіді дослідники Amnesty International представили документально підтверджені свідчення численних жертв серед мирного населення від початку червневого наступу військ коаліції.

Свідки, яким вдалося врятуватися, розповіли Amnesty International, що для запобігання втечі мирних жителів з міста бойовики ІД встановлювали міни-розтяжки і відкривали снайперський вогонь по втікачах. Водночас цивільне населення стало жертвою безперервних артилерійських і ракетно-бомбових ударів з боку очолюваної США коаліції, що діє спільно зі збройними формуваннями сирійських демократичних сил (СДС). Уцілілі свідки розповіли, що сирійські урядові сили, які підтримує Росія, також наносили бомбові удари по мирних жителях в селах і таборах на південь від міста. У тому числі – забороненими на міжнародному рівні касетними боєприпасами.

«Із посиленням запеклих боїв за Ракку тисячі мирних жителів потрапили у пастку в смертельному лабіринті, під вогнем з усіх сторін. Знаючи про те, що ІД використовує цивільне населення як живий щит, СДС та сили США повинні подвоїти зусилля щодо захисту мирних жителів. Вони повинні уникати нанесення невибіркових ударів і створити безпечні шляхи відходу для мирних жителів».

– заявила Донателла Ровера, старша радниця  Amnesty International з реагування на кризові ситуації, яка проводила розслідування на місці подій.

«Ситуація стане ще небезпечнішою, коли на вирішальній стадії  бої почнуться в центрі міста. Можна і треба зробити більше для того, щоб зберегти життя мирних жителів, втягнутих в цей конфлікт, і забезпечити їм безпечні шляхи виходу з поля бою», – додала вона.

6 червня СДС та сили коаліції  почали завершальну фазу операції, щоб відновити контроль над Раккою. У бої також вступили  підтримувані Росією сирійські урядові сили, які почали наносити авіаудари по селах і таборах для переміщених осіб на південь від міста. Сотні мирних жителів були вбиті і поранені під час нападів з усіх боків з початку цих наступальних операцій.

Точна кількість людей, які лишаються в пастці у Рацці, наразі невідома. За оцінками ООН, їх може бути від 10 до 50 тисяч.

Багатьох з них, а можливо, і більшість використовують як живий щит в Старому місті та на інших підконтрольних ІГ територіях.

Пекло обстрілів

Мирним жителям, заблокованим у Рацці, загрожує серйозна небезпека через інтенсивні артилерійські обстріли та авіаудари з боку коаліційних сил. Ці обстріли ведуться на підставі розвідувальної інформації сил СДС, які проводять сухопутну частину операції.

Багато з тих, кому нещодавно вдалося втекти з місця боїв, розповіли Amnesty International, що безперервні і часто неточні атаки призвели до різкого збільшення числа жертв серед мирного населення за останні тижні і місяці.

Дарайя, район на захід від центру Ракки, виявилася однією з територій, які зазнали інтенсивного обстрілу з боку коаліційних сил, зокрема, в період з 8 по 10 червня.

Один з жителів Дарайї розповів:

«Це було справжнє пекло, наш район накрили бомби і снаряди. Мешканці не знали, куди бігти, щоб врятуватися. Деякі люди покидали свої будинки, але на вулиці теж опинялися під обстрілом. Невже СДС та сили коаліції не знали, що тут повно мирних жителів? Ми застрягли тут, тому що Даїш [бойовики ІД] не дозволили нам піти».

Інший житель району розповів, що тільки 10 червня через численні обстріли у одноповерхових житлових районах Дарайї загинули щонайменше 12 осіб, у тому числі 75-річний чоловік і 18-місячне немовля:

«Обстріл накривав один будинок за іншим. Це було як у страшному сні, ніби настав кінець світу – гуркіт, люди кричать. Я ніколи не зможу забути цю бійню».

Очевидці також повідомили Amnesty International, що сили коаліції атакують човни, які перетинають річку Євфрат, перекриваючи таким чином практично єдиний шлях до порятунку для мирних жителів, які намагаються втекти з міста.

Родини, що втратили свої домівки під час битви за Ракку, шукають притулку у напівзруйнованих та небезпечних будівлях сусіднього міста, яке раніше звільнили від ІДІЛ

Другого липня командувач силами коаліції генерал-лейтенант армії США Стівен Дж. Таунсенд заявив у інтерв’ю New York Times: «Ми відкриваємо вогонь по будь-якому човну, який бачимо».

Ще у березні 2017 року сили коаліції випустили листівки для місцевих жителів із попередженням: «ІДІЛ використовує човни та плоти для перевезення зброї та бойовиків – не користуйтеся плотами і човнами, скоро почнуться авіаудари».

