Новини

Річна доповідь 2016/2017: Білорусь

Глава держави: Олександр Лукашенко

Глава уряду: Андрій Кобяков

У 2016 у країні продовжувалися суворі обмеження прав на свободу вираження поглядів, об’єднань і мирних зібрань. Уряд і надалі відмовлявся спрівпрацювати зі Спеціальним доповідачем ООН з прав людини у Білорусі. Щонайменше чотирьох людей було страчено і чотирьох засуджено до страти.

КОРОТКИЙ ОПИС СИТУАЦІЇ

28 лютого ЄС зняв усі санкції по відношенню до фізичних і юридичних осіб у Білорусі, за винятком чотирьох колишніх посадових осіб, підозрюваних в участі у насильницьких викраденнях, здійснюваних у 1999-2000 роках.

1 липня уряд, з-поміж інших заходів, деномінував вартість білоруського рубля, викресливши чотири нулі. Це було відповіддю на триваючий економічний спад у країні, частково спричинений економічним спадом в Росії – її основному торговельному партнері.

Також, у липні ще на один рік було продовжено мандат Спеціального доповідача ООН з прав людини у Білорусі – посади, встановленої Радою ООН з прав людини у 2012 році.

У вересні було обрано новий парламент на тлі жорстких обмежень діяльності незалежних медіа та політичної опозиції. Було обрано лише двох парламентарів, яких можна вважати представниками політичної опозиції.

24 жовтня було затверджено першу національну Стратегію захисту прав людини. У ній було визначено законодавчі реформи, жодна з яких не стосувалася смертної кари, проте обіцялося «розглянути» доцільність приєднання Білорусі до Європейської конвенції з прав людини та створення національної установи із захисту прав людини.

СМЕРТНА КАРА  

18 квітня, незважаючи на незавершений розгляд його справи у Комітеті ООН з прав людини, був страчений Сергій Іванов. Це була перша страта з листопада 2014 року. Приблизно 5 листопада були страчені Сергій Хмелевський, Іван Кулеш та Геннадій Яковицький. В Білорусі смертний вирок виконується як правило таємно і без попередження рідних. 4 жовтня Верховний суд відхилив апеляційну скаргу Сергія Вострикова. Сергій Востриков очікував результату розгляду свого клопотання про помилування президентом в кінці року. З 1994 року помилування було надане лише один раз на 400 клопотань.

Смертна кара (фото: Amnesty International)

СВОБОДА ВИРАЖЕННЯ ПОГЛЯДІВ

Закон про засоби масової інформації продовжив суворо обмежувати право на свободу вираження поглядів та фактично узяв усі медійні компанії під контроль уряду. Місцеві журналісти, які працюють для закордонних видань, надалі повинні отримувати офіційну акредитацію, надання якої як правило відтягують або у наданні якої в довільний спосіб відмовляють.

Результат пошуку зображень за запитом "Эдуард Пальчис,"

Едуард Пальчис (фото: Наша Ніва)

У січні політичний блогер Едуард Пальчис, який проживає в Україні і відомий своїми критичними постами про білоруську та російську владу, був заарештований під час візиту до Брянська, Росія. Він був взятий під варту російською владою до його екстрадиції до Білорусі 7 червня, де його було заарештовано. 28 жовтня він був визнаний винним у «розпалюванні расової, національної або релігійної ворожнечі» та за «поширення порнографії». Він отримав вирок, що не передбачав позбавлення волі, у зв’язку з перебуванням під вартою з січня, і був звільнений в залі суду. Розгляд справи був закритим, проте двері судової зали були відчинені під час оголошення вироку.

СТЕЖЕННЯ

Правова база, яка регулює таємне стеження, дозволяла владі здійснювати широкомасштабне стеження практично без необхідності це виправдовувати. Система оперативно-слідчих заходів (СОРМ) – система законного перехоплення усіх електронних видів зв’язку, яка забезпечувала владі прямий доступ до телефонного зв’язку та спілкування в мережі Інтернет та отримання відповідних даних. Можливе стеження обмежувало правозахисників, громадських і політичних активістів, а також журналістів у реалізації їхніх прав людини, зокрема прав на свободу об’єднань, мирних зібрань та свободи вираження поглядів.

