Матеріали

Коротко про «Боко Харам» – Запитання та відповіді

Боко Харам виступають проти всього, в чому вбачають «вплив Заходу»

Конфлікт у Нігерії забрав життя тисяч чоловіків, жінок і дітей. Більшість цих смертей – справа рук озброєного угрупування «Боко Харам». Тут усе, що вам необхідно знати про цю організацію, що спричинила хаос у найбільш населеній африканській державі.

Що таке «Боко Харам»?

Організація Jama’atu Ahlis Sunna Lidda’awati wal-Jihad (в перекладі з арабської — «Суспільство прихильників поширення вчення пророка та джихаду» ), більше відома під назвою «Боко Харам» (що дослівно перекладається як «західна освіта забороняється») – це озброєне угрупування, що виступає проти світської влади.

Вони ведуть боротьбу з урядом Нігерії з 2009 року шляхом великої кількості бомбардувань, збройних нападів на міста та села, а також захоплення та окупації великих міст на північному сході країни.

Вони виступають проти всього, в чому вбачають «вплив Заходу», включаючи голосування на виборах та світську освіту.

Починаючи з 2013 року, члени цього угрупування здійснили щонайменше 330 збройних нападів та бомбардувань, що стали причиною загибелі як мінімум 5 400 людей. Хоча реальна кількість жертв є значно вищою.

Чисельність бойовиків-членів «Боко Харам» і їхнє місцезнаходження

Точне число бойовиків «Боко Харам» невідоме, але згідно з приблизними оцінками їх щонайменше 15 тис., однак кількість може бути і більшою.

Станом на січень 2015 року, угрупування повністю окупувало та взяло під свій контроль 15 міст та селищ на північному сході Нігерії, а ще 15 знаходяться під частковим контролем бойовиків.

Як вони організовані? Хто їхній лідер?

Їхній політичний і духовний лідер – Абубакар Шекау. Він очолює раду старійшин, котра називається «Шура», прийшовши до влади після попереднього лідера – Мохамеда Юсуфа, вбитого нігерійськими поліцейськими у 2009 році.

Тим не менше, не всі послідовники Юсуфа приєдналися до Шекау. Згідно з оцінками Міжнародної кризової групи, «Боко Харам» складається з 3-6 груп, які іноді співпрацюють, а іноді конфліктують між собою.

Хто їх фінансує?

Існує безліч припущень, звідки «Боко Харам» бере гроші і зброю.

Дехто заявляє, що угрупування пов’язане з нігерійськими політиками та міжнародними ісламістськими організаціями, що постачають їм гроші та зброю.

Однак вважається, що більшість коштів «Боко Харам» надходять від мародерства в містах, пограбувань банків та грошей, зібраних в якості викупів.

Як вони діють?

Протягом останніх кількох років «Боко Харам» майже щоденно вчиняли замахи на вбивство, часто успішно. У 2014 році кількість нападів зросла до щонайменше 230 набігів та бомбардувань, в яких було вбито мінімум 4 тис. цивільних осіб. Реальне число жертв значно вище.

Більшість набігів здійснено у штатах Борно та Йобе, також напади мали місце у столиці Нігерії – Абуджі, у штатах Адамава, Кадуна і Кано, а також у Камеруні.

Під час збройних нападів, бійці «Боко Харам» в’їжджають у населений пункт на мотоциклах, в автомобілях і вантажівках. Вони їздять від будинку до будинку, наказуючи їхнім мешканцям збиратися. Вони або вбивають боєздатних чоловіків, або полюють на тих, хто на їхню думку, має зв’язки з урядом чи збройними силами. Часто вони насильно забирають з собою незаміжніх жінок та дівчат, як це, наприклад, сталося у квітні 2014 року, колі бійці «Боко Харам» викрали 276 учениць державної середньої школи для дівчат міста Чібок. Більшість із викрадених все ще вважаються зниклими безвісти.

