Новини

Кровопролиття цивільного населення під час невибіркових обстрілів на сході України

Сергій Майдан, 42 роки, втратив багато крові через травми, які він отримав під час обстрілу.

Дослідниця Amnesty International, яка знаходиться на сході України, зібрала жахливі докази загибелі цивільних осіб внаслідок дій обох сторін у кривавому конфлікті в Донецьку і Дебальцеве протягом останніх декількох днів.

" Ці докази викривають жахливі наслідки кровопролитних сутичок для цивільного населення, які помирають або зазнають поранень, через використання обома сторонами некерованих ракет і мінометів в густонаселених районах. "
Джон Дальхузен

Докази були зібрані на місці подій відразу ж після обстрілів і включають інтерв’ю з очевидцями і постраждалими, які знаходяться в лікарні.

Порушення включають в себе обстріл людей, що стояли в черзі за гуманітарною допомогою, базару в Донецьку та невибіркові обстріли будинків і вулиць в Дебальцеве.

«Ці докази викривають жахливі наслідки кровопролитних сутичок для цивільних, які помирають або зазнають поранень, через використання обома сторонами некерованих ракет і мінометів в густонаселених районах. Такі атаки є порушенням міжнародного гуманітарного права і можуть бути воєнними злочинами», — сказав Джон Дальхузен, директор програми Amnesty International по Європі і Центральній Азії.

Нещодавнє серйозне відновлення бойових дій на сході України, в тому числі контрольованому сепаратистами Донецьку та контрольованому українськими військами Дебальцевому, має наслідком жахливі втрати серед цивільного населення. Понад 25 мирних жителів були вбиті у східній Україні з четверга.

Звірства, скоєні в Донецьку

Шестеро людей загинули 30 січня в Донецьку, коли снаряд влучив у людей, що стояли в черзі за гуманітарною допомогою. П’ятеро з них загинули на місці, одна людина померла  пізніше у лікарні, багато отримали поранення.

Свідок розповів Amnesty International, що вибух пролунав без попередження. Близько двохсот людей зібралися у тому місці, щоб отримати продовольчу допомогу.Внаслідок вибуху деякі жертви втратили частини тіла, шматки людської плоті підкинуло в повітря, потім вони зачепилися за освітлювальні стовпи, на яких і висіли.

Дослідниця Amnesty International відвідала місце трагедії та опитала двох цивільних осіб, які були серйозно поранені.

Валентина Циганкова, 82-річна вдова, була важко поранена у результаті вибуху. Її прибило до землі та поранило шрапнеллю в спину та праву руку. Валентина, яка живе на дуже маленьку пенсію та працює двірником, вирішила зробити перерву на роботі і піти за надзвичайно необхідною продовольчою допомогою.

Сергій Майдан, 42 роки, втратив багато крові через травми, які він отримав під час обстрілу.  Осколки потрапили йому в обличчя, вибивши близько половини зубів, та в ліву руку. «На щастя, я вийшов з черги, інакше я був би вже мертвий», – розказав він Amnesty International.

Моніторингова місія ОБСЄ, яка прибула на місце інциденту невдовзі після обстрілу, зазначила, що вибух найімовірніше був спричинений артилерійським снарядом 122-міліметрового калібру, випущеним  з північно-західного напрямку – іншими словами, з боку урядових сил України.

29 січня близько 8:45 на ринку Аквілон, що у Куйбишевському районі Донецька,  ще дві людини загинули і семеро отримали поранення. Тридцятивосьмирічний Сергій Федоров, який був важко поранений в результаті обстрілу, заявив, що вибухів було два.

Він розказав Amnesty International: «Коли стався перший вибух нижче по вулиці від мене, я почув, як люди кричали «поранений!». Я побіг на допомогу, і тут пролунав другий вибух. Мене збило на землю і я відчув, як по моїй щоці тече кров». Сергій був поранений в обличчя, ліву руку та ліве стегно.

Дослідниці Amnesty International також вдалося поспілкуватися з двома літніми жінками, у віці 64 і 77 років, які були сильно поранені, коли 30 січня їхні будинки були вражені зброєю вибухової дії. Обидві жінки, які проживали в Куйбишевському та Ленінському районах, були вдома у той вечір, коли стався обстріл.

