Новини

Сирія: ганебна відмова Росії визнати вбивства цивільних

Російські повітряні удари в Сирії стали причиною загибелі сотень цивільних осіб і масових руйнацій у житлових районах. Було знищено будинки, мечеть і ринок, а також медичні установи. Такі атаки є доказом порушень міжнародного гуманітарного права, зазначила Amnesty International в новому брифінгу, опублікованому сьогодні.

"Здається, що деякі російські повітряні удари були безпосередньо направлені на цивільних осіб або цивільні об’єкти, оскільки влучали в житлові райони не маючи видимої військової мети, і навіть завдавали ударів по медичних установах, у результаті чого цивільне населення гинуло і отримувало поранення. Такі атаки можуть належати до воєнних злочинів. Дуже важливо, аби можливі порушення були незалежно та всесторонньо розслідувані "
Філіп Лютер, директор програми Amnesty International по Близькому Сходу і Північній Африці.

У доповіді «Цивільні об’єкти не були пошкоджені»: заяви Росії про атаки в Сирії викрито підкреслюється, що мирні жителі заплатили високу ціну за підозрювані російські атаки по всій країні. У доповіді увага акцентувалася на шести з близько 25 досліджених Amnesty нападах: у Хомсі, Ідлібі та Алеппо у період між вереснем і листопадом 2015 року. Під час атак загинуло щонайменше 250 мирних жителів і близько десятка бійців. На брифінгу обговорювалися свідчення того, що російська влада, можливо, брехала, аби приховати збитки, завдані мечеті від одного авіаудару та польовому госпіталю – від іншого. Доповідь також документує свідчення використання Росією заборонених у світі касетних боєприпасів і некерованих бомб у заселених житлових районах.

223383_display

«Здається, що деякі російські повітряні удари були безпосередньо направлені на цивільних осіб або цивільні об’єкти, оскільки влучали в житлові райони не маючи видимої військової мети, і навіть завдавали ударів по медичних установах, у результаті чого цивільне населення гинуло і отримувало поранення. Такі атаки можуть належати до воєнних злочинів, – зазначив Філіп Лютер, директор програми Amnesty International по Близькому Сходу і Північній Африці. – Дуже важливо, аби можливі порушення були незалежно та всесторонньо розслідувані».

Російська влада стверджує, що їхні збройні сили завдавали ударів лише по «терористичних» цілях. Після кількох атак вони відреагували на повідомлення про загибель цивільних осіб, заперечуючи, що вбивали мирних жителів. Щодо інших атак вони просто не прокоментували.

Amnesty International опитала очевидців та тих осіб, які вижили після атак, а також вивчила відеодокази і фото, де показані наслідки нападів, підкріплюючи цю діяльність аналізом від експертів у галузі зброї. Атаки були ідентифіковані як такі, що можуть бути завдані Росією, оскільки кожна атака перетиналася із заявами від Міністерства оборони Російської Федерації, яке оголошувало «терористичну» мету ударів, а також бралися до уваги дані про характер нападу в показаннях свідків.

 

Дослідження організацією цих нападів показують, що в тих місцях не було ніяких військових цілей або бійців у безпосередній близькості від районів, по яких завдавалися удари. Це говорить про те, що напади, можливо, порушують міжнародне гуманітарне право і в деяких випадках являють собою військові злочини.

Під час одного з найбільш смертоносних нападів, згаданих у ході брифінгу, три ракети були випущені по переповненому ринку в центрі Аріха в Ідлібі, коли загинуло 49 мирних жителів. Свідки розповіли, як протягом декількох секунд галасливий недільний ринок перетворився на сцену різанини.

«За кілька митей був тільки крик, запах гару в повітрі та хаос. Початкова школа знаходилася поруч, нажахані діти вибігали звідти… Повсюди лежали тіла, обезголовлені та понівечені», – розповідав Мохаммед Курабі аль-Газаль, місцевий активіст ЗМІ.

Він бачив, як одна жінка сиділа і плакала, а поруч лежали вишикувані в ряд 40 тіл. Вона втратила чоловіка і трьох дітей. «Її діти були буквально в мішках. Донині я не можу пережити це», – додав він.

