Новини

Саудівська Аравія: річниця публічного побиття батогом Раїфа Бадаві та рік кривавих репресій.

Відколи рік тому у Саудівській Аравії було публічно побито батогом блогера Раїфа Бадаві за реалізацію права на свободу слова, ситуація з правами людини у країні постійно погіршується, заявила Amnesty International.

"Саудівська Аравія, здійснюючи свою жахливу політику, стратила як мінімум 151 особу протягом січня-листопада 2015 року, це найвищий показник з 1995 року. Близько половини було страчено за злочини, котрі за міжнародним правом, не повинні каратись смертю. "
заступник директора програми Amnesty International на Близькому Сході та у Північній Африці

Протягом минулого року ситуація з правами людини у Королівстві змінилась з поганої на ще гіршу. Нещодавня масова страта 47 людей протягом одного дня, включно з шиїтським проповідником, шейхом Німром ан-Німром, стала шоком для цілого регіону.

Попри широко обговорювану участь жінок у місцевих виборах минулого місяця, Саудівська Аравія продовжила переслідування правозахисних активістів та провела кампанію з повітряного бомбардування Ємену, що була визнана такою, що серйозно порушує міжнародне гуманітарне право, і, в тому числі, має ознаки військового злочину.

«Минув рік після міжнародних протестів через публічне шмагання Раїфа Бадаві. Але блогер та десятки в’язнів сумління досі позбавлені волі, їм загрожують жорстокі покарання та жахливе поводження через їхню мирну діяльність», – висловився Джеймс Лінч, заступник директора програми Amnesty International на Близькому Сході та у Північній Африці.

«Все більше правозахисників потрапляють до в’язниць через дію закону Саудівської Аравії 2014 року про боротьбу з тероризмом, тоді як її союзники прикривають репресії, котрі Королівство називає «війною з тероризмом».

Серед багатьох ув’язнених є також і адвокат Раїфа Бадаві Валід Абу аль-Хаїр, перший правозахисник, котрий був ув’язнений після несправедливого судового процесу за порушення закону Саудівської Аравії про боротьбу з тероризмом, котрий набув чинності у лютому 2014 року. Десятки осіб були несправедливо засуджені та ув’язнені через дію закону у 2015 році, в тому числі, правозахисники доктор Абдулкарім аль-Кодера та доктор Абдулрахман аль-Хаміда, котрі є засновниками та членами тепер забороненої незалежної Асоціації громадянських та політичних прав Саудівської Аравії (АСРRA).

Саудівська Аравія продовжує забороняти діяльність незалежних правозахисних об’єднань та ув’язнювати їх засновників на довгі роки за створення «недозволених організацій». Всі публічні збори, в тому числі мирні демонстрації, підпадають під заборону після указу Міністерства внутрішніх справ від 2011 року.

Тим часом, влада використовує закон про боротьбу з тероризмом 2014 року та сумнозвісний «антитерористичний» суд, Спеціалізований Кримінальний Суд (SCC), для заборони усіх форм активізму, в тому числі, через страти шиїтських активістів після несправедливого судового розгляду, як це було у випадку такого відомого шиїтського проповідника та критика уряду Саудівської Аравії як шейх Німр ан-Німр, котрого було страчено 2 січня разом з іншими шиїтськими активістами.

Алі ан-Німр, племінник шейха Німра ан-Німра, як і такі шиїтські активісти як Давуд аль-Мархун та Абдула аль-Захер, був неповнолітнім на момент арешту. Вони були засуджені до страти після несправедливого суду базуючись на «зізнаннях», котрі вони зробили під тортурами. Суд відмовився розслідувати звернення підсудних про вчинені над ними тортури.

«Криваве придушення усіх форм інакомислення, здійснене владою шляхом страти трьох згаданих неповнолітніх правопорушників, є кричущим порушенням міжнародного права та базується лише на «зізнаннях», котрі усі три активісти зробили під тортурами», – сказав Джеймс Лінч.

«Саудівська Аравія, здійснюючи свою жахливу політику, стратила як мінімум 151 особу протягом січня-листопада 2015 року, це найвищий показник з 1995 року. Близько половини було страчено за злочини, котрі за міжнародним правом, не повинні каратись смертю».

Саудівська Аравія також очолює військову коаліцію, котра з березня 2015 року здійснила сотні повітряних бомбардувань частин Ємену, котрі підконтрольні озброєному угрупуванню Хуті. Під час бомбардувань було вбито сотні цивільних, а також знищено цивільну інфраструктуру, в тому числі, заклади охорони здоров’я, школи, фабрики, електромережі, мости та дороги. Amnesty International прийшла до висновку, що такі бомбардування часто були непропорційними і, у деяких випадках, були безпосередньо спрямовані на знищення цивільних об’єктів.

Деяке озброєння, використане коаліційними силами під керівництвом Саудівської Аравії у Ємені, в тому числі, проти цивільних мішеней, було вироблене та/чи розроблене у США та Великобританії. Уряди США та Великобританії часто надають логістичну та розвідувальну підтримку коаліції.

«Такі союзники Саудівської Аравії, як США та Великобританія повинні використати свої тісні зв’язки з Королівством для здійснення тиску на його уряд, в тому числі публічний, щоб покращити стан прав людини та дотримання міжнародного права під час ведення кампанії в Ємені. Їхнє мовчання, тоді як вони продовжують постачати зброю Саудівській Аравії, є просто нерозумним», сказав Джеймс Лінч.

 

Довідка

 Офіцер служби безпеки застосував до Раїфа Бадаві покарання у вигляді 50 ударів батогом на публічній площі у місті Джедда 9 січня 2015 року. 50 ударів є частиною судового вироку Бадаві, котрий складається з 10-річного ув’язнення та 1000 ударів батогом, винесеного судом у травні 2014 року за створення онлайн форуму для публічних дебатів та «образу ісламу».

Подальше покарання батогом було відкладене, спочатку, з огляду на медичні застереження, а потім через невідомі обставини.

Більше мільйона повідомлень було надіслано на підтримку ув’язненого блоґера з Саудівської Аравії Раїфа Бадаві, після того як кампанія Write for Rights Amnesty International була запущена у 2014 році на його підтримку. У 2015 році кампанія висвітлювала ув’язнення його адвоката, Валіда Абу аль-Хаїра.

 

 

Новини на цю ж тему

Спільний лист: влада повинна вжити заходів для боротьби зі зростанням насильства з боку груп, що поширюють ненависть та дискримінацію
15.06.2018
Правоохоронні органи мають невідкладно і ефективно розслідувати численні напади на Марші за права жінок.  
09.03.2018
Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Вимагаємо негайно відпустити та припинити переслідування Еміра – Усеїна Куку та інших членів т.з “Ялтинської шістки”
20.02.2018
Василь Муравицький: триває несправедливий судовий процес щодо журналіста
20.12.2017