Новини

Сім речей, які ви маєте знати про права трансгендерних людей (та зміну юридичної статі)

 

  1. Хто такі трансгендерні люди?

Люди-трансгендери відчувають свій гендер відмінним від статі, що була надана їм при народженні. Їхня гендерна ідентичність знаходить вияв у низку різноманітних способів. Деякі трансгендерні люди бачать себе як осіб повністю чоловічої або жіночої статі, у той час як інші уявляють свою гендерну ідентичність як перехід з однієї статі в іншу. Дехто хоче змінити своє тіло за допомогою спеціального лікування зі зміни статі, яке може включати гормональну терапію, хірургічні операції. Інші ж надають перевагу одному виду терапії або взагалі не бажають медичного втручання.

  1. Що таке «юридична стать» людини?

У більшості країн люди мають юридично визначену стать, що відповідає статі, яка надана при народженні. Ця юридична стать зазначена в офіційних документах (у тому числі, свідоцтві про народження, ідентифікаційних посвідченнях та паспортах) і визначає сприйняття людини протягом життя. Люди повинні демонструвати ці документи в повсякденному житті, наприклад, при вступі до школи, працевлаштуванні або відкритті банківського рахунку.

  1. Яким чином люди зараз змінюють свою юридичну стать?

Якщо ти хочеш змінити свою юридичну стать, у багатьох державах від тебе вимагатимуть засвідчення психіатричного діагнозу, продовжуваної гормональної терапії або медичної операції, що залишить тебе безплідним. У деяких випадках не дозволяється перебувати у шлюбі, а також висувається віковий ценз (досягнення 18-річного віку).

  1. Яким чином це порушує права людини?

Трансгендери/трансгендерки повинні відмовитися від низки своїх прав, для того, щоб інші їхні права поважали. Для того, щоб змінити свою юридичну стать, люди мають відмовитися від права на приватність, розлучитися зі своїм партнером/партнеркою, а також втратити контроль над своїм тілом і здатністю до продовження роду. Трансгендерні люди також повинні використовувати документи, що засвідчують неправильну стать, що може призводити до дискримінації в повсякденному житті, наприклад, під час працевлаштування або придбання ліків.

  1. Що каже суд?

У 1992 році Європейський суд з прав людини резюмував, що перешкоджання зміні статі трансгендерним людям в офіційних документах є порушенням Європейської конвенції з прав людини. Однак європейські трансгендерні люди  продовжують боротьбу за юридичне визнання свого гендеру.

  1. Які європейські країни відстоюють зміну юридичної статі?

У більшості країн, зокрема, Фінляндії, Франції, Норвегії, Бельгі та Німеччині, передбачені процедури, які вимагають наявність психіатричного діагнозу та хірургічного втручання. У результаті, процес зміни юридичної статі може тривати роками.

  1. Як має виглядати процес зміни юридичної статі?

Уряди мають дозволити людям змінювати юридичну стать у такий спосіб, що відповідає їхнім уявленням про власну гендерну ідентичність. Це має бути достатньо швидка, доступна та прозора процедура, усі дані про яку мають бути суворо конфіденційними. Уряди також мають відмовитися від вимоги до трансгендеріних людей пройти обов’язковий психіатричний огляд та медичну терапію для зміни юридичної статі.

 

Ben Beaumont, London

 

Новини на цю ж тему

Розгоном акції в Сімферополі де-факто влада продемонструвала неповагу до пам’яті жертв депортації кримських татар
18.05.2018
Аун Сан Су Чжі «ховає голову в пісок», заперечуючи насильство над рохінджа у М’янмі
20.09.2017
Річна доповідь 2016/2017: Україна
22.02.2017
Крапки над «І» в ЛГБТІ
27.10.2016
50 успіхів: як мільйони прихильників Amnesty змінили світ у 2015 році
30.12.2015