Новини

Ільдар Дадін: «Вранці і на вечірній перевірці фельдшери чують крики побитих»

В’язень совісті Ільдар Дадін вийшов на свободу з виправної колонії №5 м. Рубцовськ в Алтайському краї у неділю, 26 лютого. Перший росіянин, засуджений за статтею 212.1 КК за неодноразові порушення правил проведення масових заходів, провів за гратами 451 день. Amnesty International поговорила з Дадіним про його тюремний досвід, боротьбу за права ув’язнених і подальші плани.

«Настрій бойовий, але я, напевно, навіть ще не усвідомив, що на волі. Я сповнений сил продовжувати рухатися, продовжувати робити те, що я робив, боротися за справедливість», – починає розмову Ільдар Дадін.

Дадін вже заявив, що має твердий намір не залишати Росію і що він буде боротися за права засуджених, багато з яких, так само як і він, піддавалися тортурам. Починати він збирається з Карелії – його лист про катування, написаний в кінці жовтня минулого року, розповідав про порядки в ІК №7 в карельській Сегежі.

«Є деякі ідеї, будемо намагатися їх реалізовувати. Взагалі, правозахисних ідей багато. Ми хочемо висунути свої кандидатури в громадські спостережні комісії в Карелії, – каже Дадін про себе і свою дружину Анастасію. – Ми хочемо зайнятися найманням адвокатів для тих, хто заявить про катування, тому що в колонії перестають бити тих засуджених, до яких – як стає відомо – регулярно приїжджатиме адвокат. Будемо шукати гроші для цього. Але в стратегічному плані потрібне поширення інформації, щоб про тортури дізнавалися, щоб ці випадки документувалися».

Amnesty International: Наскільки таке інформування важливе і потрібне?

Ільдар Дадінью: Ось в моєму випадку – європейські дипломати писали листи, голландське відділення Amnesty International приїжджало до Москви … Ситуація була така, що якщо [уповноважена з прав людини Тетяна] Москалькова приїде в Париж, її спитають – а як там Дадін? Потрібні якісь механізми, наприклад, іноземні перевірки, потрібно тиснути, а як ще.

A.I .: Чому не працює боротьба з катуваннями і знущаннями зсередини системи виконання покарань? Тому що система закрита?

І.Д .: Це система, яка вселяє в тебе страх до такої міри, що люди бояться говорити. Кожна частина цієї системи – це мафія, кожна частина цієї системи покриває один одного. Спочатку я так боявся, що думав, а що якщо говорити адвокату, що все нормально, що ніяких скарг немає, а очима при цьому показувати «ні, це не так». Проти тих, хто виступає проти знущання, побиття, тортур, система вживає заходів, аж до фабрикації кримінальних справ – про помилкові доноси. Потрібно мати велику силу, щоб заговорити про це.

A.I .: Як боротися з насильством в колоніях, якщо немає можливості звернутися до зовнішнього світу?

І.Д .: В принципі – тільки збирати інформацію і документувати її. Як за радянських часів, коли Олександр Подрабінек проводив докладні професійні анкетування тих, хто пройшов через систему каральної психіатрії. Збирати свідчення про тортури, намагатися пробитися до ув’язнених.

Система працює на недовірі, її головне завдання – приниження людей. Наприклад, мене двічі намагалися етапувати в Карелію, ще в квітні 2016 року, і тоді до мене дійшли чутки, що є нібито відео, на якому [президент Росії Володимир] Путін каже, що незгодних будуть посилати в Карелію, тому що там на них будуть тиснути. Далі все пішло в тому ж дусі. У СІЗО №1 в Республіці Карелія у Петрозаводську для перевірки прийшов [заступник начальника карельського управління ФСВП Олексій] Федотов. Замість того, щоб говорити, що все добре, все чудово, я поскаржився. Посадова особа має формально досліджувати такі заяви, але відразу було видно, що моя заява йому не сподобалося: «Ми з тобою в« сімці» поговоримо про закон». Ну все, думаю, мабуть, на тебе там зовсім чекає конкретний <…>.

Так воно і виявилося, за фактом ніхто навіть не намагається дотримуватись видимості законності. Що мене сильно змусило нервувати, так це те, що всі – фельдшери, прокурорські, співробітники КВС – лише покривають злочини. Наприклад, коли мене відвели в кабінет до [начальника виправної колонії №7 Сергію] Косієву, той мені прямо заявив, що мене ще били несильно, а якщо від мене надійдуть скарги, то мене закопають прямо тут, біля паркану. Мене тоді ще здивувало, як це він так не боїться перевірок.

