Новини

Сирійське «коло пекла»: «Барельні бомби» в Алеппо сіють жах і кровопролиття, змушуючи цивільних жити під землею

Цілковитий жах і нестерпні страждання змусили багатьох мирних жителів Алеппо до підземного існування в надії врятуватися від постійних ударів, які урядові війська завдають з повітря по підконтрольним опозиції районам. Про це розповідається в опублікованій сьогодні новій доповіді Amnesty International.

"Судячи з безперервних та навмисних ударах по мирному населенню, влада Сирії вочевидь обрала бездушну політику колективного покарання цивільного населення Алеппо "
Філіп Лютер, директор AI по Близькому Сходу

У доповіді під «Усюди смерть. Воєнні злочини і порушення прав людини в Алеппо» описуються жахливі воєнні та інші злочини, які щодня здійснюються в місті урядовими військами і озброєною опозицією, та підсумовується, що деякі з дій уряду в Алеппо можна вважати злочинами проти людяності.

У доповіді постає вкрай гнітюча картина спустошення і кровопролиття, що спричинені начиненими вибухівкою і металевими фрагментами «барельними бомбами», які урядові війська скидають на школи, лікарні, мечеті і багатолюдні ринки. У багатьох лікарнях і школах люди в пошуках безпеки перемістилися в підвали і підземні бункери.

“Широкомасштабні звірства, особливо запеклі та безперервні бомбардування цивільних кварталів урядовими ВВС, роблять життя мирного населення Алеппо ще більш нестерпним. Ці обурливі та постійні удари по житловим районам – показник цілеспрямованого і систематичного знищення мирних жителів через вчинення атак, які складають воєнні злочини і злочини проти людяності”, – сказав Філіп Лютер, директор програми Amnesty International по Близькому Сходу і Північній Африці.

“Судячи з безперервних та навмисних ударах по мирному населенню, влада Сирії вочевидь обрала бездушну політику колективного покарання цивільного населення Алеппо”.

Урядові атаки із застосуванням «барельних бомб»

В результаті скидання з вертольотів «барельних бомб» в провінції Алеппо за минулий рік було вбито понад 3000 мирних жителів, а по всій Сирії з 2012 року – понад 11 000. Ці бомби виготовляють з бочок для нафтопродуктів, паливних баків і газових балонів, начиняючи вибуховими речовинами, нафтопродуктами і металевими вражаючими елементами. Минулого місяця місцеві активісти зареєстрували не менше 85 ударів із застосуванням «барельних бомб» по місту Алеппо, які забрали життя як мінімум 110 цивільних осіб. При цьому сирійський уряд не визнав фактів загибелі жодного мирного жителя від таких атак, і президент Башар Асад в своєму інтерв’ю ЗМІ в лютому 2015 категорично заперечував, що його війська взагалі коли-небудь використовували «барельні бомби».

У доповіді наводяться свідчення людей, які пережили вісім ударів «барельних бомб». Вони описують шокуючі сцени побоїща, до якого призводять такі вибухи, та з яких стає зрозумілим, який жах сіють подібні атаки.

“Я бачив обезголовлених дітей, все було посипано фрагментами тіл. Напевно, так я собі уявляю пекло”, – розказав робітник місцевого заводу про наслідки атаки на район аль-Фардус в 2014 році.

"Барельні бомби - найбільш жахлива і болюча зброя...Це численні травми, багато ампутацій, вивернуті кишки. Нестерпно страшно"
лікар-хірург з Алеппо

За словами місцевого хірурга, «барельні бомби» заподіюють безпрецедентну кількість каліцтв. “«Барельні бомби» – найбільш жахлива і болюча зброя…Це численні травми, багато ампутацій, вивернуті кишки. Нестерпно страшно”, – розповів він.

Одна «барельна бомба» потрапила в багатолюдний ринок в районі Суккарі в червні 2014 року, коли 150 людей стояли в черзі за продовольчими кошиками від центру розподілу гуманітарної допомоги неподалік. За словами очевидця, наслідки атаки були «найчистішим жахом», і на його думку, метою удару були мирні жителі.

“Там були власник магазину морозива, власник бутербродної, господар магазину іграшок … Всі були вбиті”, – розказав він.

У доповіді також описується жахлива доля тих цивільних осіб, які постійно живуть під загрозою такого смертоносного удару.

“Немає ні сонця, ні свіжого повітря. Ми не можемо піднятися нагору: у небі постійно знаходяться літаки і вертольоти”, – розказав лікар, чий польовий госпіталь, як і інші, був змушений переміститися під землю.

“Ми весь час на нервах, весь час боїмося, весь час дивимося в небо”, – нарікав у розмові з Amnesty International вчитель з Алеппо.

