Новини

Китай – світовий лідер за кількістю страт у 2016 році

Китай, світовий лідер за кількістю страт, має визнати «жахливим» рівень використання найвищої міри покарання

  • У 2016 році відбпулось 1 032 страти в усьому світі, що на 37% менше, аніж у 2015 (1 634)
  • Іран, Саудівська Аравія, Ірак, Пакистан та Китай є п’ятіркою світових лідерів за кількістю страт
  • США не увійшли до п’ятірки лідерів вперше з 2006 року та мають найнижчий показник кількості страт з 1991 року
  • Викрито серію страт, здійсненими державними органами В’єтнаму

Шокуюче використання Китаєм смертної кари залишається однією зі смертоносних таємниць країни, і влада продовжує страчувати тисячі людей щорічно, згідно з Міжнародним глобальним звітом Amnesty International про смертну кару у 2016 році.

ІНТЕРАКТИВНА МАПА 

Нове ретельне дослідження Amnesty International, опубліковане сьогодні, свідчить про те, що китайська влада використовує складну систему таємності, аби приховати шокуючі масштаби страт у країні, незважаючи на заяви про прогрес у сфері прозорості судової системи.

Не враховуючи Китай, держави по всьому світу стратили 1 032 людини у 2016 році. Китай стратив більше людей, аніж усі інші країни разом узяті, у той час як США досягли історичного мінімуму кількості страчених у 2016 році

«Китай хоче бути лідером на світовій арені, але коли мова йде про смертну кару, він є лідером у найгіршому сенсі цього слова, страчуючи щорічно більше людей, аніж будь-яка інша країна у світі», – заявив Саліл Шетті.

«Китайський уряд визнав це відсталою практикою у рамках відкритості та прозорості судової системи, але продовжує активно приховувати справжній масштаб застосування смертної кари. Настав час Китаю підняти завісу цієї смертоносної таємниці та нарешті відкрити світові правду про систему застосування державою смертної кари.»

«Усього лише декілька країн досі масово страчують людей. Більшість країн вже не заплющує очі, коли держава віднімає людське життя. Лише чотири країни відповідальні за 87% задокументованих випадків страти, тож смертна кара як така доживає свої останні дні»

Заяви Китаю про прозорість – «недостовірні»

Розслідування Amnesty International викрило сотні задокументованих страт, які відсутні у національній судовій онлайн-базі, яка раніше презентувалася як «значний крок вперед до відкритості» та яку регулярно називають доказом того, що судовій системі країни нема чого приховувати.

Ця база даних містить лише незначну частину тисяч смертних вироків, які виносяться кожного року у Китаї за оцінками Amnesty International, що відображає той факт, що китайський уряд продовжує дотримуватися майже повної секретності стосовно тих людей, яким винесли смертний вирок та яких стратили.

Китай накладає гриф державної таємниці на більшу частину інформації, що стосується смертної кари; до того ж, варто зазначити, що майже будь-яка інформація може розцінюватися як державна таємниця відповідно до законів про державну таємницю, які допускають широке трактування.

Amnesty International віднайшла опубліковані новини про щонайменше 931 людину, яких було страчено у період з 2014 по 2016 рр. (і це лише частина загальної кількості страт), але лише 85 з них містяться у національній базі даних.

База даних також не містить дані про винесення смертних вироків іноземним громадянам за злочини, пов’язані з наркотичними речовинами, незважаючи на наявність повідомлень у ЗМІ про щонайменше 11 страт іноземних громадян. Численні справи, які стосуються «тероризму» та обвинувачень, пов’язаних з наркотичними речовинами, також відсутні.

«Китайський уряд використовує часткове розголошення інформації та твердження, які неможливо перевірити, аби заявляти про прогрес щодо зниження кількості страт, але, у той самий час, дотримується майже абсолютної секретності. Це умисне введення в оману», заявив Саліл Шетті.

«Китай – цілковитий вигнанець у світовій спільності, коли мова йде про смертну кару, дії якого не відповідають міжнародним правовим нормам та порушують неодноразові заклики ООН повідомити кількість людей, яких було страчено».

Протягом останніх декількох років ризик страти людей за злочини, яких вони не скоювали, спричинив зростаючу тривогу у китайському суспільстві. У грудні 2016 р. Вищий Народний Суд скасував вирок одного з найбільш показових випадків судової помилки та помилкової страти, Ньє Шубіна. Його стратили 21 рік тому, у віці 20 років. У 2016 суди Китаю винесли виправдувальне рішення щодо 4 людей, на яких очікувала смертна кара, та визнали їх невинними і скасували смертні вироки.

Викрито шокуючий розмах страт у В’єтнамі

У Малайзії та В’єтнамі нові повідомлення викривають масштаби страт, які виявилися набагато більшими за попередні припущення

Інформація з В’єтнаму, вперше опублікована у в’єтнамських ЗМІ у лютому 2017 р., свідчить про те, що держава таємно перебувала у трійці світових лідерів за кількістю страт протягом останніх трьох років: було страчено 429 людей у період з 6 серпня 2013 р. по 30 червня 2016 р. Тільки Китай та Іран випередили В’єтнам за кількістю страт у цей період. У звіті Міністерства громадської безпеки В’єтнаму відсутня детальна статистика за 2016 р.

