Новини

“2014: Рік позбавлений надії?” – блог Генсека Amnesty

Тридцята річниця трагедії в Бхопалі. Саліл Шетті разом з місцевими активістами, яки прагнуть справедливості

Судячи із схожих на безкінечні історії про смерть, страждання та несправедливість, які постійно з’являлися в новинах, можна зробити висновок, що причин святкувати щось у 2014 році було замало.

Тисячі життів було втрачено у воєнних конфліктах в усіх куточках світу – від Центральноафриканської Республіки до Сирії та України.

Тисячі людей було страчено їх урядами в країнах, де все ще не заборонено смертну кару; в той час, як мільйони інших все ще переслідують в судовому порядку та дискримінують.

Ситуація в Нігерії погіршилася через воєнні злочини, скоєні як радикальними ісламістами з «Боко харам», так і правоохоронцями. В той же час, в Мексиці кількість зареєстрованих випадків катування та жорстокого поводження із затриманими зросла на жахливі 600%.

2014 рік був сповнений переживань за права людини. Проте стверджувати, що в минулому році не було жодних надій, було б помилкою.

Історичні успіхи

Історії про хороші новини не завжди потрапляють на перші шпальти газет, на противагу поганим новинам. Проте ми в Amnesty International знаємо, що завдяки роботі найбільшого в світі руху активістів за права людини нам вдалося досягти певних історичних успіхів.

У вересні, наприклад, після понад двох десятиліть невтомної кампанії нашої організації та її партнерів, міжнародний договір, що контролюватиме глобальний продаж зброї, досяг своєї 50-ої ратифікації в ООН.

За існуючими даними, приблизно один мільйон людей вмирає щорічно через насилля із застосуванням зброї, часто як результат переслідування урядом або кримінальними угрупуваннями.

Договір по контролю за торгівлею зброєю цього грудня стане міжнародним законом, який допомагатиме блокувати потік озброєння до урядів, які використовуватимуть його для жорстоких вбивств та насилля. Це перший договір в своєму роді, який має обов’язкову юридичну силу; він є тріумфом, який спирається на тяжку працю та прагнення більш, ніж мільйона активістів, які боролися за нього.

Так само в цьому році позитивні зрушення трапилися в липні, коли Європейський суд з прав людини досяг історичного рішення про причетність польського уряду до скандально відомої програми затримань ЦРУ, яка проводилася в секретних центрах у країні.

Коли я відвідав Польщу чотири роки тому під час однієї зі своїх перших поїздок на посаді Генерального Секретаря Amnesty International, такий перебіг подій було дуже важко уявити, однак палке бажання активістів наблизило всіх нас на один крок до правди. Я сподіваюся, що останні докази, опубліковані у звіті Сенату США додадуть значимості нашим закликам стосовно того, щоб правда була розкрита, винні – притягнуті до відповідальності, а жертвам надано компенсацію, до якої в першу чергу належить справедливість.

Ще один значний крок у правильному напрямку було зроблено із заявою Європейської Комісії про те, що проти Чехії буде відкрито судовий процес через порушення анти-дискримінаційного законодавства стосовно школярів-ромів в системі освіти. Знову таки, це проблема, для вирішення якої активісти Amnesty international витратили багато часу і сил.

І можливо, найбільш радісна перемога в сфері захисту прав людини цього року була здобута в Парагваї, де Сенат прийняв законопроект, який забезпечує членів етнічної групи Савхоямаха повними правами на їхню землю. Дана ціль була ключовою в процесі відстоювання наших інтересів протягом кількох останніх років, а також є тріумфом спільноти корінних народів, які боролися за це більше двадцяти років.

Говорячи правду в очі тим, хто при владі

Amnesty International володіє унікальною здатністю говорити правду тим, хто має владу.

Ми збираємо голоси багатьох через такі потужні проекти, як Марафон написання листів, який нещодавно досяг відмітки 2 мільйонів учасників. Коли я звертаюся до лідерів щодо задокументованих порушень прав людини, вони знають, що ми спостерігаємо за ними та намагаємося передбачити їх наступний крок. Тому, немає сумнівів в тому, що наші голоси чують ті, хто відповідає за прийняття рішень по всьому світу.

Влада Мозамбіку цього року відкинула запропонований законопроект через тиск з боку активістів з усього світу, який міг би дати можливість насильникам уникнути кримінальної відповідальності, якщо вони одружуються на своїх жертвах.