Ще один житель назвав Алеппо «колом пекла». “Вулиці залиті кров’ю. А вбивають зовсім не тих, хто воює”, – сказав він.

“Безсумнівно, цивільні в Алеппо перелякані і знаходяться у відчаї. Багато з них відчувають себе кинутими і втратили всяку надію на майбутнє”, – сказав Філіп Лютер.

“Більше року тому ООН прийняла резолюцію з вимогою припинити порушення прав людини і, зокрема, атаки з застосуванням “барельних бомб”, пообіцявши, що якщо уряд Сирії його не виконає, це буде мати наслідки. Зараз міжнародне співтовариство повернулося спиною до мирного населення Алеппо і демонструє крижану байдужість до людської трагедії”

“Ті, хто здійснюють воєнні злочини і злочини проти людяності, бачать в такій тривалій бездіяльності знак того, що вони можуть продовжувати утримувати цивільних жителів Алеппо в заручниках, не побоюючись відплати. Якщо ж ситуація в Сирії стане предметом розгляду в Міжнародному кримінальному суді, це дасть сигнал командирам і виконавцям, що їх можуть притягнути до відповідальності, і допоможе зупинити розкручування спіралі порушень”, – підсумував Філіп Лютер.

Крім «барельних бомб», у доповіді також описані три ракетні обстріли урядовими військами, в тому числі руйнівна атака на виставку дитячої творчості в школі «Айн-Джалут» у квітні 2014 року.

“Я бачив невимовні речі. Частини дитячих тіл, всюди кров. Роздерті на шматки трупи”, – згадував учитель географії, який пережив той удар.

Amnesty International закликає всі сторони конфлікту в Сирії припинити цілеспрямовані напади на мирне населення і цивільні будівлі та інфраструктуру, а також припинити застосування в населених районах неточного зброї вибухової дії, такої як «барельні бомби» і міномети.

Порушення з боку збройної опозиції

Збройні опозиційні групи в Алеппо також здійснювали воєнні злочини, застосовуючи неточну зброю, таку як міномети і саморобні ракети з газовими балонами (так звані «пекельні гармати»), в результаті чого в 2014 році було вбито як мінімум 600 цивільних осіб. За словами місцевих жителів, напади збройної опозиції часто носять «абсолютно випадковий» характер. “Ти взагалі ніколи не відчуваєш себе в безпеці. Ніколи не знаєш, чого очікувати, – в тебе можуть вистрілити в будь-який момент”, – сказав житель району аль-Джамалі.

Катування та інші порушення

У доповіді задокументовані також широкомасштабні тортури, довільні затримання та викрадення, вчинені як урядовими військами, так і збройної опозицією.

Як розповів колишній арештант – мирний активіст, затриманий урядовими військами в 2012 році за відеозйомку протестів, його заштовхували в автомобільну шину, били кабелями, які розрізали йому шкіру, а ночами він чув крики інших людей, що піддавалися тортурам.

“Між 5 і 6 ранку лунали тільки жіночі крики. В 7 жінки вщухали і починали кричати чоловіки. Крики лунали за розкладом”, – згадував він. Його тримали в центральній в’язниці Алеппо, яку обстрілювали обидві сторони. Сотні ув’язнених там голодували, а деяких довільно стратили.

За словами чоловіка, якого утримувала одна зі опозиційних збройних груп в Алеппо, його жорстоко били, застосовували до нього електрошок, надовго підвішували за зап’ястя.

Amnesty International вимагає від влади припинити довільні арешти, затримання і насильницькі зникнення, а від збройних формувань – покласти край викраденням мирних жителів і взяття їх у заручники. Всі сторони повинні зупинити катування і жорстоке поводження і гуманно поводитися із затриманими.

Доступ для гуманітарної допомоги

До жорстоким нападів з обох сторін в Алеппо додаються нестерпні умови життя. Жителі Алеппо мають вкрай обмежений доступ до продовольства, ліків, води, електроенергії. У підконтрольних опозиції районах продукти вкрай дорогі, і жителі вирощують свої овочі, розводять кроликів і кішок, які, за словами одного жителя, перетворилися на «фастфуд в Алеппо». Amnesty International вимагає від усіх сторін забезпечити безперешкодний доступ всім гуманітарним організаціям, що постачають допомогу в Алеппо і по всій Сирії.

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
День семидесяти судів: У Криму пройшла нова хвиля переслідувань кримськотатарських активістів.
19.12.2017
Зловживання Росії правом вето в РБ ООН стало еквівалентом зеленого світла для воєнних злочинів.
25.10.2017
Басейн озера Чад: через поновлення діяльності «Боко Харам» різко зросла кількість смертей серед цивільного населення
05.09.2017
Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції
25.08.2017