Документи по Україні

Обидві сторони конфлікту відповідальні за напади невибіркового характеру у східній Україні

Жінка стоїть у своїй зруйнованій домівці біля аеропорту Донецька

Вбивство школяра та 18-річного хлопця під час обстрілу 5 листопада в Донецьку, що на сході України, тільки підкреслює усталену практику невибіркових атак, які можуть являти собою воєнні злочини, заявила сьогодні Amnesty International.

"Не дивлячись на те, що обидві сторони конфлікту фактично вбивали цивільних ,завдавали поранень та знищували цивільні будинки, здається, що воля покласти цьому край є незначною "
Джон Дальхузен, директор програми AI у Європі та Центральній Азії

“Як українські урядові, так і сепаратистські сили повинні негайно припинити застосування нападів невибіркового характеру у порушення законів війни”, — сказав Джон Дальхузен, директор програми Amnesty International у Європі та Центральній Азії.

“Постійні випадки загибелі цивільного населення, які ми задокументували, є передбачуваним результатом таких нападів. Це не можна пробачити – винні з обох сторін мають бути притягнуті до відповідальності.

Під час дослідницької місії в кінці вересня та на початку жовтня Amnesty International задокументувала понад 20 смертей з боку цивільного населення внаслідок обстрілів та ракетних ударів у східних містах України: Донецьку, Авдіївці, Дебальцеве. Більшість смертей у житлових кварталах стали результатом невибіркових обстрілів з боку нападників, що використовували зброю, низька точність якої не дозволяла забезпечити розрізнення між цивільними та військовими цілями.

Найбільша кількість жертв була знайдена на підконтрольних сепаратистами територіях у Донецьку, і їхні смерті, найбільш ймовірно, були спричинені українськими силами, проте сепаратисти виявились відповідальними за декілька смертей в Авідіївці та Дебальцеве, в зонах контрольованих українським урядом.

Дослідження організації наводить переконливі докази того, що сепаратистські сили проводили обстріли з цих районів, а українські урядові сили в свою чергу стріляли по ним. Принаймні в одному випадку урядові війська розмістили артилерійську позицію в житловому районі.

“Обидві сторони цього конфлікту несуть відповідальність за усталену практику невибіркових атак на густонаселені пункти. Не дивлячись на те, що вони фактично вбивали цивільних ,завдавали поранень та знищували цивільні будинки, здається, що воля покласти цьому край є незначною”, — сказав Джон Дальхузен.

Міжнародне гуманітарне право – закони війни – забороняє атаки, націлені на мирне населення і цивільні об’єкти, а також напади, які не можуть бути спрямовані на конкретні військові об’єкти. Обидві сторони в конфлікті порушили заборону, застосовуючи некеровані міномети і ракети, які не можуть бути прицільно і точно спрямовані в густонаселених цивільних районах.

Крім того, розміщуючи війська, озброєння та інші військові об’єкти в житлових районах, українські урядові та сепаратистські сили не змогли вжити всіх можливих запобіжних заходів для захисту цивільного населення, наражаючи на небезпеку цивільних осіб в порушення законів війни.

Загальні відомості

Незважаючи на оголошене припинення вогню, в усіх містах, які відвідали дослідники Amnesty International, триває боротьба за контроль. В Донецьку, найбільшому місті, що підконтрольний сепаратистам, бої продовжуються за міжнародний аеропорт на північній окраїні міста, який за останні місяці захоплювали обидві сторони. Аеропорт є стратегічно важливим, адже має одну з найбільших злітно-посадкових смуг в регіоні.

Авдіївка, що знаходиться в за 10 км від Донецька, підконтрольна про-Київським силам, які використовують її в якості маршруту постачання запасів в донецький аеропорт. Місто Дебальцеве, яке утримується українськими силовиками, являє собою регіональний транспортний вузол, стратегічно розташований на перетині основних доріг та залізничних шляхів між Україно та Росією.
Нижче наведені приклади деяких смертей цивільних, які задокументувала Amnesty International у цих трьох містах.

Донецьк

15 вересня 2014 року, о 17:45, на територію біля популярної автомайстерні на вулиці Куйбишева влучили кілька мінометних снарядів. Цього дня це була перша атака. Дмитро Ситніков, 19 років, і ще двоє чоловіків, яких місцеві мешканці знають як Філ, 31 рік, та Сергій, 24 роки, сиділи в передній частині майстерні, коли почалась атака. Снаряд влучив в  них двох  і вони померли на місці. Відеозапис інциденту з камер спостереження доступний за посиланням. 

18 вересня 2014 року, близько 21:45, в будинок на вулиці Шота Руставелі, 22 потрапив снаряд або ракета, через що загинув шістдесятирічний Володимир Ликов. Вулиця Шота Руставелі знаходиться в житловому масиві Куйбишевського району, недалеко від аеропорту Донецька. Ликов був убитий, коли сидів у себе на кухні і дивився телевізор.

28 вересня 2014 року, близько 11:30 ранку, поблизу шахти Трудовська, розташованій в центрі житлового масиву Петровського району Донецька, в результаті вибуху міни загинула шістдесятитрьохрічна Наталія Лисенко. Через постійну небезпеку обстрілів, близько 60 осіб живуть у старому бомбосховищі поруч із шахтою. Наталія Лисенко була серед них. Її поранило, коли вона поверталася в бомбосховище після того, як вирішила перевірити свій будинок неподалік. «Її тіло стікало кров’ю», – сказав місцевий житель, який представився Андрієм. Він допоміг занести її в карету швидкої допомоги. Але,на жаль, Наталія Лисенко померла по дорозі в лікарню.

