Новини

Ескалація воєнних дій на сході призводить до загибелі цивільних та наражає населення на серйозну небезпеку

Ескалація воєнних дій призвела до загибелі великої кількості цивільних осіб © SERGEI GAPON/AFP/Getty Images

Ескалація воєнних дій у східній Україні з учорашнього дня призвела до загибелі багатьох цивільних осіб, включаючи дітей, а ще більшу кількість людей наражає на серйозну небезпеку, заявила Amnesty International, повторюючи свій заклик до обох сторін забезпечити захист цивільного населення в умовах бойових дій.

"Сили про-російських сепаратистів повинні припинити використання густонаселених районів для здійснення військових операцій, а підконтрольні Києву сили не повинні застосовувати невибіркові атаки, які створюють загрозу для життя мирних громадян. "
Денис Кривошеєв

“Здійснення атак про-російськими сепаратистами з густонаселених районів Донецьку і Горлівки, та проведення контратак по цим територіям про-київськими силами, наражає життя мирних жителів на велику небезпеку“, сказав Денис Кривошеєв, заступник директора програми Amnesty International по Європі та Центральній Азії.

“Сили про-російських сепаратистів повинні припинити використання густонаселених районів для здійснення військових операцій, а підконтрольні Києву сили не повинні застосовувати невибіркові атаки, які створюють загрозу для життя мирних громадян. Ці дії є порушенням законів війни, за які цивільні особи платять своїми життями”.

18 січня українські збройні сили отримали наказ відкривати масовий вогонь по позиціям про-російських сепаратистів на сході України з метою повернути повний контроль над донецьким аеропортом та прилеглими районами. Наказ було оголошено після заявленого ультиматуму зі сторони про-російських сил покинути аеропорт та їх подальшого повномасштабного наступу на позиції українських сил.

На відео, розміщених Інтернет користувачами в Донецьку, видно, як вранці 18 січня сепаратистські сили виконують обстріли з систем залпового вогню «Град», розміщених у середині житлових районів міста.

Жителі підконтрольного сепаратистами міста Горлівка, що у 40 км на північний схід від Донецька, повідомили Amnesty International про подібні випадки запуску ракет з центру міста. 18 січня, незабаром після одного з таких випадків, про-київські сили завдали контрудару, від якого загинуло двоє цивільних.

Два брата, у віці 7 і 16 років, як повідомляється, померли у неділю після прямої атаки на їх будинок в Вуглегірську, місті у 60 км на північний схід від Донецька, яке контролюється про-київськими силами. Восьмирічна дівчина була поранена під час тієї ж атаки, пізніше у лікарні їй ампутували ногу.

Три особи, у тому числі батько і син, померли сьогодні вранці (19 січня) в підконтрольному українським силам Дебальцеве, ключовому транспортному вузлі, після обстрілу силами про-російських сепаратистів. Всього 10 осіб були поранені в результаті нападу.

Ескалація бойових дій розпочалась після артилерійського обстрілу автобусу 13 січня біля Волновахи, в результаті якого загинули 12 мирних жителів і 16 було поранено.

“Трагічна артилерійська атака у Волновасі є жахливим нагадування про ціну, яку змушено платити мирне населення, коли норми міжнародного гуманітарного права ігноруються під час військових операцій. Хоча наявні докази дають вагомі підстави вважати, що саме сепаратисти запустили ракети, які вбили пасажирів автобуса у Волновасі, жодна сторона не вживає необхідних заходів для захисту цивільних осіб, що раз за разом призводить до їх смерті”, — сказав Денис Кривошеєв.

Використання населених пунктів для розгортання військових операцій і використання неточної вибухової зброї в житлових кварталах повторює динаміку, яку зафіксувала Amnesty International під час дослідницьких місій на сході України у вересні, жовтні та грудні 2014 року.

Amnesty International повторює свій заклик терміново розслідувати всі випадки, пов’язані з загибеллю цивільного населення, як потенційні порушення міжнародного гуманітарного права (МГП).

МГП забороняє націлені атаки на цивільних осіб і цивільні об’єкти, а також напади у цивільних районах, які не можуть бути спрямовані на конкретні військові цілі. Обидві сторони конфлікту порушили заборону, використовуючи некеровані міномети і ракети, які не можуть бути спрямовані з будь-якою точністю в густонаселених цивільних районах.

Розміщуючи війська, озброєння та інші військові об’єкти в житлових районах, українські урядові та сепаратистські сили не змогли вжити всіх можливі запобіжних заходів для захисту цивільного населення, наражаючи на небезпеку цивільних осіб в порушення законів війни.

Номінальна домовленість про припинення вогню в східній Україні була досягнута у вересні 2014 року, але понад 1400 людей були вбиті з того часу, як обидві сторони все більше втягуються в протистояння. В цілому, майже 5000 осіб померли з початку конфлікту в минулому році.

Новини на цю ж тему

Відмова надати статус біженця російському інтерсекс активісту порушує право на особисту безпеку
20.07.2018
Заява про неконституційність процедури обрання Омбудсмана
12.04.2018
Річна доповідь 2017: Україна
23.02.2018
Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції
25.08.2017
Крим: де-факто влада повинна негайно звільнити кримськотатарського активіста Сервера Караметова
11.08.2017