Новини

Нові свідчення про жертви підкреслюють необхідність неупередженого розслідування турецьких авіаударів в горах Кандиль

Наслідки авіанальоту в селі Зергель, в горах Кандиль в Іракському Курдистані, 1 серпня 2015

Докази, отримані Amnesty International в ході місії зі встановлення фактів, свідчать про те, що вісім місцевих жителів були вбиті і ще щонайменше вісім поранені в результаті множинних незаконних авіаударів, здійснених турецьким урядом в селі Зергель, що в горах Кандиль в районі іракського Курдистану.

"Нещодавні напади в Кандиль, в результаті яких мирні жителі були покалічені, вбиті, а їхні будинки зруйновані – приводять в жах місцеве населення в районі, де немає жодних військових об'єктів "
Лама Факіх, старший радник з кризового реагування

Авіаудари, скоєні 1 серпня, стали частиною військової кампанії, розпочатої Туреччиною проти Курдської робочої партії (КРП). Проте за інформацією, зібраною Amnesty International, загиблі жителі не були пов’язані з КРП. Організація закликає турецький уряд провести незалежне, неупереджене і ефективне розслідування авіаударів і оприлюднити отримані результати.

«Нещодавні напади в Кандиль, в результаті яких мирні жителі були покалічені, вбиті, а їхні будинки зруйновані – приводять в жах місцеве населення в районі, де немає жодних військових об’єктів», – заявила Лама Факіх, старший радник Amnesty International з кризового реагування, яка побувала у цьому районі.

«Свідчення про ці жертви викликають серйозне занепокоєння з приводу законності атаки в Кандиль, і підкреслюють необхідність того, щоб будь-які розслідування авіаударів були незалежними і неупередженими. Винних необхідно притягти до відповідальності, а жертвам та їх сім’ям виплатити компенсації».

Чи прирівнюються зіткнення між КРП і турецьким урядом до неміжнародних збройного конфлікту чи ні, – в будь-якому випадку і за законами війни, і відповідно до міжнародного права у галузі прав людини, вбивство жителів, не пов’язаних з КРП, є незаконним.

Турецька влада спочатку заявила, що мішенню ударів були члени КРП в «таборі терористів». Пізніше представники влади також оголосили про плани провести розслідування авіаударів спільно з Регіональним урядом Курдистану в Іраку (РПК).

Докази, зібрані в ході візиту Amnesty International в село Зергель через три дні після авіаударів, дають підстави припускати, що всі вбиті і поранені в ході нападів не були пов’язані з КРП. Співробітники Amnesty International розмовляли з кількома очевидцями, у тому числі з двома лікарями, які рятували поранених, а також з трьома місцевими жителями, які послідовно заявляли, що жоден з убитих або поранених не був бійцем КРП, і що в цьому районі бійців КРП немає. Серед убитих був голова місцевої громади і двоє муніципальних працівників.

Всі очевидці, які були присутні при нападі або прибули незабаром після нього, стверджують, що на жертвах був цивільний одяг і поряд з ними не було жодної зброї. Amnesty International вивчила 10 фотографій і одне відео з місця подій, які підтверджують ці твердження очевидців.

Загальна інформація

У членів КРП – збройної групи, що діє на території Туреччини – вже давно обладнані бази в горах Кандиль (гірський хребет в районі іракського Курдистану, що межує з Іраном і включає територію південної Туреччини). 61 село в цих горах знаходиться під контролем КРП; мирні жителі живуть на їх територіях окремо від бійців КРП, за словами Мохамеда Хассана, співголови муніципалітету Кандиль. Він повідомив Amnesty International, що загальне число жителів згідно з переписом 2013 складає близько 8000 чоловік.

Авіаудари турецького уряду проти КРП в горах Кандиль почалися 24 липня, після нападу в Туреччині, в якому звинуватили КРП. Атаки проти КРП в горах Кандиль і напади з боку КРП на турецьких військових і поліцейських у Туреччині являють собою найсерйозніший зрив крихкого мирного процесу між КРП і турецьким урядом, який почався в березні 2013 року.

Авіаудари були здійснені після тривалої ескалації напруженості, що різко посилилася 20 липня, коли в результаті атаки смертника, в якій звинувачують “Ісламську Державу”, було вбито 32 людини і поранено більше 80 осіб в місті Суруч в турецькій провінції Шанлиурфа. Через два дні двоє поліцейських були вбиті в ході ще одного нападу в тій же провінції; в ньому звинуватили КРП. Після авіаударів в Кандиль КРП організувала серію нападів на військових і поліцейських на території Туреччини.

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Туреччина: 10 правозахисників, 100 днів у в’язниці, 10 абсурдних звинувачень
13.10.2017
«Перебування за гратами зробило мене сильнішою» — Саліл Шетті зустрівся з ув’язненою директоркою Amnesty Туреччина
19.09.2017
Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції
25.08.2017
Річна доповідь 2016/2017: Україна
22.02.2017