Новини

Нові свідчення про вбивства затриманих солдат вимагають термінового розслідування

Лідер проросійської збройної групи "Батальйон Спарта", відомий під позивним “Моторола”

Нові шокуючі докази вчинення вбивств у формі страт проросійськими збройними групами в Донбасі свідчать про термінову необхідність проведення розслідувань та вжиття інших заходів для вирішення гуманітарної кризи та кризи у сфері прав людини в регіоні, заявила Amnesty International.

"Нові докази цих позасудових страт тільки підтверджують те, про що ми підозрювали протягом тривалого часу. Питання полягає тепер в наступному: що лідери сепаратистів збираються з цим робити? "
Денис Кривошеєв

“Нові докази цих позасудових страт тільки підтверджують те, про що ми підозрювали протягом тривалого часу. Питання полягає тепер в наступному: що лідери сепаратистів збираються з цим робити?”, – сказав Денис Кривошеєв, заступник директора програми Amnesty International по Європі та Центральній Азії.

“Катування, жорстоке поводження та навмисне вбивство солдатів, яких було затримано, поранено та тих, хто здався, є воєнними злочинами. Ці останні свідчення повинні бути негайно, ретельно і неупереджено розслідувані, а винні мають бути притягнуті до відповідальності визнаними органами в рамках справедливого судового розгляду”.

Досліджені експертами Amnesty International відеоматеріали показують, як українського солдата Ігоря Брановицького, одного з захисників Донецького аеропорту, затримують та допитують. Опубліковані на веб-сайті YouTube відеокадри вказують на те, що йому наносили удари в обличчя. Його утримували в полоні допоки не вбили

За словами очевидців, Ігоря Брановицького застрелив насмерть командир групи сепаратистів. Його тіло повернули родині на початку квітня та поховали у Києві 3 квітня. Служба безпеки України розпочала розслідування його вбивства.

Amnesty International також переглянула відеокадри, на яких принаймні трьох членів українських сил затримують, та фотографії їх мертвих тіл, які ймовірно тримають в морзі у Донецьку. В верхніх частинах тіл та головах є ознаки вогнепальних поранень, вочевидь зроблених в результаті вбивств в формі страт. Солдати були затримані проросійськими силами в Дебальцевому орієнтовно 12-18 лютого 2015, коли українські оборонні війська опинились в оточенні.

У статті на сайті української газети KyivPost від 6 квітня надано заяву, зроблену, як повідомляється, Арсенієм Павловим, більш відомим під позивним “Моторола”. Павлов, громадянин Росії і лідер проросійської збройної групи “Батальйон Спарта”, що діє в східній Україні, заявив, що він «розстріляв 15 полонених» солдат українських збройних сил. Він ймовірно вбив Ігоря Брановицького.

“Ця моторошна “сповідь” сепаратиста, разом з відео-доказами, свідченнями очевидців та зростаючою кількістю доказів порушень щодо затриманих з обох сторін, вказує на нагальну необхідність незалежного розслідування цього і всіх інших порушень в ході цього конфлікту, який розпочався рік тому”, — сказав Денис Кривошеєв.

“Позасудові страти є воєнним злочином – просто і ясно. Лідери самопроголошеної «Донецької Народної Республіки» у Східній Україні повинні послати їхнім членам чіткий сигнал: ті, хто бореться на їхній стороні або від їхнього імені, повинні поважати права людини і міжнародне гуманітарне право. Вони повинні в терміновому порядку вивести зі своїх лав тих, хто підозрюється у відповідальності за замовлення або скоєння серйозних порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права, а також повною мірою співпрацювати з будь-яким незалежним розслідуванням”.

Будучи учасниками збройного конфлікту, збройні групи, такі як “Батальйон Спарта”, мають зобов’язання відповідно до норм міжнародного гуманітарного права – законів і звичаїв війни – які забороняють, серед іншого, тортури та інші види жорстокого поводження і вбивства затриманих.

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції
25.08.2017
Україна: підтримувані Росією сепаратисти “засудили” незаконним судом відомого вченого
06.05.2017
Ільдар Дадін: «Вранці і на вечірній перевірці фельдшери чують крики побитих»
01.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Україна
22.02.2017