СВОБОДА ОБ’ЄДНАНЬ

Неурядові організації та політичні партії продовжували стикатися з невиправданими обмеженнями, зокрема необхідністю обов’язкової реєстрації. Часто заяви на реєстрацію відхилялися через незначні порушення або на інших незрозумілих підставах. Згідно статті 193.1 Кримінального кодексу, заснування, участь у діяльності незареєстрованої організації продовжувало бути злочином, за який передбачене покарання у вигляді ув’язнення на строк до двох років.

Результат пошуку зображень за запитом "Миколи Статкевича, Юрія Рубцова"

Микола Статкевич (Фото: MN24.com.ua)

Обмеження, застосовані щодо колишніх в’язнів совісті Миколи Статкевича, Юрія Рубцова та чотирьох інших активістів як умова їхнього дострокового звільнення, залишалися в силі.

СВОБОДА МИРНИХ ЗІБРАНЬ    

Закон про масові заходи, який забороняє будь-які зібрання або акції громадського протесту, організовані без дозволу влади, продовжив діяти.

Громадський активіст Павло Виноградов  з 7 червня по 13 вересня був розміщений під «привентивний нагляд» після його участі у чотирьох «недозволених» мирних вуличних протестах.

ПРАВОВІ, КОНСТИТУЦІЙНІ АБО ІНСТИТУЦІЙНІ ЗМІНИ

У жовтні податкові органи повідомили про направлення попереджень понад 72900 фізичним особам, які, згідно президентського указу «Про попередження соціального утриманства утримання»  від 2015 року, повинні були сплачувати спеціальний податок за непрацевлаштованість протягом 183 днів у відповідний податковий рік. Невиконання тягнуло за собою штраф або «адміністративний арешт», а також виконання суспільно корисної роботи, яка може бути у формі певного виду примусової праці.

     Білорусь: Amnesty International висловлює співчуття щодо страти Сергія Іванова (EUR 49/4014/2016)

     Додаткова інформація: Життя останнього білоруського в’язня камери смертників під загрозою: Сергій Востриков (EUR 49/5274/2016

     Людям достатньо відчувати, що  воно існує: Громадянське суспільство, секретність і стеження у Білорусі  EUR 49/4306/2016)

     Білорусь: Свавільне  засудження активіста за участь у мирному протесті (EUR 49/4317/2016)

__________________________________________________________________________________________

НА РУССКОМ

Глава государства: Александр Лукашенко

Глава правительства: Андрей Кобяков

В 2016 году сохранялись суровые ограничения прав на свободу выражения мнений, объединений и мирных собраний. Власти продолжали отказываться от сотрудничества со Специальным докладчиком ООН по вопросу о положении в области прав человека в Беларуси. Не менее четырёх человек казнили, четыре человека были приговорены к смерти.

Краткая справка

Европейский союз 28 февраля отменил все санкции в отношении белорусских физических и юридических лиц, за исключением санкций в отношении четырёх бывших должностных лиц, подозреваемых в причастности к насильственным исчезновениям в 1999–2000 годах. Правительство, наряду с другими мерами, провело 1 июля новую деноминацию белорусского рубля, который лишился четырёх нулей. На этот шаг пришлось пойти из-за непрекращающегося экономического спада, частично спровоцированного экономическим кризисом в России — основном торговом партнёре страны. В июле ещё на год был продлён мандат Специального докладчика ООН по вопросу о положении в области прав человека в Беларуси, учреждённый Советом ООН по правам человека в 2012 году. В сентябре на фоне жёстких ограничений на работу независимых СМИ и политическую оппозиционную деятельность состоялось избрание нового парламента. В парламент прошли лишь два депутата, считающиеся представителями политической оппозиции. Двадцать четвёртого октября была принята первая национальная стратегия в области прав человека. В ней описывались правовые реформы, ни одна из которых не затрагивала смертную казнь. Вместе с тем документ предусматривает «проработку вопроса» о возможности присоединения к Европейской конвенции по правам человека и о создании национального института по правам человека.