29 вересня 2014 року, снаряд влучив в будинок на вулиці Пугачова, 16. Внаслідок цього загинуло троє осіб: Била Таран, 76 років, Світлана Білих, 35 років, та Олена Кисельова-Бийла, 52років. Жінки, які були родичками, ховалися в будинку через триваючі атаки протягом цього дня. Двадцятидвохрічна Любов Білих та двадцятип’ятирічний Олександр Таран були також тяжко поранені. Вулиця Пугачова розташована в Куйбишевському районі, недалеко від аеропорту Донецька.

Amnesty International стала свідком використання цивільних зон Донецька сепаратистами у якості вогневої позиції для нападів на про-Київські сили, які розміщені в Донецькому аеропорту. Це вказує на те, що сепаратисти несуть спільну відповідальність за вбивство мирних жителів і поранених у Донецьку. 27 вересня 2014 року в Куйбишевському районі Донецька дослідники Amnesty International зафіксували артилерійську установку, що була розміщена на житловому боці вулиці менше ніж за п’ять метрів від будинку. Такий ж тип артилерійських установок був пізніше зафіксований сепаратистськими силами на відео. В ньому видно, як з установки випускались снаряди в напрямку аеропорту. На відео, установка знаходиться на вузькій дорозі, по обидва боки якої знаходяться житлові будинки. Це місце відрізняється від того, яке зафіксували дослідники Amnesty International. У певний момент на відео можна побачити щонайменше 13 використаних артилерійських снарядів.

Amnesty International також зафіксувала, що 30 вересня 2014 року міст на Київському проспекті, який веде до аеропорту Донецька, сепаратисти використовували в якості військової бази. Члени команди бачили щонайменше одну артилерійську установку під мостом і чули, як з неї неодноразово вели вогонь. На відстані менше одного кілометра знаходяться школа та житлові будинки, які були пошкоджені під час атак, що призвело до, щонайменше, однієї жертви з боку цивільного населення.

Місцеві жителі розповіли Amnesty International, що сепаратисти використовують мобільні пускові ракетні установки з цивільних районів. Вони відстрілюють ракети, а потім швидко переміщують озброєння в інше місце.

Авдіївка

Артилерійський снаряд, або ракета,, який влучив у Авдіївську міську лікарню о 19:00 3 вересня 2014, вбив одну жінку та тяжко поранив іншу. Розташовану близько до околиці міста в напрямку донецького аеропорту лікарню було серйозно пошкоджено, на третьому поверсі було пробито величезну діру. 66-річну Таїсію Юрченко, яка отримувала медичну допомогу після попередньої атаки того ж дня, було вбито ударом від шрапнелі.

Молодша медсестра, яка представилась як Віра Іванівна, 65 років, мила підлогу в коридорі, коли почався обстріл. Її покликала дочка іншої пацієнтки в інвалідному візку, якій потрібно було перевезти свою матір. Коли Віра Іванівна піднялась, артилерійський снаряд, або ракета, влучив у будівлю лікарні, і її зачепило шрапнеллю в кількох місцях. Загалом, постраждали її ліве стегно, права гомілка, шлунок,та ліва рука, а кінчик великого пальця на її лівій руці повністю відірвало.

«Я підповзла до двері», розповіла Віра Іванівна Amnesty International. «Вони забрали мене до операційної в темряві, та оперували без світла. Лікарі працювали дуже швидко, мені дуже пощастило. В моєму животі досі знаходиться шрапнель.»

Дебальцеве

У вулицю Ленінградську, що у центральній частині Дебальцева, яка утримується про-Київськими силами, потрапив артилерійський чи реактивний снаряд приблизно о 20:30 3 вересня 2014. Стрільба почалася несподівано, і у 25-річнного Максима Познякова влучила шрапнель прямо перед його будинком. Коли почався обстріл, він зі своєю дружиною Світланою Куліковою кинувся всередину, але вони не встигли, і в ногу Світлани Кулікової потрапила шрапнель.

«Я почула як Максим кричить “Біжи, біжи!”, і потім це сталося», – сказав сусід, який представився як Володимир Миколайович, і якому шрапнель влучила у руку.

Заводське Селище, район Дебальцеве, піддався ракетному обстрілу приблизно о 17:15 22 вересня 2014 року. У жінку, яку місцеві знають як 64-річну Анну Вікторівну, влучив снаряд, коли вона поверталась додому, вийшовши за водою під час припинення вогню. Її тіло було знайдено повністю покаліченим приблизно о 18:00 того ж дня. Провулок, в якому її було знайдено, відомий як «шлях смерті».

Новини на цю ж тему

Відмова надати статус біженця російському інтерсекс активісту порушує право на особисту безпеку
20.07.2018
Заява про неконституційність процедури обрання Омбудсмана
12.04.2018
Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
День семидесяти судів: У Криму пройшла нова хвиля переслідувань кримськотатарських активістів.
19.12.2017
Басейн озера Чад: через поновлення діяльності «Боко Харам» різко зросла кількість смертей серед цивільного населення
05.09.2017