Новини

Обстріл тролейбусу у Донецьку та загибель цивільних в умовах руйнації домовленостей про припинення вогню

Обидві сторони не вживають необхідних заходів для захисту цивільного населення

Мінометний обстріл тролейбусу, від якого загинуло до від 8 до 15 цивільних в підконтрольному сепаратистами Донецьку сьогодні вранці, є вочевидь порушенням міжнародного гуманітарного права та повинен бути терміново та неупереджено розслідуваний, заявила Amnesty International.

" Всі сторони в цьому конфлікті добре знають, що саме цивільні платять своїми життями за використання неточної вибухової зброї у містах. Ця атака показує повну зневагу до життя цивільних осіб і законів війни "
Денис Кривошеєв

“Ця жахлива загибель цивільних є черговим нагадуванням про трагічні наслідки ігнорування міжнародного гуманітарного права. Ці можливі порушення законів війни мають бути ретельно, неупереджено та незалежно розслідувані в терміновому порядку”, — сказав Денис Кривошеєв, заступник директора програми Amnesty International у Європі та Центральній Азії.

“Міномети не повинні використовуватися в густонаселених районах проживання цивільного населення. Всі сторони в цьому конфлікті добре знають, що саме цивільні платять своїми життями за використання неточної вибухової зброї у містах. Ця атака показує повну зневагу до життя цивільних осіб і законів війни”.

Де-факто влада у Донецьку стверджує, що під час обстрілу був використаний імпровізований мобільний міномет в межах міста, але Київ заперечує свою відповідальність за інцидент. Міна влучила в тролейбус з пасажирами на вулиці Купріна в Ленінському районі міста, призвівши до видимих пошкоджень навколишніх будівель.

На відео та фотографіях, розміщених після інциденту в соціальних медіа, можна побачити тролейбус з вибитими вікнами та тіла семи осіб всередині, у тому числі літніх чоловіків і жінок. Згорілий автомобіль і будівлі без вікон можна побачити в безпосередній близькості. Також був поранений водій трамвая, що проїжджав повз, та чоловік в іншому транспортному засобі поруч з місцем вибуху. Кров і сліди від шрапнелі можна побачити на автомобілі та асфальті навколо нього.

Колишня радянська військова база, яка за даними місцевих джерел зараз використовується проросійськими сепаратистськими силами, знаходиться приблизно в 500 метрах від місця нападу та могла бути військовою метою. Українські офіційні джерела спростували свою відповідальність і звинуватили сепаратистів у нападі.

Смертоносний удар стався в 8:30 ранку, всього через кілька годин після того, як про-київські сили визнати, що сепаратисти захопили контроль над донецьким аеропортом, за який йшли бої.

Інцидент стався слідом за низкою смертей серед цивільного населення та в умовах ескалації бойових дій в останні дні. Поміж іншого, у Волновасі під час смертоносної атак и на пасажирський автобус загинуло 12 мирних жителів, в 16 було поранено.

Розміщуючи війська, озброєння та інші військові об’єкти в житлових районах, використовуючи їх в якості бойових позицій та проводячи артилерійські, ракетні та мінометні атаки з цих місць, сепаратистські і українські війська ставлять під загрозу цивільне населення, що є порушенням законів війни.

Обидві сторони не вживають необхідних заходів для захисту цивільного населення, які передбачені міжнародним гуманітарним правом. У той час, як бойові дії загострюються, а вересневі домовленості про припинення вогню руйнується, повага до законів війни, і притягнення до відповідальності порушників, є як ніколи важливим. Якщо безкарність не буде присікатися, можна чекати на подальші незаконні вбивства цивільних“, – сказав Денис Кривошеєв.

Amnesty International отримала тривожні повідомлення про більш ніж десяток про-київських бійців, які були взяті в полон та змушені пройти парадом перед місцевими жителями на місці нападу сьогодні вранці. В ЗМІ з’явилося відео, на якому видно, що принаймні одного з них побили. Жорстоке поводження з ув’язненими є порушенням міжнародного гуманітарного права.

Сотні людей були вбиті з часу проголошення припинення вогню у вересні 2014 року, оскільки обидві сторони більше і більше втягуються в насильницьке протистояння. В цілому, майже 5000 осіб померли з початку конфлікту в минулому році.

Новини на цю ж тему

Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції
25.08.2017
Україна: Влада повинна здійснити ретельне розслідування після того, як 13 осіб нещодавно звільнили з-під таємного тримання під вартою
29.08.2016
ПРЕС-АНОНС: Прес-конференція Amnesty International та Human Rights Watch
19.07.2016
БЛОГ: Чому Україна не програє, а тільки виграє від ратифікації Римського Статуту Міжнародного кримінального суду
14.09.2015
Нові свідчення про жертви підкреслюють необхідність неупередженого розслідування турецьких авіаударів в горах Кандиль
12.08.2015