«Масштаби застосування смертної кари у В’єтнамі протягом останніх років є справді шокуючими. Цей конвеєр страт повністю затьмарює нещодавні реформи щодо застосування смертної кари. Нам доводиться лише здогадуватися, скільки ще було страчено людей, про яких світ і не знає», – заявив Саліл Шетті.

Схожа секретність панує й у Малайзії, де парламентський тиск у 2016 р. призвів до викриття факту, що більше тисячі людей перебувають у камерах смертників, а лише у 2016 р. було страчено дев’ять людей – це набагато більше, аніж раніше припускалося.

Тим часом, ідея, що скоєння певних злочинів має каратися смертю продовжує поширюватися у регіоні: на Філіппінах пропонують повернути смертну кару, скасовану у 2006 р., а Мальдіви погрожують поновити страти після більше ніж 60 років.

США не ввійшли до п’ятірки лідерів вперше з 2006 р.

Вперше з 2006 р. США не ввійшли до п’ятірки світових лідерів за кількістю страт. Кількість страт (20) у 2016 р. досягла мінімуму з 1991 р., що удвічі менше порівняно з 1996 р. та у п’ять разів менше, аніж у 1999 р. Кількість страт знижується кожного року з 2009 р., за винятком 2012 р., коли цей показник не змінився.

Кількість смертних вироків (32) досягла мінімуму з 1973 р., і це є чітким сигналом, що судді, прокурори та присяжні відмовляються вважати смертну кару інструментом здійснення правосуддя. Втім, 2 832 людини у США досі очікують виконання смертного вироку.

Поки тенденції явно змінюються, зниження кількості страт було частково спричинене судовим провадженням щодо процедури застосування смертельних ін’єкцій та проблемами з поставками хімічних речовин у декількох штатах. Втім, можливе вирішення деяких проблем зі смертельними ін’єкціями може призвести до нового зростання кількості страт у 2017 р., починаючи з Арканзасу цього квітня.

Лише у п’ятьох штатах США у 2016 р. були виконані смертні вироки: Алабама (2 людини), Флорида (1), Джорджія (9), Міссурі (1), Техас (7), при цьому Техас та Джорджія відповідальні за 80% страт у державі у 2016 р. Тим часом, 12 штатів, у тому числі й Арканзас, у яких смертна кара ще не скасована, не стратила жодної людини протягом як мінімум останніх 10 років.

«Використання смертної кари у США досягло історичного мінімуму з початку 1990-х рр. Втім, ми маємо продовжувати боротися, аби зберегти цей статус-кво. Страти можуть повернутися у більших масштабах у 2017 р. Шокуюча кількість страт, яка має відбутися у десятиденний період в Арканзасі цього квітня, є наглядним прикладом того, як швидко може змінитися ситуація», заявив Саліл Шетті.

«Стійке зниження рівню застосування смертної кари у США є проблиском надії для активістів, які довго просували скасування найвищої міри покарання. Тенденції явно змінюються. Політики мають уникати потворної риторики «жорсткості щодо злочинності», яка сприяла підвищенню кількості страт у 1980-х та 1990-х рр. Смертна кара жодним чином не сприяє підвищенню рівня безпеки.

«П’ять поодиноких штатів, які виконували смертні вироки минулого року, є відсталими. Вони йдуть проти не тільки національного, а й регіонального тренду. Протягом вже восьми років США мають ганебне визнання як єдина держава у Північній та Південній Америці, яка застосовує смертну кару.»

Ключові тренди у 2016 р.

  • Зниження кількості страт у світі спричинене зменшенням кількості страт в Ірані (на 42 %, з щонайменше 977 до щонайменше 567 страчених) та Пакистані (на 73%, з 326 до 87 страчених).
  • У Африці на південь від Сахари було задокументовано меншу кількість страт, але кількість смертних вироків зросла більше ніж удвічі, переважно через різке збільшення цього показника у Нігерії.
  • На Близькому Сході та у Північній Африці кількість страчених знизилася на 28%, але Іран та Саудівська Аравія залишаються світовими лідерами за кількістю страт
  • Дві країни скасували смертну кару як міру покарання за будь-які злочини (Бенін та Науру); Гвінея скасувала смертну кару тільки за звичайні злочини.

Повний текст доповіді російською та англійською мовами.

Новини на цю ж тему

В Єгипті 7 ув’язненим, яких катували під вартою, загрожує смертна кара
23.06.2017
Білорусь продовжує ігнорувати заклики до скасування смертної кари
07.06.2017
Cмертна кара у 2016 році: факти та цифри
10.04.2017
Смертна кара: 10 запитань щодо вищої міри покарання
02.11.2016
Білорусь: Amnesty International висловлює співчуття щодо страти Сергія Іванова
12.05.2016