«Боко Харам» також спалили та серйозно пошкодили шкільні будівлі та вбили вчителів та дітей під час спеціально організованих нападів на школи на північному сході. Внаслідок цього багато шкіл змушені були закритися.

В окупованих містах вони іноді ув’язнюють місцевих жителів у конкретному будинку і наполягають, що для того, щоб кудись виїхати, потрібно мати їхній дозвіл. Amnesty International отримала інформацію про те, що члени «Боко Харам» застосовують катування, щоб нав’язати ці правила, силою одружують на собі жінок та дівчат, а також вербують та використовують дітей-солдат.

Хто є основними жертвами?

Будь-кого, хто підтримує владу, можна вважати мішенню, особливо держслужбовців, громадських лідерів та політиків. Спільноти, залучені до «Об’єднаних громадянських оперативних груп», проурядових збройних сил, також перебувають під загрозою стати ціллю бойовиків «Боко Харам».

Під прицілом «Боко Харам» перебувають як мусульмани, так і християни, хоча більшість нападів здійснено незалежно від релігійних переконань жертв.

Чому вони це роблять? Ними керують релігійні переконання?

«Боко Харам» виникли як рух проти світської влади. З часом вони почали переслідувати кожного, хто був пов’язаний з урядом, в кому вони вбачали «невіруючих», незалежно від релігійних поглядів. Особливо вони переслідували мусульманських лідерів, які не підтримували угрупування.

«Боко Харам» ставлять собі за мету нав’язати свою владу жителям північного сходу Нігерії, які начебто надихнулися їх інтерпретацією ісламу. У серпні 2014 року лідер «Боко Харам» проголосив цю територію «халіфатом».

Що робить уряд Нігерії, щоб їх зупинити?

У травні 2013 року уряд Нігерії проголосив надзвичайний стан в трьох штатах: Борно, Адамава і Йобе. Було проведено декілька військових операцій проти «Боко Харам». Надзвичайний стан продовжували двічі, і президент знову попросив про продовження у листопаді 2014 року, однак це рішення все ще не підтверджено Національною Асамблеєю.

Тим не менше, «Боко Харам» не демонструє жодних ознак послаблення, і намагаючись їх зупинити, військові вжили ряд жорстких заходів супроти тих, кого вважали членами «Боко Харам», зокрема тортури та вбивства. Існують докази, що такі порушення є поширеними серед військових та мають систематичний характер.

Що робить світ для того, щоб зупинити «Боко Харам»?

У травні 2014 року Комітет санкцій проти Аль-Каєди Ради Безпеки ООН включив «Боко Харам» до списку тих, проти кого буде застосовано цілеспрямовані фінансові санкції та ембарго на торгівлю зброєю.

Низка держав, зокрема Франція, Великобританія та США пообіцяли Нігерії допомогу після викрадень у місті Чібок у квітні 2014. Ця домога включає в себе обмін розвідувальною інформацією, підготовку нігерійських військових та вироблення спільними зусиллями регіональної антитерористичної стратегії.

Протягом кількох років Чад, Нігер та Нігерія проводили спільні військові операції, щоб зміцнити безпеку на кордонах цих держав і вести боротьбу з «Боко Харам». 7 жовтня 2014 року держави-учасниці Комісії басейну озера Чад та Бенін вирішили провести нову спільну військову операцію з метою побороти «Боко Харам». Поки подробиці цієї операції невідомі, однак країни, що залучені до неї, попросили офіційного дозволу на її проведення від Африканського Союзу та ООН. Обговорення цього питання велося на засіданні Комітету з питань миру та безпеки Африканського Союзу 29 січня 2015 року.

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Басейн озера Чад: через поновлення діяльності «Боко Харам» різко зросла кількість смертей серед цивільного населення
05.09.2017
Річна доповідь 2016/2017: Україна
22.02.2017
Іракців, що тікають з підконтрольних ІДІЛ територій, катують, піддають насильницьким зникненням та вбивають
18.10.2016
БЛОГ: Звільнені! 13 осіб звільнено з-під таємного тримання під вартою в Україні
05.09.2016