Новини

Кампанія #UnfollowMe – Світ виступає проти масового стеження спецслужбами США

Масова стеження спецслужбами США за користувачами інтернету і телефонних мереж – йде врозріз світовій громадській думці. Про це заявила Amnesty International, публікуючи результати масштабного опитування, приуроченого до старту всесвітньої кампанії проти стеження #UnfollowMe.

В опитуванні взяли участь 15 000 людей з 13 країн з усіх континентів світу. Як показали результати опитування, 71% респондентів рішуче виступають проти того, щоб США відстежували їх дії в інтернеті. Тим часом, на думку майже двох третин опитаних, такі компанії, як Google, Microsoft і Yahoo повинні захищати їх, відмовляючись надавати урядам доступ до їх даними.

“США повинні розглядати це опитування як застереження про те, що стеження позбавляє їх довіри громадськості. Президент Обама повинен прислухатися до голосу людей у ​​всьому світі і припинити використовувати інтернет у якості засобу масового збору даних про приватне життя користувачів”, – сказав генеральний директор Amnesty International Саліл Шетті.

“Завдяки сучасним технологіям уряди отримали безпрецедентні можливості стежити за нашими діями в мережі. Нам потрібен незалежний наглядовий механізм за тими, хто стежить, щоб ті не зловживали владою. І все ж сьогодні в жодній країні світу практично немає законів, які б по-справжньому захищали право на недоторканність приватного життя від невибіркового масового стеження. Навпаки, все більше країн розглядають прийняття законів, які розширюють їх повноваження, дозволяючи стежити за людьми на шкоду їх правам”, – зазначив Саліл Шетті.

У червні 2013 року Едвард Сноуден розповів про те, що Агентству національної безпеки США дозволили відстежувати дії користувачів інтернету та абонентів телефонних мереж в 193 країнах світу. З короткого огляду можливостей агентства з’ясувалося, що воно щодня збирало 5 мільярдів реєстраційних записів про місцезнаходження абонентів мобільних мереж і щомісяця 42 мільярди записів, що стосуються дій в інтернеті, включаючи електронну пошту і інформацію про відвідування веб-вузлів.

Найбільше противників масового стеження США – в Бразилії та Німеччині

Жителі Бразилії (80%) і Німеччини (81%) найбільш різко виступали проти перехоплення, зберігання та аналізу даних про користування інтернетом, що ведуться США.

Після викриттів Сноудена широка громадськість обох країн висловила обурення, коли з’ясувалося, що США прослуховували навіть телефонні переговори президента Бразилії Ділми Руссефф і канцлера Німеччини Ангели Меркель.

Навіть у Франції, де на цей рахунок висловлювалося менше заперечень, більшість людей як і раніше виступали проти стеження США (56%). Опитування проводилося після нападу на редакцію Charlie Hebdo.

Головні союзники США виступають проти стеження

США діляться плодами своєї програми масового стеження з Австралією, Канадою, Новою Зеландією і Великобританією в рамках “Альянсу п’яти очей”. Навіть у цих країнах число тих, хто заперечує проти програми масового стеження США (70%), втричі перевищує число її прихильників (17%).

“Картина очевидна: навіть громадяни країн, що є найближчими союзниками США, не хочуть, щоб уряди стежили за їх діями в інтернеті. Великобританія та інші країни “Альянсу п’яти очей” повинні відкрито ділитися зі своїми громадянами інформацією про те, як вони обмінюються здобутими в результаті стеження даними – нашими особистими даними “, – сказав Саліл Шетті.

Технологічні компанії повинні сприяти, а не перешкоджати реалізації права на таємницю приватного життя. На думку опитаних, такі технологічні компанії, як Google, Microsoft і Yahoo, повинні сприяти захисту їх особистої інформації від урядів (60%), в той час як 26% ​​згодні з тим, що компанії надають урядам доступ до особистих даних.

У 2013 році завдяки витоку інформації спливли дані файлів Агентства національної безпеки США, з яких з’ясувалося, що технологічні компанії співпрацювали з владою США, сприяючи стеженню за користувачами таких додатків, як електронна пошта та соціальні мережі.

“Технологічні компанії повинні зробити вибір щодо майбутнього інтернету: чи стане він майданчиком для висловлення думок або знаряддям репресій? Вони можуть попросити користувачів відмовитися від права на недоторканність приватного життя при реєстрації на своїх сайтах або дозволити їм контролювати доступність своїх особистих даних”, – сказав Саліл Шетті.

Стеження вдома

У всіх 13 країнах, де проводилося опитування, респонденти не хотіли, щоб уряди перехоплювали, зберігали і аналізували дані про користування інтернетом і телефоном. В середньому вдвічі більше респондентів висловилися проти стеження з боку урядів своїх країн (59%), у той час як 26% ​​схвалювали її.

Більшість противників масового стеження з боку урядів своїх країн виявилося серед жителів Бразилії (65%) і Німеччини (69%). Серед противників також в лідерах була Іспанія (67%), де в 2013 році повідомлення про те, що Агентство національної безпеки США прослуховувало 60 мільйонів дзвінків іспанців, були зустрінуті обуренням.

Більшість громадян США (63%) виступають проти програми стеження свого уряду і лише 20% підтримують її.

“Люди хочуть, щоб в мережі за ними слідували друзі, а не уряди. Вони не хочуть жити під невсипущим поглядом “великого брата”, тобто системи стеження “, – сказав Саліл Шетті.

Внутрішній ворог?

Ставлення до стеження значно змінюється, коли мова йде про іноземців, що живуть не в своїй державі. У 13 країнах трохи більша кількість людей (в середньому 45%) схвалюють стеження урядами своїх країн за телефонними дзвінками іноземців та їх діями в інтернеті, а 40% виступають проти.

Франція і Великобританія лідирують у списку країн, жителі яких схвалюють спостереження за іноземцями в своїх країнах. При цьому частка прихильників цієї міри (54% і 55% відповідно) удвічі перевищує частку її супротивників (27% і 26%). Аналогічно, половина громадян США вважають, що їх уряд повинен відслідковувати дії іноземців в інтернеті і їхні телефонні розмови на території США, і лише 30% не згодні з цим.

“Той факт, що люди з більшою готовністю погоджуються з тим, щоб уряди їхніх країн стежили за іноземцями, ніж за ними, можливо, свідчить про клімат страху, що нагнітається для виправдання стеження. Уряди повинні боротися з ксенофобією і визнати, що жертвуючи правами людини, не можна зміцнити безпеку”, – сказав Саліл Шетті.

Amnesty International вже звернулася до суду зі скаргою на дії урядів США і Великобританії з метою припинити невибіркове масове стеження. Разом з публікацією даних дослідження організація починає кампанію під назвою #UnfollowMe, закликаючи уряди створити наглядові механізми і забезпечити прозорість у всьому, що стосується масового стеження.

Новини на цю ж тему

Ємен: вибухом бомби, виготовленої у США, були вбиті та скалічені діти
22.09.2017
Президент Трамп: Що буде з правами людини в США?
20.01.2017
Річард Бренсон: зі зростанням кількості страт, світ відмовляється від смертної кари
11.04.2016
Сила людей: 14 нових досягнень у галузі прав людини у 2015 році
03.07.2015
Едвард Сноуден: «Мені слід було з’явитися раніше»
09.06.2015