Те ж саме з фельдшерами. Коли мене 11 [вересня 2016 року] переодягли в робу ШІЗО і побили, фельдшеру не сподобалися мої слова про побиття, вона навіть не стала допомагати. Те ж саме повторилося 12 [вересня 2016 року], коли мене підвішували за зап’ястя на наручниках. Вранці і на вечірній перевірці, [коли охорона б’є ув’язнених], фельдшери чують крики, вони завжди знаходяться десь поруч, за рогом, і приходять відразу ж, як побиття припиняються, дивляться, чи не залишилися сліди. Вони знають, куди б’ють – по внутрішнім сторонам стегон, так карають, коли ноги недостатньо широко розставлені. Одного разу, коли мене били, фельдшер навіть крикнула «Досить!», Але не з міркувань гуманності, а тому що побиття просто затягувалося.

Коли скандал уже почався, я зіткнувся з таким же відношенням вже в прокуратурі і у слідчих. «А що ж ви раніше не розповідали?» – Питав мене [представник Сегезької прокуратури Андрій] Івлєв, і дивився так, ніби не розумів. Потім, коли наша розмова закінчилася, він запитав мене, виходячи: «Що, Дадін, слави захотів?»

Ільдар Дадін Фото: Anastasia Zotova

A.I.: Є прямі порушення законності, а є непрямі, коли формально всі дії відповідають букві закону, а по суті права людини порушуються. Ви можете навести приклади з власного досвіду?

І.Д .: Крім ситуації, коли мої зустрічі з адвокатом зривалися через те, що конвоїри вважали своїм обов’язком перевірити всі сторінки в Кримінальному кодексі, Кримінально-процесуальному кодексі та Кримінально-виконавчому кодексі, і це займало чотири часу? Так. Наприклад, це вибір місця для відбування покарання. Кримінально-виконавчий кодекс говорить, що покарання треба відбувати за місцем проживання або реєстрації, але насправді мене помістили в колонію в 1300 кілометрах від Москви – тому що нібито не було можливості мене помістити ближче до дому. Ні в квітні, коли мене збиралися етапувати в перший раз, для однієї-єдиної людини не знайшлося місця поближче, ні в серпні.

Або, наприклад, моє потрапляння в колонію в Алтайському краї. Як правило, засуджений відбуває покарання в одній і тій же колонії. Але в КВК є ст. 81, що дозволяє переводити ув’язненого під приводом захисту його безпеки. Так воно і сталося – я був переведений з ініціативи Косієва, який в офіційному документі описав, що мені погрожували розправою кілька ув’язнених. Вперше я почув про це обґрунтування 27 грудня [Дадін був етапований в Алтайський край 2 грудня], коли мене привезли в СІЗО Новосибірська. Я вважаю, що це було зроблено і для того, щоб знизити градус ситуації навколо скандалу з тортурами, але і для того, щоб я не міг працювати по всій ситуації зі своїми адвокатами. Не можу ж я оплачувати їм переліт за 5 тисяч кілометрів, щоб поділитися якимись папірцями.

A.I .: Ситуація в колонії в Алтайському краї була іншою, не такою як в Сегежі?

І.Д .: Алтайська колонія – це зовсім інші умови. Я вже повторював кілька разів, це небо і земля. Це ще один яскравий приклад того, що якщо в більшості колоній по всій Росії права ув’язнених порушуються, то є й винятки, і серед них колонія ВК №5.

A.I .: Ви відчували підтримку активістів Amnesty International?

І.Д .: Я вдячний, що люди відгукнулися. Листи підтримки приходили – по одному листу зі Швеції, Франції, Нідерландів, Німеччини, відразу три – з Канади. Вони приблизно однакові були за змістом – «ми боремося за вас». Саме це дало мені розуміння того, що є не тільки громадянське суспільство в Росії, нехай і досить слабке, що російське громадянське суспільство – це частина світового громадянського суспільства порядних, небайдужих, чесних людей, які борються за те, щоб люди залишалися людьми. Це було для мене відкриттям.

Новини на цю ж тему

Росія: співробітник Amnesty International був викрадений і підданий знущанням в Інгушетії
17.10.2018
Відмова надати статус біженця російському інтерсекс активісту порушує право на особисту безпеку
20.07.2018
Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Вимагаємо негайно відпустити та припинити переслідування Еміра – Усеїна Куку та інших членів т.з “Ялтинської шістки”
20.02.2018
Росія: Активістку оштрафували за репост статей про ЛГБТКІ у Facebook
27.10.2017