«Вогненна куля залетіла через вікно», – розказала 77-річна жінка. «Моя права рука була зламана, а кисть розбита». Коли дослідниця Amnesty International відвідала будинок на наступний день, то побачила, що сусіди постраждалої закрили усі розбиті вікна фанерою

Цивільні у пастці під артилерійським вогнем у Дебальцеве

Тисячі мирних жителів опинилися в пастці у Дебальцевому, стратегічному залізничному вузлі та форпості українських сил, під постійним обстрілом з боку проросійських сепаратистів, які намагаються взяти його під контроль. Протягом останніх двох тижнів це місто зазнало декількох з найважчих артилерійських обстрілів.

Населення скоротилося із 25 000 до приблизно 7000, повідомили Amnesty International місцеві джерела. Українські сили стверджують, що евакуювали понад 2000 людей, починаючи з 28 січня і 269 осіб 1 лютого. Під час евакуації групи з 26 осіб, вісім з них були поранені, у тому числі п’ять мирних жителів і двоє рятувальників.

Єдина дорогу з міста обстрілюється постійно, і це робить втечу решти громадян ще більш небезпечною. Один з двох мостів навмисно підірвали, як повідомляється, сепаратистськими диверсантами, а нестійкий тимчасовий міст сповільнює потік людей, піддаючи людей ще більшій небезпеці.

«Кожен, хто буде намагатися покинути «кишеню» [Дебальцеве] протягом наступних 2-3 годин потрапить під перехресний вогонь нашої артилерії», сказав лідер сепаратистів Олександр Захарченко в інтерв’ю російському державному телебаченню з Вуглегірська, сусіднього міста, яке на минулому тижні було відбите проросійськими сепаратистами в українських сил.

За словами начальника обласної міліції, 12 осіб було вбито 31 січня в результаті невибіркового ракетного обстрілу Дебальцевого, і ще сім зазнали смертельних травм від наслідків артилерійського вогню 1 лютого.

Ці інциденти повторюють картину, яку Amnesty International спостерігала в Дебальцевому у вересні 2014 року, коли людей було вбито в їхніх будинках під час випадкових ракетних обстрілів або на вулиці, коли вони виходили по воду чи продовольство.

Десятки людей опинились в пастці на залізничному вокзалі міста, який має підземне сховище, але протягом останніх двох тижнів вони не мають жодного доступу до водопровідної води і електрики.

Жахлива гуманітарна ситуація та перспективи миру

Насильство погіршує і без того важке гуманітарне становище в регіоні. Велика кількість жителів територій під прицілом ночують у підвалах або в переповнених тимчасових укриттях, шукаючи хоч якогось захисту від постійних обстрілів та ракетних атак. В деяких населених пунктах відсутнє водопостачання, не вистачає їжі та медикаментів.

За оцінками ООН під час конфлікту в східній Україні, з моменту його початку у квітні 2014 року, загинуло понад 5100 мирних жителів та більше ніж 900 000 були вимушені виїхати з території. З моменту припинення вогню, яке було встановлене 5 місяців тому, останні бойові дії на сході відображають найінтенсивніше посилення насильства.

Тим часом, спроба відновити мирні переговори в сусідній Білорусі, з неявкою лідерів сепаратистів та звинуваченнями в адресу обох сторін, схоже, провалилась.

“Відсутність зусиль щодо захисту мирних жителів в східній Україні шокує. Обидві сторони конфлікту повинні терміново припинити невибіркові обстріли жилих районів, а міжнародне співтовариство має посилити тиск на них для виконання цих вимог”, — сказав Джон Дальхузен.

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
День семидесяти судів: У Криму пройшла нова хвиля переслідувань кримськотатарських активістів.
19.12.2017
Басейн озера Чад: через поновлення діяльності «Боко Харам» різко зросла кількість смертей серед цивільного населення
05.09.2017
Україна: підтримувані Росією сепаратисти “засудили” незаконним судом відомого вченого
06.05.2017
Крим: Різке погіршення ситуації з правами людини на території, закритій від міжнародного спостереження
17.03.2017