Смертная казнь

Восемнадцатого апреля был казнён Сергей Иванов, несмотря на то что его дело всё ещё находилось на рассмотрении Комитета ООН по правам человека. Это была первая казнь с ноября 2014 года3 . В районе 5 ноября были приведены в исполнение смертные приговоры Сергею Хмелевскому, Ивану Кулешу и Геннадию Яковицкому. Смертные приговоры в Беларуси обычно исполняются тайно, без уведомления родственников. Верховный суд 4 октября отклонил апелляцию Сергея Вострикова. По состоянию на конец года Сергей Востриков ожидал результатов рассмотрения своего прошения о помиловании, направленного президенту. Однако с 1994 года помилование получил лишь один человек из более чем 400 обратившихся.

Свобода выражения мнений

Закон «О средствах массовой информации» жёстко ограничивал свободу выражения мнений и фактически устанавливал государственный контроль над всеми СМИ. Местным журналистам, работавшим на иностранные СМИ, требовалось получать официальную аккредитацию. Получение аккредитации обычно занимало много времени либо вообще заканчивалось произвольным отказом. В январе политического блогера Эдуарда Пальчиса, известного критическими постами о белорусских и российских властях и проживающего на Украине, задержали во время посещения российского города Брянска. В России его поместили в СИЗО и продержали там вплоть до экстрадиции 7 июня в Беларусь, где его взяли под стражу. Двадцать восьмого октября суд признал его виновным в «разжигании расовой, национальной, религиозной […] розни» и «изготовлении и распространении порнографических материалов или предметов порнографического характера». Суд назначил ему наказание в виде ограничения свободы без направления в исправительное учреждение, учтя его пребывания под стражей с января, и его освободили в зале суда. Слушания по его делу проходили в закрытом режиме, и публику допустили в зал лишь на оглашение приговора.

Слежка

Нормативно-правовая база, регулирующая тайную слежку, позволяла властям осуществлять обширную слежку, практически никак это не обосновывая. Система оперативно-розыскных мероприятий (СОРМ), обеспечивающая законный перехват всех электронных коммуникаций, давала властям прямой доступ к телефонным и интернет- коммуникациям и связанным с ними данным. Возможная слежка мешала правозащитникам, журналистам, гражданским и политическим активистам пользоваться своими правами человека, в 56 том числе правом на свободу объединений, мирных собраний и выражения мнений .

Свобода объединений

НКО и политические партии по-прежнему сталкивались с неправомерными ограничениями, включая обязательную регистрацию. Они часто получали произвольные отказы в регистрации за мизерные нарушения в поданных документах или вообще без объяснения причин. Согласно статье 193.1 Уголовного кодекса, учреждение незарегистрированной организации и участие в её деятельности считалось преступлением, предусматривающим наказание вплоть до двух лет лишения свободы. Ограничения, наложенные на бывших узников совести Николая Статкевича, Юрия Рубцова и ещё четырёх активистов в связи с их досрочным освобождением в 2015 году, оставались в силе.

Свобода собраний

Продолжал действовать закон «О массовых мероприятиях в Республике Беларусь», согласно которому любые собрания и публичные акции протеста можно проводить только с разрешения властей. Гражданский активист Павел Виноградов находился под «превентивным надзором» в период с 7 июня по 13 сентября из-за того, что поучаствовал в четырёх «несанкционированных» мирных акциях протеста.

Правовые, конституционные и институциональные изменения

В октябре налоговики сообщили, что разослали более 72 900 извещений на уплату специального сбора. В соответствии с президентским декретом 2015 года «О предупреждении социального иждивенчества» этот сбор взимается с людей, не работавших более 183 дней в налоговом году. Неуплата влечёт за собой штрафы либо административный арест с привлечением к выполнению обязательных общественно полезных работ, представляющих собой принудительный труд.

 

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2016/2017: Вірменія
29.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Азербайджан
29.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Таджикистан
29.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Туркменістан
29.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Узбекистан
29.03.2017