Новини

БЛОГ: “Палестинські домівки – справжня мішень операції “Непорушна скеля”

Майже три місяці минуло з того моменту, коли вщух останній конфлікт, але купи уламків і порожні корпуси сімейних будинків в Газі залишаються болісним нагадуванням про смерть і руйнування, які принесла з собою остання військова операція Ізраїлю в липні та серпні цього року.

salil-shetty

Саліл Шетті, генеральний секретар Amnesty International

Троє онуків Мохаммеда Акрама аль-Халлака дивилися мультфільми в кімнаті з телевізором, коли три ракети влучили в будинок 20 липня. Стіни впали лавиною уламків, розпадаючись на купи пилу і каменів, над і під дітьми. Жоден з них не вижив. Вісьмох осіб, з них усі – цивільні (серед них було четверо дітей з іншої родини, що теж проживала у будівлі), було також убито.

У всьому секторі Гази подібні сцени – не рідкість. Щонайменше 18 000 будинків були зруйновані або пошкоджені до стану, коли вони не підлягають ремонту; понад 1500 палестинських цивільних осіб було вбито під час операції “Непорушна скеля”. В Ізраїлі щонайменше шість цивільних осіб, серед них була одна дитина, загинули під час ракетного обстрілу невибіркового характеру через кордон палестинськими збройними угрупованнями.

У нашому звіті, опублікованому 7 листопада, Amnesty International розкриває деталі серії атак Ізраїлю, проведених у палестинських житлових будинках, розташованих в секторі Гази. Багато з будинків, які постраждали від атак, були набиті людьми, які шукали прихистку у родичів після втечі з інших зруйнованих війною районів Гази.

Завдяки цим доказам тепер ми можемо з упевненістю сказати, що ізраїльські сили поводились із вражаючою зневагою до життя цивільних осіб, зрівнявши із землею цілі будівлі, в яких проживали десятки жителів, кількома кричущими непропорційними атаками, проведеними без попередження. Докази ясно вказують на те, що деякі з цих протиправних атак є воєнними злочинами.

За загальним підрахунком, принаймні, 104 мирних жителів, з них 62 – діти, були вбиті внаслідок невиправданих атак на вісім різних будинків. Таким загибелям могли б (і повинні були) запобігти. Цивільним особам не винесли попередження про атаку – і вони не мали жодних шансів втекти. Відповідно до законів війни (міжнародного гуманітарного права) умисні атаки на цивільне населення суворо забороняються. Необхідно застосувати усі можливі запобіжні заходи, зокрема, попередження цивільного населення, щоб звести до мінімуму ризик для цивільного населення. Напади, які за попередньою оцінкою можуть потягнути за собою велику кількість жертв серед цивільного населення, часто розцінюються як непропорційні і мають бути скасовані. Втім, у кількох випадках ці фундаментальні зобов’язання були проігноровані.

Ізраїльські посадовці не змогли відповісти на важкі запитання, спровоковані цими атаками. Насправді, вони навіть не визнали своєї відповідальності. Ізраїль має технічну можливість здійснювати точні удари по конкретним цілям, що спричиняють набагато менше руйнувань. Чому ж натомість військові сили неодноразово надавали перевагу можливості зрівняти з землею цілі будівлі, повні цивільного населення? Якими тоді були заплановані мішені? Чому вони не надають ефективні попередження?

Це не поодинокі випадки, а усталена практика атак на житлові будинки впродовж всієї операції, що демонструє байдужість до страждань палестинського цивільного населення і зневагу до своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом.

В цьому багаторічному конфлікті обидві сторони не проявили достатньої поваги до цивільних осіб. Палестинські збройні угруповання стріляли ракетами без розбору в сторону Ізраїлю, зберігали зброю в школах, запускали ракети біля будинків мирного населення. Поки немає жодних ознак того, що порушення з боку обох сторін принесли їм безпеку або захищеність.

"Ізраїль повинен зняти облогу Гази і гарантувати, що він ніколи більше не покладатиметься на тактику, що порушує основи міжнародного гуманітарного права. В свою чергу, ХАМАС і палестинські збройні угруповання повинні припинити атаки невибіркового характеру та навмисні напади на цивільних осіб."
Саліл Шетті, ГенСек Amnesty International

Цьогорічна війна стала третім визначним конфліктом у секторі Газа з 2008 року. Світ вже занадто звик до зображень, на яких тіла жителів Гази витягають з-під завалів або ізраїльські мирні громадяни втікають до бомбосховищ.

Здається, що немає часу загоїти поранення до того, як спалахне новий раунд протистояння.

Проте ні палестинська влада, ні Ізраїль не провели незалежне, неупереджене розслідування за звинуваченнями у воєнних злочинах, скоєних під час останніх військових дій.

Щоб покласти край дедалі більшому спустошенню та руйнуванню, цикл безкарності має зупинитись. Серйозні порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права повинні бути незалежно і неупереджено розслідувані, а винних у злочинах осіб мають притягнути до відповідальності.

Ізраїль повинен зняти облогу Гази і гарантувати, що він ніколи більше не покладатиметься на тактику, що порушує основи міжнародного гуманітарного права. В свою чергу, ХАМАС і палестинські збройні угруповання повинні припинити атаки невибіркового характеру та навмисні напади на цивільних осіб.

Наразі перспектива відновити справедливість – дуже малоймовірна. Ізраїль відкрив серію розслідувань, які не відповідають міжнародним стандартам і не мають жодних шансів забезпечити правосуддя і відшкодувати збитки жертвам. Швидше за все,  ХАМАС або палестинська влада також не зроблять необхідних кроків. Ізраїль демонстративно відмовився співпрацювати з комісією ООН з розслідування порушень прав людини в останньому конфлікті, а Amnesty International та Human Rights Watch, як і раніше, відмовлено в доступі до території Гази.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) має вирішальне значення у притягненні до відповідальності осіб, винних у злочинах за міжнародним правом, скоєних у поточному та попередніх ізраїльсько-палестинських конфліктах. Ізраїльська та палестинська влади, а також міжнародне співтовариство, повинні вжити всіх заходів, щоб надати повноваження прокурору МКС зробити те, що національні органи влади не спромоглись: незалежно і неупереджено розслідувати злочини, скоєні усіма сторонами.

Міжнародне співтовариство не може дозволити собі зрадити жертв порушень ще раз. Ті, хто наказує вчинити або вчиняє воєнні злочини, мають понести відповідальність. Інакше цивільні особи заплатять ще вищу ціну в наступному раунді протистояння.

Новини на цю ж тему

Сирія: Тисячі людей опинилися під перехресним вогнем Ісламської держави та військ коаліції
25.08.2017
Блог: Як перший безпечний Марш Рівності розвінчав міфи про ЛГБТІ спільноту
17.06.2016
Нездорове правосуддя в Аргентині: #FreeBelen
27.05.2016
Ув’язнені в Сальвадорі за переривання вагітності
19.05.2016
БЛОГ: Амністія для секс-роботи: декриміналізація та наслідки
20.08.2015