Новини

Новий онлайн інструмент допоможе викрити порушення Ізраїлю в Секторі Гази

Експерти Amnesty International та Forensic Architecture вносять інформацію про Ізраїльські атаки в новий ресурс "Платформа Гази"

Amnesty International і Forensic Architecture представили сьогодні новий онлайн інструмент, що дозволяє відмічати на карті місця ізраїльських атак в секторі Гази в ході конфлікту в липні і серпні 2014 року. Його мета – допомогти притягнути до відповідальності всіх, хто причетний до воєнних злочинів та інших порушень міжнародного гуманітарного права.

"Нашою метою є перетворення Платформи у цінний ресурс для тих, хто розслідує випадки порушення прав людини, прагнучи залучити до відповідальності всіх причетних до порушень, допущених в ході конфлікту "
Філіп Лютер, директор по Близькому Сходу і Північній Африці

Платформа Гази дозволяє користувачеві збирати та аналізувати дані про військову операцію Ізраїлю в Газі в 2014 році. Дані на веб-ресурсі будуть оновлюватись протягом наступних місяців, але вже розміщені дані на Платформі демонструють певні моделі атак ізраїльських сил, в ході яких мали місце грубі і систематичні порушення.

«Платформа Гази є найбільш повною базою даних про атаки в ході конфлікту 2014 року. Вона дозволяє скласти воєдино дані про понад 2500 окремих нападів, що ілюструють величезні масштаби руйнувань, заподіяних військовими діями Ізраїлю минулого літа в ході п’ятдесятиденної війни», – зазначив Філіп Лютер, директор регіональної програми Amnesty International по Близькому Сходу і Північній Африці.

«Представляючи швидше моделі атак, аніж просто серії окремих нападів, Платформа Гази має потенціал для викриття систематичного характеру порушень з боку Ізраїлю в ході конфлікту. Нашою метою є перетворення Платформи у цінний ресурс для тих, хто розслідує випадки порушення прав людини, прагнучи залучити до відповідальності всіх причетних до порушень, допущених в ході конфлікту».

Як працює Платформа

Платформа фіксує час і місце кожного нападу на інтерактивній карті і деталізує його відповідно до низки критеріїв, включаючи характер атаки, специфіку місця і кількість жертв, які вказують на специфічні моделі цих атак. Фото, відео, свідчення свідків і супутникові знімки (якщо такі є), що мають відношення до атак, також включаютcя в базу даних. За допомогою нової системи візуалізації даних і технології цифрової фіксації даних на мапі користувачі можуть переглядати і відбирати інформацію, необхідну для того, щоб визначити стандартні моделі дій ізраїльських сил в ході конфлікту. Кінцева мета – виявити і оприлюднити моделі, які можуть допомогти з’ясувати, супроводжувалися чи конкретні атаки порушеннями міжнародного гуманітарного права, в тому числі воєнними злочинами.

Команда дослідників в Лондоні і Газі протягом декількох місяців працювала над тим, щоб звести і розмістити на Платформі дані, зібрані в рамках польових досліджень в секторі Гази правозахисними організаціями Аль-Мізан і Палестинський центр з прав людини (ПЦПЛ), а також інформацію, зібрану Amnesty International.

Запуск Платформи – лише початок проекту, дані будуть оновлюватися в міру надходження нової інформації в рамках роботи з подальшого збору доказів, пов’язаних з триваючим конфліктом.

Порушення з боку Ізраїлю

У той час як великі масиви інформації, що включають показання свідків, фото, відео та супутникові знімки, все ще знаходяться в обробці, Платформа Гази вже зараз показує, що понад 270 ізраїльських атак супроводжувалися застосуванням артилерії в ході конфлікту 2014 року, в результаті чого було вбито понад 320 мирних жителів. Регулярне застосування артилерії, яка не є високоточною зброєю, в густонаселених цивільних районах становить невибіркові атаки, які необхідно розслідувати як військові злочини.

Платформа також наочно ілюструє розповсюджену модель атак, в яких мішенню ставали житлові будинки: в результаті понад 1200 ізраїльських ударів по житлових будинках загинули більше ніж 1100 мирних жителів. Прямі напади на цивільних осіб, які не беруть безпосередньої участі в бойових діях, а також напади на цивільні об’єкти, заборонені відповідно до міжнародного гуманітарного права, або «законів війни». Amnesty International, Комісія ООН з розслідувань та інші організації, що спостерігають за цим конфліктом, підняли тривогу у зв’язку з великою кількістю подібних нападів в ході конфлікту 2014 року.

Користувачі також можуть фіксувати інші тривожні моделі атак, такі як ізраїльські напади на пункти надання першої допомоги, медичних працівників та медичні установи, а також широке використання так званого «стуку по даху», попереджувальних атак, коли незабаром слідом за легкою ракетою, випущеною з безпілотного літального апарату, прилітає важка бомба. Amnesty International вважає, що подібні удари не є способом ефективного попередження і не звільняють Ізраїль від чітких зобов’язань не атакувати безпосередньо мирних жителів і їхнє майно.

Інноваційний інструмент для дослідження порушень прав людини

«Запуск Платформи Гази сьогодні, через рік після початку конфлікту, є значущим кроком у процесі документальної фіксації всього спектру порушень, що мали місце в Газі минулого року. Це також заклик до приватних осіб і організації надсилати більше фотографій, свідчень та інших форм доказів про напади, які були пережиті або документально засвідчені в ході конфлікту», – заявив Ейяль Вайсман, директор Forensic Architecture.

Цифрова епоха різко підвищила можливості і значення збору інформації про такі гуманітарні кризи, як торішній конфлікт в Секторі Гази. Мультимедійні докази часто можуть грати роль важливого інструменту в підтвердженні того, що ж насправді сталося. Платформа пропонує новий ефективний метод обробки і створення перехресних посилань на різні види інформації.

«Платформа Гази використовує потужності нових цифрових інструментів щоб пролити світло на складні ситуації, такі як остання війна в Газі. Вона дозволяє користувачам застосовувати різні масштаби, від аналізу дрібних деталей кожного конкретного інциденту до отримання великої картини всього конфлікту в цілому, розкриваючи зв’язки між розрізненими подіями», – заявив Франческо Себрегонді, науковий співробітник Forensic Architecture і координатор проекту« Платформа Гази».

«Ми розглядаємо цей проект як перший крок до більш ефективного моніторингу конфліктів, за підтримки спільно працюючих платформ, що полегшують обмін даними між свідками на місці подій, організаціями та громадянами по всьому світу».

Довідка

Платформа Газа – пілотний проект інструменту для фіксації на карті і візуалізації даних, який покликаний полегшити дослідження збройних конфліктів та порушень прав людини. Інструмент, названий PATTRN, був розроблений Forensic Architecture і вперше застосований на практиці Amnesty International у співпраці з Палестинською правозахисними організаціями Аль-Мізан і ПЦПЛ. Довгострокова мета проекту – створення інструменту, який міг б використовуватися більш широко дослідниками порушень прав людини, журналістами і всіма громадянами для того, щоб ділитися інформацією і спільно вести спостереження за конфліктами та кризовими ситуаціями.

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
День семидесяти судів: У Криму пройшла нова хвиля переслідувань кримськотатарських активістів.
19.12.2017
Басейн озера Чад: через поновлення діяльності «Боко Харам» різко зросла кількість смертей серед цивільного населення
05.09.2017
Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції
25.08.2017
Крим: Різке погіршення ситуації з правами людини на території, закритій від міжнародного спостереження
17.03.2017