«Головний шлях до порятунку для мирних жителів, які намагаються втекти від конфлікту в Рацці, був через річку, тому нанесення ударів «по кожному човну» через помилкове припущення, що будь-яке судно перевозить бойовиків ІДІЛ або зброю – це невибіркове застосування сили, яке заборонене за законами війни», – підкреслила Донателла Ровера.

У пастці під вогнем

ІДІЛ використовує безліч способів, щоб не дозволити мирним жителям покинути Ракку, роблячи з цивільних живий щит. Бойовики  встановлюють протипіхотні міни та міни-розтяжки на маршрутах виходу, влаштовують навколо міста блокпости, щоб обмежити пересування людей, і стріляють по тих, хто намагається сховатися.

У зв’язку із тим, що лінія фронту постійно зсувається, мирні жителі перебувають у серйозній небезпеці.

Махмуд, житель району Дарайя, якому вдалося втекти, розповів Amnesty International:

«Це була жахлива ситуація… Бойовики ІД не дозволили б нам піти. У нас не було їжі, не було електрики. Навколо було безліч інформаторів, все доповідали релігійній поліції. Зусібіч були снайпери. Якщо вас підстрелить снайпер, ви помрете у своєму будинку, лікарів немає».

Діти, які втратили дім через битву під Раккою, у таборі для переміщених осіб

Чим більше бій входить у свою вирішальну стадію,тим сильніше погіршується становище мирних жителів.

Ріїм, ще один житель Дарайї, розповів, як бойовики ІД силою заганяли людей до Старого міста, у якому от-от мав початися штурм: «Бойовики прийшли, постукали у двері і оголосили, що ми маємо півгодини, щоб прийти до Старого міста. Якщо ви відмовляєтеся, вас можуть звинуватити у тому, що ви агент РПК [Робочої партії Курдистану] та пригрозити кинути до в’язниці».

«Розміщуючись в житлових районах Ракки і використовуючи мирних жителів як живий щит, бойовики Ісламської держали здійснюють чергове брутальне порушення законів війни»,

– заявила Донателла Ровера.

Заборонені касетні боєприпаси

Жителі сіл на підконтрольних ІД територіях на південь від Євфрату зіткнулися з наслідками ще одного наступу – з боку підтримуваних Росією сирійських урядових сил. У другій половині липня вони почали здійснювати авіаудари, через які щонайменше 18 мирних жителів були вбиті, а багато інших отримали поранення.

Детальні свідчення людей, що вижили під час бомбардувань, демонструють, що сирійські урядові сили застосовували заборонені на міжнародному рівні касетні боєприпаси, а також некеровані бомби в місцях розташування імпровізованих таборів біженців – уздовж зрошувальних каналів поблизу Євфрату.

Кілька очевидців розповіли представникам Amnesty International про те, що російські сили 23 липня скинули чотири касетні бомби на табір Сабха, убивши 10 мирних жителів, серед яких був 18-місячна дитина. Ще 13 осіб було поранено.

14-річний Усама отримав численні поранення під час обстрілу Шураїди

«Ми знаємо, що це були касетні боєприпаси, бо не було великого вибуху в одному місці; було багато невеликих розривів на дуже великій площі. Від цих вибухів загорілися намети, і все наше майно було знищене»,

– розповіла Захра аль-Мула, яка втратила чотирьох родичів під час цієї атаки.

Наступного дня нові касетні бомби були скинуті на табір Шураїда, за два кілометри на схід. Представники Amnesty International відвідали людей, що вижили після цього бомбардування, у місцевому госпіталі. Серед них був 14-річний хлопчик Усама, який отримав численні поранення в живіт, руки і ноги. У цій атаці він втратив сімох родичів.

Мешканці міст на південь від Ракки також розповідали, що в середині липня змушені були рятуватися втечею від невибіркових авіабомбардувань.

«Люди, оточені в Рацці, зіткнулися зі страхітливою ​​жорстокістю  бойовиків ІДІЛ – у цьому немає ніяких сумнівів. Однак порушення, допущені ІДІЛ, не скасовують міжнародні правові зобов’язання інших протиборчих сторін щодо захисту мирного населення. Вони включають в себе вибір законних цілей, запобігання невибірковим або невідповідних ситуації ударам, а також прийняття всіх можливих заходів обережності для того, щоб звести до мінімуму шкоду для мирних жителів», – підкреслила Донателла Ровера.

 

Новини на цю ж тему

Зловживання Росії правом вето в РБ ООН стало еквівалентом зеленого світла для воєнних злочинів.
25.10.2017
Сирія: викрадення, тортури і позасудові вбивства на рахунку збройних угрупувань
05.07.2016
Сирійські та російські війська використовують обстріли лікарень в якості воєнної стратегії
03.03.2016
Сирія: ганебна відмова Росії визнати вбивства цивільних
23.12.2015
БЛОГ: Моя сестра Ранія – зникла безвісти в Сирії
14.12.2015