Новини

Сирійські та російські війська використовують обстріли лікарень в якості воєнної стратегії

Результати дослідження повітряних ударів, проведеного Amnesty International, дають можливість стверджувати, що російські та сирійські урядові сили умисно та систематично атакували шпиталі й інші медичні установи протягом останніх трьох місяців з метою розчищення шляху для просування наземних сил углиб північного Алеппо.

"Сирійські та російські сили умисно атакували медичні установи, тим самим грубо порушуючи міжнародне гуманітарне право. Але що дійсно шокує, це те, що стирання з лиця землі лікарень, очевидно, стало частиною їхньої воєнної стратегії "
Тірана Хассан, директор з кризових ситуацій Amnesty International.

Навіть після довгих дискусій, які зробили можливим досягнення крихкої згоди про припинення вогню в Сирії, сирійські урядові війська разом зі своїми союзниками ще більш посилили атаки на медичні установи.

“Сирійські та російські сили умисно атакували медичні установи, тим самим грубо порушуючи міжнародне гуманітарне право. Але що дійсно шокує, це те, що стирання з лиця землі лікарень, очевидно, стало частиною їхньої воєнної стратегії,” каже Тірана Хассан, директор з кризових ситуації  Amnesty International.

“Здається, що остання серія бомбардувань медичних установ на півночі Алеппо є частиною цілої схеми атак на шпиталі та заклади охорони здоров’я. Ця стратегія вже знищила безліч медичних установ та вбила сотні лікарів і медсестер з початку конфлікту”.

Організація отримала вичерпні докази принаймні шести умисних нападів на шпиталі, медичні центри та клініки у північній частині мухафази (провінції) Алеппо протягом останніх 12 тижнів. Ці атаки, що призвели до смерті не менше трьох цивільних осіб, включно з медичним працівником, і поранень ще 44 людей, продовжують серію бомбардувань медичних установ у різних частинах Сирії. Це дорівнює воєнним злочинам.

Дослідники Amnesty International поспілкувались з медичними працівниками з шести медустанов і кількох гуманітарних організацій у Туреччині та Сирії, які розповіли про неймовірні зусилля, необхідні для того, щоб обслужити велику кількість громадян, що потребували медичної допомоги, після нещодавнього посилення бомбардувань у регіоні в лютому 2016 року.

Кілька медпрацівників з Анадана та Хрейтана, двох міст на північному заході Алеппо, розповіли Amnesty International, що стратегія сирійського уряду полягає в тому, аби спорожнити ціле містечко чи село, в якому живуть люди, атакуючи лікарні та інфраструктуру, щоб полегшити просування наземних військ.

Лікар з Анадана розповів: “Лікарні, водопроводи та електромережі завжди першими потрапляють під удар. Після цього в людей вже немає джерел для існування. Саме так було в Анадані. До середини лютого більшість мешканців покинули місто після того, як 2 лютого була здійснена атака на польовий шпиталь і медичний центр. Польовий шпиталь ледь працює, а центр зачинений. Проблема в тому, що не всі можуть покинути місто. Ті, хто залишився – це літні люди, яким конче потрібен медичний догляд.”

“Шпиталі в Алеппо на територіях, контрольованих опозицією, стали першочерговою ціллю російських і сирійських урядових сил. Це позбавило цивільне населення, що живе в регіонах, де проходять бойові дій, життєво важливих комунікацій, лишивши їм лише один варіант – тікати,” каже Тірана Хассан.

Усі люди, які були опитані Amnesty International, стверджували, що поблизу шпиталів, які потрапили під обстріл, не було військової техніки, блок-постів, бойовиків, там також не проходила лінія фронту, а самі шпиталі виконували свою винятково гуманітарну функцію.

Умисні атаки на цивільне населення, яке не бере безпосередньої участі в бойових діях, і на цивільні об’єкти, включно з лікарнями та іншими медичними установами, порушують міжнародне гуманітарне право (яке також називають “законами війни”) та прирівнюються до воєнних злочинів. За законами війни лікарні та медичні об’єкти знаходяться під особливим захистом. Лише у випадку, коли їх використовують поза їхньою гуманітарною функцією задля скоєння “дій, що становлять небезпеку для супротивника”, вони втрачають свою недоторканність. Наприклад, коли в них зберігають зброю.

Та навіть у випадку такої нецільової експлуатації, має бути зроблене попередження, термін якого стікатиме через обґрунтований відрізок часу. І якщо таке попередження було залишене поза увагою, тільки тоді можливо атакувати.

“Ми систематично закликаємо владу Сирії та Росії дотримуватись міжнародного гуманітарного права, а також наполягаємо на тому, щоб Росія провела ефективне та неупереджене розслідування нападів її збройних сил на лікарні та інших грубих порушень,” повідомила Тірана Хассан.

