Новини

БЛОГ: У Росії весна не повинна змінитися зимою

Після вбивства Бориса Нємцова я зрозумів, що Росія вступає в нову еру. В еру, коли стало можливим гучне вбивство лідера протесту. В еру вседозволеності. І хоча здається, що ця ера настала всього за одну ніч, атмосфера нетерпимості до іншої думки складалася в країні протягом кількох років.

166050_Sergei_Nikitin

Сергій Нікітін, директор Amnesty в РФ

Велику роль у створенні такої атмосфери зіграли всепроникна культура безкарності та очевидна відсутність політичної волі до того, щоб знаходити і притягати до суду всіх причетних до порушень прав людини. Ми стали свідками того, з дня у день ця атмосфера густішала експоненціально завдяки наклепницькій пропаганді в державних ЗМІ і образам на адресу всіх, чия думка не збігається з лінією Кремля. Перед смертю Борис Нємцов готував акцію протесту, яка мала відбутися 1 березня – у перший день весни, і тому отримала назву марш “Весна”. Організатори, у тому числі відомі лідери опозиції, хотіли провести його в центрі Москви, але їх змусили відступити і провести марш на околиці міста. Це багатьом не подобалося, і очікувалося, що прийде мало людей.

Але за одну ніч все змінилося. У суботу, 28 лютого о 4 годині ранку я отримав незвичайного електронного листа від незнайомця, який вразив мене до глибини душі. У ньому говорилося: “У Москві вбито Бориса Нємцова”. Борис, колишній віце-прем’єр в уряді Єльцина, убитий напередодні протестного заходу, який він організовував?

Я не сумнівався, що це правда.

Незважаючи на початкове небажання московських властей узгодити марш в центрі міста, здоровий глузд переміг.

П’ятдесят тисяч москвичів повільно пройшли до мосту біля Кремля, де Борис отримав чотири кулі, повз те місце, де його  убили. Демонстранти несли тисячі російських прапорів з траурними стрічками і покладали квіти на парапет мосту. Всюди були плакати з фотографіями Бориса.

Я вбачаю трагічний символізм у тому, що один з найактивніших захисників свободи в Росії був убитий саме на тому ж мосту, де всього рік тому сім директорів європейських секцій Amnesty International влаштували пікет за свободу мирних зібрань.

Для тих, хто поділяв цінності Бориса, настали тяжкі дні. Майбутнє покаже, чи готові росіяни жити в суспільстві, в якому інакомислячих змушують мовчати кілери. Разом з тим обнадіює, що є ще ті, кого не вдалося залякати: багато тисяч людей, які не побоялися пройти до мосту біля Кремля, висловивши мовчазний протест; які не бояться відстоювати права людини, незважаючи на істеричні звинувачення в тому, що вони «п’ята колона», шпигуни і зрадники; які не бояться висловлювати правду можновладцям в блогах, статтях та інтерв’ю в нечисленних ЗМІ, що зберегли незалежність.

Всі вони розуміють, що цієї весни відкрився сезон полювання, і тепер легко стати об’єктом нападу і навіть бути вбитим за висловлену точку зору. Може, сміливі люди в Росії і являють собою незначну меншість для такої величезної країни. Але сам факт їх існування, їх ентузіазм, харизма, впевненість у собі підтримують в мені надію в ці смутні дні. Росія буде вільною. Питання в тому, коли і якою ціною. Інакше слідом за весною наступить зима.

Сергій Нікітін, директор представництва Amnesty International в Росії

Новини на цю ж тему

Росія: співробітник Amnesty International був викрадений і підданий знущанням в Інгушетії
17.10.2018
Відмова надати статус біженця російському інтерсекс активісту порушує право на особисту безпеку
20.07.2018
Вимагаємо негайно відпустити та припинити переслідування Еміра – Усеїна Куку та інших членів т.з “Ялтинської шістки”
20.02.2018
Росія: Активістку оштрафували за репост статей про ЛГБТКІ у Facebook
27.10.2017
Зловживання Росії правом вето в РБ ООН стало еквівалентом зеленого світла для воєнних злочинів.
25.10.2017