Новини

Челсі Меннінг: «Чому правда варта ризику?»

Челсі Меннінг нарешті випустять з в’язниці. 17 січня Президент Барк Обама скоротив термін її 35-річного тюремного ув’язнення, до якого вона була засуджена за передачу секретних документів уряду США до веб-сайту WikiLeaks. У 2015 році вона розповіла нам, чому можливість говорити про несправедливість випадає раз у житті.  

Чому ви вирішили розповсюдити для широкого загалу документи про війни в Іраку та Афганістані?

       Ці документи мали важливе значення, тому що вони стосуються двох взаємопов’язаних антиповстанських конфліктів в режимі реального часу від самого початку. Людство ніколи б не мало таких вичерпних і детальних відомостей про те, як насправді виглядає сучасна війна. Після того, як ви усвідомлюєте, що  вказані координати є реальним місцем, де живуть люди; що дати – це те, що відбулося нещодавно; що цифри насправді є людськими життями – з усією любов’ю, надією, мріями, ненавистю, страхом і кошмарами, що супроводжують їх –  після цього вже складно коли-небудь забути наскільки важливі ці документи.

Якими, на вашу думку, могли бути наслідки особисто для вас?

       У 2010 році я була набагато молодша. Наслідки, яких я очікувала, були доволі неконкретними, розпливчастими. Я очікувала найгіршого результату, але я не могла передбачити того, що це може потягнути за собою. Проте я передбачала, що буду звинувачена у всіх можливих гріхах, що кожен момент мого життя буде вивчено і проаналізовано, аби віднайти будь-яку можливу помилку, недолік чи похибку, що я коли-небудь зробила, для того, щоб використати це все проти мене для осуду в очах громадськості . Я особливо побоювалася, що моя статева приналежність теж буде використана проти мене.

Як це було ніби відчути на собі всю силу судової системи США і бути представленим у ролі зрадника?

       Було особливо цікаво спостерігати за  матеріально-технічним забезпеченням, залученим до слідства: купа витрачених грошей; галони пального; стоси надрукованого паперу; величезні списки співробітників служби безпеки, юристів і експертів – інколи це здавалось безглуздям. Особливо безглуздо бути представленою у якості зрадниці службовцями, що вели мою справу. Я бачила їх за межами суду, принаймні 100 днів до і під час судового процесу і добре зрозуміла, що вони представляють собою як особистості. Я абсолютно переконана, що вони зрозуміли, хто я як людина теж. Я все ще переконана, що навіть адвокати, які представили аргументи державної зради, не вірили у свої власні слова, коли вони їх промовляли.

Чимало людей вважають вас інформатором. Чому ж люди, які б’ють на сполох, важливі?

       В ідеальному світі уряди, корпорації та інші великі установи мали б бути відкритими. На жаль, світ не ідеальний. Багато установ починають приховувати свою діяльність і нам потрібні люди, які розпізнаватимуть такі процеси. Я думаю, що термін «інформатори» в переважній більшості випадків має негативний відтінок в уряді та бізнесі, те саме що «базікало» або «стукач». Це необхідно вирішувати в якийсь спосіб. Дуже часто політики, які нібито захищають таких людей, насправді використовують, щоб дискредитувати їх.

Що б ви сказали тим, хто боїться виступати проти несправедливості?

       По-перше, мені хотілося б зазначити, що життя є безцінним, а в Іраці в 2009-10 ним відверто нехтували. Це стало звичним бачити величезну кількість людей, які страждають і вмирають, і байдужість до цього була навколо мене і серед самих іракців. Це змусило переосмислити моє життя, і я зрозуміла, що говорити про несправедливість варто, незважаючи на можливий ризик. По-друге, на вашій життєвій дорозі ви не часто отримуєте шанс кардинально змінити ситуацію. Чи зараз чи потім ви постанете перед вибором. Ви дійсно хочете питати себе, чи можна було зробити більше тоді, 10-20 років тому? Я не хотіла б , щоб такі питання переслідувати мене.

       Ми хочемо подякувати сотням тисячам прихильників, які підтримали Челсі, коли вона була представлена в нашому марафоні написаня листів у 2015 році. Оригінальна історія висвілена в Wire, Amnesty’s global magazine.