“До всіх медпрацівників та всіх медустанов необхідно ставитись поважно, їх потрібно захищати, а не атакувати. Поранені та хворі люди залишаються напризволяще на турецькому кордоні або помирають у самій Сирії, тому що лікарні стали новою лінією зіткнення у наступальній операції на півночі мухафази Алеппо. Не може бути виправдань, якщо влада позбавляє людей доступу до медицини. Не може бути виправдань, коли умисно обстрілюють шпиталь за шпиталем.”

7dc7c92f503cfcc2d086a0d8f96883a1f4816068

Напади на медичні установи в Алеппо, жовтень 2015 – лютий 2016 р. © Map produced by Amnesty International. Basemap via Bing.

Додаткова інформація та докази

Згідно з інформацією “Сирійської мережі прав людини”, місцевої моніторингової групи, принаймні 27 лікарень, з яких вісім у мухафазі Алеппо, були обстріляні російськими та сирійськими урядовими військами з вересня 2015 року. ”Сирійсько-американське медичне товариство” (SAMS) розповіло Amnesty International, що з грудня 2015 року не менше 13 шпиталів в Алеппо були атаковані з повітря, а один зазнав удару від ракети класу Земля-Земля 15 лютого. В цілому, чотири медичних працівники та 45 цивільних громадян були вбиті під час цих 14 атак.

“Лікарі за права людини” повідомили, що від початку конфлікту було здійснено, як мінімум, 342 напади на медичні установи з боку усіх сторін конфлікту. Під час них загинуло 705 співробітників закладів охорони здоров’я. Сирійські урядові війська та їхні союзники несуть відповідальність за переважну більшість таких випадків.

Дослідники Amnesty International сфокусувалися на шести атаках у північному Алеппо в період з грудня 2015 року по лютий 2016 року.

Наступальна операція у північній частині мухафази Алеппо
Протягом останнього тижня січня 2016 року сирійські урядові сили за підтримки російських повітряних ударів розпочали наземну наступальну операцію на півночі мухафази Алеппо з метою зняття облогу недержавними збройними угрупованнями міст Нубль і Аль-Захраа. Тим самим вони відрізали місто Алеппо від маршрутів постачання як з цього регіону, так і з Туреччини. 1 лютого сирійські урядові війська та “Демократичні сили Сирії”, до яких входять загони курдів, арабів і ассірійців, продовжили наступ у тому ж регіоні.

Цивільні особи, які покинули північну частину мухафази Алеппо та втекли до Туреччини через пропускний пункт Баб-аль-Салам, розповіли Amnesty International, що російські та сирійські урядові повітряні удари почастішали в перший тиждень лютого, змушуючи тисячі людей тікати. Оскільки в регіоні не працював жоден шпиталь, безліч поранених під час бомбардувань були вимушені їхати годинами заради отримання медичної допомоги. З розмов з лікарями та медичними працівниками з самого Алеппо та його околиць зрозуміло, що медичні установи були одними з перших будівель, атакованих під час серії бомбардувань на початку наступальної операції. Вони стверджують, що це було зроблено з метою послаблення потенціалу медустанов та позбавлення поранених медичної допомоги.

Тель-Ріфаат
Двоє лікарів і активіст з Тель-Ріфаату, які покинули місто за два дні до того, як Загони народної оборони (YPG) – підрозділ “Демократичних сил Сирії” – взяли його під контроль 15 лютого, розповіли Amnesty International, що всі три медичні установи, включно з польовим шпиталем, реабілітаційним центром і центром діалізу нирок, були прицільно атаковані з ракетної зброї протягом тижня, починаючи з 8 лютого, коли наступ на місто щойно почався. Як наслідок, шість членів медичного колективу та троє цивільних пацієнтів були поранені, а населення залишилось без справного медичного закладу.

Лікар “Фарадж” (його справжнє ім’я замовчується з міркувань безпеки), який керував польовим шпиталем, реабілітаційним центром і центром діалізу нирок, розповів Amnesty International:

“Курди почали брати під контроль деякі поселення на півночі мухафази Алеппо на початку лютого та просувалися до Тель-Ріфаату. Коли вони наблизились, російські та сирійські війська обстріляли медичні установи. В результаті цього цивільних, які були поранені від невибіркових бомбардувань, треба було переправляти до сирійсько-турецького кордону, адже лікарні більш не могли працювати.”

За кілька тижнів до цієї наступальної операції, 19 грудня 2015 року, о 14:45 прицільним бомбардуванням було знищено центр у Тель-Ріфааті, який надавав медичну допомогу дітям з особливими потребами. За словами керівника центру, він був заснований у 2014 році та приймав 250 дітей щомісяця з усієї північної частини мухафази Алеппо.