Десятки ув’язнених активістів, які утримувалися незаконно, також були звільнені, включаючи білоруса Алєся Бєляцького, громадянку Судану Меріам Ях’ю Ібрагім, та жителя Гондурасу Анхела Колона, якого утримували в Мексиці.

У лютому цього року я зустрівся з мексиканським президентом, аби обговорити ситуацію стосовно прав людини в країні та безкарність порушників. Ганебна відповідь влади на жахливе зникнення 43 студентів у штаті Ґерреро у вересні цього року є сумним доказом того, що уряд заздалегідь не звертає увагу на наші заклики.

Кілька тижнів тому Сенат Філіппінів вирішив порушити кримінальну справу щодо розповсюдженого використання тортур поліцією країни. Жахлива та домінуюча культура безкарності дозволила катуванням, застосовуваним поліцією до правопорушників, уникнути жодних перевірок з боку влади Філіппінів. Я сподіваюся, що заява Сенату є знаком того, що уряд нарешті готовий серйозно поставитися до своїх обов’язків та повністю ліквідувати катування в майбутньому.

Нам також слід пишатися тим, як технології поступово вливаються в нашу боротьбу за права людини. Amnesty International працювала разом зі своїми партнерами, аби створити новий інструмент, який допомагатиме захисникам прав людини виконувати свою роботу. Інноваційний додаток Panic Button app перетворює смартфон користувача на секретний сигнал тривоги, який можна активувати, щоб повідомити своїх колег про те, що ти потрапив в біду.

Разом з партнерськими організаціями ми також вжили відповідних юридичних заходів проти розвідки Великобританії, аби присікти їх спостереження за засобами масових комунікацій.

Таким чином, у 2014 році вдалося досягти значних успіхів, які спільнота борців за права людини може і мусить відсвяткувати. Кожен успіх має нагадувати про те, що зміни приходять тоді, коли люди вірять в свої дії.

Сміливі активісти та жертви, які вижили

Я відчуваю себе особливо щасливим, адже мав можливість зустріти цього року визначних людей.

Починаючи з десятків сміливих жінок, яких було незаконно ув’язнено в Сальвадорі, – країні, яка запроторює у в’язницю жінок, які втратили своїх дітей через викидні, звинувачуючи їх у порушенні суворих законів, які забороняють аборти; до кількох поколінь, які пережили токсичну катастрофу в Бхопалі в Індії та які продовжують, через почуття солідарності, свою довготривалу боротьбу за справедливість та компенсації. Починаючи з юристів, які виступають від імені в’язнів совісті; до учасників акцій протесту, які лобіюють відповідні зміни в законодавстві; і до захисників прав людини, які так сильно прагнуть робити те, що ми всі робимо.

Після року, що минув, ми відчуваємо гордість за наших дослідників, організаторів та учасників кампаній, а також активістів на місцях у Африці та Азійсько-Тихоокеанському регіоні, і хочемо продовжувати в тому ж дусі у 2015 році в Латинській Америці, на Близькому Сході та в Північній Африці.

Від імені Amnesty International, я хотів би подякувати мільйонам наших членів; тим, хто нас підтримує, активістам та всім доброзичливцям, які віддали свій час та сили нашій спільній справі.

Справедливість досяжна

Нашими спільними силами ми надсилаємо потужне повідомлення про те, що справедливість можлива, коли є люди, які надзвичайно сильно прагнуть її досягти.

Беручи до уваги кількість перепон, які, здається, неможливо подолати у прийдешньому році, боротьба проти порушення прав людини є більш необхідною, ніж будь-коли. Тим не менш, мене переповнюють сили та стійкість активістів, з якими мені випала честь стояти пліч-о-пліч в цій нелегкій справі.

Саліл Шетті, Генеральний Секретар Amnesty International

Новини на цю ж тему

Блог: Як перший безпечний Марш Рівності розвінчав міфи про ЛГБТІ спільноту
17.06.2016
Нездорове правосуддя в Аргентині: #FreeBelen
27.05.2016
Ув’язнені в Сальвадорі за переривання вагітності
19.05.2016
БЛОГ: Амністія для секс-роботи: декриміналізація та наслідки
20.08.2015
БЛОГ: 10 вагомих причин ратифікувати Римський Статут
17.07.2015