Під час іншого нападу, в якому підозрюється Росія, принаймні 46 мирних жителів, у тому числі 32 дітей і 11 жінок, які переховувалися в підвалі житлового будинку, загинули 15 жовтня в Аль-Ганту, провінція Хомс. На відеозаписі події після нападу немає ніяких ознак військової присутності. Експерти в галузі зброї, які проаналізували фотографії, зроблені під час нападу, зазначили, що характер руйнування вказує на можливе використання паливно-повітряних вибухових речовин (також відомих як «вакуумні бомби»), тип зброї, що особливо схильна до невибіркової дії при використанні в безпосередній близькості від цивільних осіб.

Під час іще одного нападу п’ятеро цивільних осіб було вбито, а десятки будинків зруйновані, коли підозрювана російська крилата ракета морського базування вразила житлові будівлі в Дарат-Ізза, Алеппо. Це сталося 7 жовтня.

«Це дуже відрізнялося від інших повітряних ударів… Земля тряслася, як під час землетрусу… Це було найжахливіше руйнування, яке я бачив… Мати і двоє її дітей були вбиті в одному будинку, молода пара – в іншому. Пара одружилася приблизно за тиждень до нападу», – розповів один місцевий свідок, який підтвердив, що місце удару було житловим і поблизу не було військових баз будь-яких збройних груп.

Росія підозрюється і в повітряних ударах, які були нанесені по лікарнях. Медичні установи мають спеціальний захист відповідно до міжнародного гуманітарного права, і атака на них може бути прирівняна до військового злочину. Свідок нападу, який був усього в декількох метрах від польового госпіталю в Серміні, Ідліб, заявив, що атака, можливо, була проведена більш професійно, оскільки вони не бачили і не чули літака перед тим, як ракети були випущені.

223295_display

Реакція російської влади на напад на мечеть Омара бен аль-Хаттаба в центрі Джіср аш-Шугур, Ідліб, 1 жовтня піднімає серйозні питання про тактику, яку росіяни готові розгорнути, аби знівелювати критику своїх дій. Після того як з’явилися доповіді та фотографії зруйнованої мечеті, російська влада у відповідь назвала це «обманом», представляючи супутниковий знімок, який нібито показує, що мечеть залишається цілою. Та на фото можна побачити іншу мечеть, не ту, що була знищена під час атаки.

«Представляючи супутникові знімки неушкодженої мечеті замість знищеної та називаючи один об’єкт іншим, російська влада, схоже, використовує спритність рук, щоб спробувати уникнути докорів і критики її дій у Сирії. Така поведінка не демонструє впевненості у їх готовності до добровільного розслідування порушень. Міністерство оборони Росії має діяти більш прозоро і розкривати цілі своїх атак, щоб полегшити оцінку, чи вони дотримуються своїх зобов’язань з міжнародного гуманітарного права», – сказав Філіп Лютер.

Після того як російський винищувач був збитий ВПС Туреччини 24 листопада, Міністерство оборони Росії надає ще менше інформації про свою кампанії в Сирії, ніж це було раніше.

Amnesty International також зібрала докази, в тому числі фотографії і відеозаписи, які дають змогу припустити, що росіяни використовували некеровані бомби в густонаселених районах проживання цивільного населення, а також заборонені смертоносні касетні боєприпаси.

Касетні боєприпаси за своєю природою є зброєю невибіркової дії, вони не повинні використовуватися за жодних обставин. Кожна кластерна бомба розкидає безліч бомб на площі розміром з футбольне поле. Через те, що багато снарядів не розривається, вони представляють собою постійну загрозу для цивільних осіб після їх першого використання. Подальше використання некерованих бомб в безпосередній близькості від густонаселених цивільних районів буде порушувати заборону невибіркових нападів.

«Росія повинна припинити невибіркові та інші незаконні напади. Вони мають зупинити будь-яке використання касетних боєприпасів і не допускати падіння некерованих бомб в областях з цивільним населенням», – сказав Філіп Лютер.

Новини на цю ж тему

Росія: співробітник Amnesty International був викрадений і підданий знущанням в Інгушетії
17.10.2018
Відмова надати статус біженця російському інтерсекс активісту порушує право на особисту безпеку
20.07.2018
Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Вимагаємо негайно відпустити та припинити переслідування Еміра – Усеїна Куку та інших членів т.з “Ялтинської шістки”
20.02.2018
Росія: Активістку оштрафували за репост статей про ЛГБТКІ у Facebook
27.10.2017