Новини

Блог: Як перший безпечний Марш Рівності розвінчав міфи про ЛГБТІ спільноту

У неділю, 12 червня, у Києві відбувся щорічний Марш Рівності. Не зважаючи на ранню годину, 9:30 ранку, на площі зібралося досить багато людей. Учасники і учасниці Маршу прийшли заявити про свою підтримку ідей рівності та толерантності.

Марш Рівності – щорічна подія, що проходить у рамках Київ Прайду. Цього року, на відміну від попередніх, він пройшов безпечно. Для цього на вулицях міста працювали більше 5 тисяч представників поліції та 1200 бійців Нацгвардії; вони не тільки охороняли учасників заходу, а й перевірили територію перед початком Маршу та слідкували за безпечним пересуванням учасників після його завершення.

Поліція вишикувалася по периметру, а на саму площу тим часом продовжували прибувати люди. Вони дуже різні – мама з дочкою, обидві у традиційних українських сорочках-вишиванках, тримають плакати з написами про рівність веселковими барвами, людина з кольоровими дредами розгортає з товаришем свій прапор, молода жінка на візку говорить з кимось по телефону. За попередніми оцінками напередодні Маршу організатори очікували близько тисячі відвідувачів, за оцінками МВС на бульварі Шевченка (вулиця, де починався Марш) у день проведення зібралося від 1500 до 2000 людей. Лише частина з них – представники ЛГБТІ-спільноти, інші – їх друзі, подруги, знайомі чи просто люди, які прийшли висловити свою позицію та підтримати ідеї Маршу.

Багатьох обурила позиція, висловлена представниками праворадикальних груп за декілька тижнів до проведення заходу – майбутнім учасникам погрожували кривавою розправою, а організаторів закликали взагалі скасувати Марш (це, наче б то, і було єдиним способом уникнення кровопролиття). Після того, як Артем Скоропадський, прес-секретар «Правого сектору», написав про це на своїй фейсбук-сторінці, десятки киян висловили своє обурення та заявили про бажання відвідати Марш Рівності на знак підтримки його учасників та учасниць. Таким чином Марш ще раз довів важливість тези про свободу вибору та рівність прав, яка знаходить відгук у багатьох українок та українців.

Не менш актуально звучав і девіз цьогорічного Маршу – «Безпека людини – розвиток країни!». Безпека стала можливою завдяки скоординованій та чіткій роботі поліції. Після сумнозвісних минулорічних подій, коли під час Маршу Рівності десятки людей зазнали нападів, а один з міліціонерів був тяжко поранений і мало не загинув, проведення цьогорічного заходу можна вважати успішно складеним іспитом. Поліція та міська влада дослухалися до закликів створити безпечні умови участі та забезпечити право людини на мирні зібрання – усі вимоги організаторів були виконані. Проте радість від успішного проведення Маршу Рівності минулої неділі не можна вважати абсолютною перемогою – це лише перший крок до справжньої рівності і недискримінації ЛГБТІ в Україні. Попереду – довгий шлях і головне тепер не звернути з нього і йти впевнено і радісно – так само, як у колоні Маршу 12 червня.

***

Маленький хлопчик посміхається і дивиться поверх колони – тато тримає його на плечах. В руках у чоловіка великий саморобний постер Stop Homophobia. Цей малюк сьогодні отримав один з перших важливих уроків життя і тепер його не проведеш стереотипами і страшилками про ЛГБТІ – він знає, що таке Прайд і Марш Рівності з власного досвіду.

Авторка: Леся Харченко, координаторка з росту та активізму Amnesty International в Україні

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Блог: відверто про іслам та трансгендерність
19.06.2017
Заява: Національна поліція повинна невідкладно та ефективно розслідувати напади на ЛГБТКІ активістів(ок), що відбулись під час акцій як у Харкові, так і в інших містах
18.05.2017
Я – бісексуалка, і ваші коментарі щодо моєї сексуальності неприйнятні
18.05.2017
Заява: необхідне ефективне розслідування нападу на учасників(ць) акції «Рівність різноманіття!»
12.05.2017