Новини

Річниця протестів на Банковій: Справедливості для жертв порушень прав людини досі не досягнуто

Тетяна Мазур на акції біля Адміністрації Президента

У понеділок, 1 грудня, активісти Amnesty International влаштували публічну акцію біля Адміністрації Президента, реконструюючи події минулого року, коли десятки мирних протестувальників та поранених були побиті та затримані співробітниками «Беркуту» під час зіткнень між правоохоронцями та протестувальниками.

"Сьогоднішня акція є повідомленням Кабміну, Верховній Раді і Петру Порошенко, який зараз займає кабінет Президента на Банковій, що однієї політичної волі для розслідування замало. Необхідно створити ефективну систему з розслідування катувань та інших порушень прав людини зі сторони правоохоронців "
Тетяна Мазур, директор AI в Україні

«Через рік після придушення мирних демонстрацій з застосуванням непропорційної сили, незаконними затриманнями та спробами засудити мирних протестуючих, нова українська влада залишає винних непокараними, а жертв порушень прав людини без відшкодувань» , — сказала Тетяна Мазур, директор Amnesty International в Україні.

«Сьогоднішня акція є повідомленням Кабміну, Верховній Раді і Петру Порошенко, який зараз займає кабінет Президента на Банковій, що однієї політичної волі для розслідування замало. Необхідно створити ефективну систему з розслідування катувань та інших порушень прав людини зі сторони правоохоронців»

У формі перформансу активісти продемонстрували, як різні уповноважені органи України – Генеральна прокуратура, Київська прокуратура, МВС – перекидають один на одного відповідальність за розслідування порушень прав людини під час Євромайдану.

У акції взяли участь і активісти, які постраждали під час зіткнень минулого року. Ірина Рабченюк, київська вчителька, яка втратила зір на одне око після побиття Беркутом на вулиці Банковій, була також присутня на акції.

«Я вийшла минулого року на протест з внутрішнім розумінням, що це мій обов’язок – мирно виступити проти кривавої влади. Я залишилась інвалідом, проте ні про що не жалкую. Але всі страждання не повинні стати марними. Винних мають знайти та покарати – це найголовніше » –, сказала Ірина Рабченюк.

Ірина є однією з тих осіб, на захист яких активісти Amnesty International писатимуть листи під час найбільшого в світі правозахисного активізм-проекту — Марафону написання листів.

Цього ж дня Amnesty International опублікувала відкритий лист новообраним народним депутатам Верховної Ради України щодо виконаних зобов’язань у галузі прав людини.

«З моменту відкриття першої сесії нової Верховної Ради у народних обранців з’явилась можливість протягом 5 років насправді змінити країну. Занадто довго парламенти, що змінювали один одного, були неспроможні належним чином подолати проблему порушення прав своїх громадян з боку посадових осіб, які мали б бути їм підзвітними», — сказала Тетяна Мазур.

Державне Бюро Розслідувань

В своєму листі організація зазначає, що продовжує отримувати повідомлення про катування та інші порушення від тих, хто страждає від безкарності зі сторони співробітників міліції.

Проводячи моніторинг подій Євромайдану, Amnesty International задокументувала численні випадки порушень прав людини з боку правоохоронців, зокрема порушення права на свободу мирних зібрань, надмірне та непропорційне застосування сили, переслідування скаржників, катування, викрадення, незаконні затримання, несправедливі судові розгляди, а також стрілянину по беззбройним протестуючим.

За рік, що минув з моменту перших порушень, організація фіксує відсутність суттєвого прогресу у розслідуванні цих резонансних справ.

Поширена безкарність за міліцейські катування в Україні є результатом хронічної нездатності системи забезпечити належне розслідування та притягнення винних до відповідальності.

Корінь цієї проблеми лежить у функціональній залежності органів Прокуратури, яка наразі відповідає за такі розслідування, з Міністерством внутрішніх справ. Розслідуючи звичайні кримінальні справи, прокурори та міліціонери дуже часто підтримують тісні особистісні зв’язки, і тому прокурори неохоче розслідують скарги на дії своїх колег.

Для виконання вимог Конвенції проти катувань та вказівок Європейського суду з прав людини, депутати Верховної ради мають законодавчо заснувати незалежну структуру для розслідування злочинів правоохоронців.

Такою структурою може стати Державне бюро розслідувань, передбачене Кримінальним процесуальним кодексом, якщо при його створенні Верховна Рада забезпечить дотримання принципів незалежності, ретельності, оперативності, громадського контролю та залучення потерпілих.

Воєнні злочини та міжнародне правосуддя

У відкритому листі до депутатів організація також вказує на факти порушення міжнародного гуманітарного права (законів війни) всіма сторонами під час триваючого міжнародного збройного конфлікту на сході України, зокрема: викрадення, примусові зникнення, катування та інші види жорстокого поводження, позасудові страти та невибіркові обстріли.

Попередня Верховна Рада України визнала юрисдикцію Міжнародного Кримінального Суду (МКС) на період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року. Проте так і не внесла зміни до законодавства для ратифікації Римського статуту, що дозволило б прокурору МКС розслідувати порушення законів війни під час конфлікту на сході.

«Не хотілось би думати, що єдина можливість забезпечення міжнародного правосуддя – Міжнародний Кримінальний Суд – блокуватиметься законодавцями з метою приховати ймовірні злочини української сторони», — сказала Тетяна Мазур.

«Поширення юрисдикції МКС повинно бути забезпечено у терміновому порядку, але це не означає, що Україна може перекласти відповідальність за розслідування на суд у Гаазі. Жертви порушень законів війни, так само як і жертви порушень під час Євромайдану, чекають на забезпечення справедливості в першу чергу від влади України.»

Amnesty International закликає новий Парламент негайно ратифікувати Римський статут Міжнародного Кримінального Суду, звернутися до МКС з проханням продовжити юрисдикцію Суду з 22 лютого 2014 року до моменту ратифікації, а також ратифікувати Міжнародну конвенцію про захист усіх осіб від насильницьких зникнень.

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції
25.08.2017
Гід для зайнятих правозахисниць/ків
27.04.2017
Ільдар Дадін: «Вранці і на вечірній перевірці фельдшери чують крики побитих»
01.03.2017
Тренінг Amnesty International у Києві: Правозахисний активізм тут і зараз
27.02.2017