Селище Маскан
Лікарі з “Незалежної асоціації лікарів” (IDA) у Туреччині розповіли Amnesty International, що польовий шпиталь, який вони підтримували у Маскані, селища на півночі мухафази Алеппо, був вимушено евакуйований 1 лютого через наростаючі бомбардування та невідворотнє захоплення селища. Наступного дня після евакуації медичного персоналу та пацієнтів IDA отримали зображення свого польового шпиталю, зруйнованого повітряним ударом.

Уряд Сирії взяв під контроль покинуте селище 15 лютого. Amnesty International переглянула зображення руйнувань та відео урядових військових з-середини польового шпиталю, які заявляли, що цей заклад використовувався терористами для лікування людей, які приймали участь у боях. Міжнародне гуманітарне право захищає лікарні та медичні заклади, які виконують свою гуманітарну функцію, включаючи надання медичної допомоги пораненим бійцям.

Анадан
Лікарі та медпрацівник в Анадані розповіли Amnesty International, як два повітряні удари 27 січня та 2 лютого з російських або сирійських військових літаків частково зруйнували польовий шпиталь та вивели з ладу центр реабілітації. Фізіотерапевт з реабілітаційного центру сказав:

“Повітряні удари посилились 1 лютого. Наступного дня о 08:30 у центр влучила ракета. Я був на шляху до роботи, коли побачив і почув вибух. Коли я дійшов туди, то побачив тіло водія на вході, сильно поранених двох пацієнтів і п’ятьох медичних працівників. Нам довелося вивезти їх з Анадана. Зараз центр не працює. Ми втратили там багато дорогого устаткування. Ми лікували будь-кого, хто цього потребував, і працювали з 2014 року.”

Хрейтан
Багдадський шпиталь у Хрейтані був прицільно бомбардований 25 грудня 2015 року та зазнав серйозних руйнувань. Лікар та інший медичний працівник зі шпиталю повідомили Amnesty International, що російський або сирійський військовий літак прицільно випустив ракети у шпиталь, що призвело до поранення 10 медпрацівників і не менш як 20 цивільних пацієнтів, а установу лишило в руїнах. Медичний співробітник Алі Хамедо був убитий під час нападу. З того часу шпиталь не працює.

Лікар “Абдулла” (його справжнє ім’я замовчується з міркувань безпеки) з Хрейтана розповів: “Навіть підземні лікарні не є безпечними. Ми перевезли лікарню до підвальних приміщень рік тому, вирішивши, що таким чином ми захистимо її від повітряних ударів. Проте ракети змогли дістатися до підземних рівнів. Ми витратили сотні тисяч доларів на обладнання лікарні та забезпечення лікування для ранених і хворих, але тепер у Хрейтані не лишилося лікарень.”

Родина з Хрейтана, яка втекла від атак 6 лютого, розповіла Amnesty International, що вони були останніми, хто полишив місто. Батько сказав: “Я прожив усе своє життя у Хрейтані і ніколи не бачив його безлюдним. Лише кілька сімей лишилися, тому що вони не в змозі покинути місто. Повітряні удари зруйнували інфраструктуру міста, в тому числі лікарні, тож не лишилося жодних джерел для існування.”

Згідно з інформацією російського Міністерства оборони, російські військові літаки наносили удари по “об’єктах терористів” в Алеппо між 4 та 11 лютого, проте цивільне населення вони не атакували. Російська влада продовжує заперечувати вбивства цивільних громадян чи руйнування цивільної інфраструктури в Сирії, не зважаючи на вагомі докази, що фіксують безліч сотень таких смертей та багаторазові атаки громадських об’єктів. 11 лютого Міністерство оборони Росії звинуватило коаліцію на чолі із США у відповідальності за атаки в північній частині мухафази Алеппо, проте США заперечують ці звинувачення. За словами Центрального командування США (CENTCOM), коаліція на чолі зі Сполученими Штатами наносила удари по збройному угрупованню, що називає себе “Ісламською державою”, у Марі на півночі мухафази Алеппо між 1 та 4 лютого.

 

Новини на цю ж тему

Росія: співробітник Amnesty International був викрадений і підданий знущанням в Інгушетії
17.10.2018
Відмова надати статус біженця російському інтерсекс активісту порушує право на особисту безпеку
20.07.2018
Правоохоронні органи мають невідкладно і ефективно розслідувати численні напади на Марші за права жінок.  
09.03.2018
Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Вимагаємо негайно відпустити та припинити переслідування Еміра – Усеїна Куку та інших членів т.з “Ялтинської шістки”
20.02.2018