Річна доповідь 2016/2017: Вірменія

 

Глава держави: Серж Саргсян

Глава Уряду: Карен Карапетян (замінив Овіка Абрамяна у вересні)

У 2016 році поліція застосувала надмірну силу для придушення переважно мирних демонстрацій у столиці країни Єревані у липні. Сотні осіб були свавільно заарештовані. За повідомленнями, багато осіб було травмовано, побито або вони в інший спосіб зазнали жорстокого поводження під час затримання або під час знаходження під вартою.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

Цей рік характеризувався економічною і політичною нестабільністю, а також зростаючими проблемами безпеки, пов’язаними з початком широкомасштабного військового протистояння у квітні в Нагірному Карабасі, сепаратистському регіоні Азербайджану, який підтримувала Вірменія. 8 вересня прем’єр-міністр Абрамян пішов у відставку, посилаючись на неспроможність його уряду вирішити економічні і політичні проблеми. 13 вересня президент Саргсян призначив колишнього мера Єревана Карена Карапетяна новим прем’єр-міністром.

НАДМІРНЕ ЗАСТОСУВАННЯ СИЛИ

17 липня група озброєних чоловіків увірвалася до поліцейського відділка Єревана в районі Еребуні, убивши одного співробітника поліції, поранивши двох і взявши декількох в заручники.

Після захоплення дільниці сотні людей зібралися на площі Свободи, щоб виразити солідарність з нападниками і спільно закликати звільнити ув’язненого активіста Жерайра Сефіляна, якого було звинувачено у незаконному володінні зброєю, а також закликати президента піти у відставку. Двотижневе протистояння з поліцією викликало масові антиурядові акції протесту в Єревані, в результаті яких відбулося декілька зіткнень з поліцією. Протести проходили щодня і згасли після того, як особи, що взяли заручників, здалися 30 липня. Хоча поліція в більшості випадків дозволяла проведення мирних зібрань, вона регулярно затримувала протестувальників та інших осіб. В декількох випадках протести в Єревані розганялися із застосуванням надмірної сили.

20 липня зіткнення продовжилися після того, як поліція відмовилася дозволити протестувальникам передати їжу озброєній групі людей всередині поліцейського відділка. Деякі протестувальники почали штовхати співробітників поліції і жбурляти у них камінням та пляшками з водою. Поліція відреагувала, кидаючи без розбору шумові гранати і застосовуючи сльозогінний газ, поранивши багатьох мирних протестувальників і перехожих. Після цього поліція почала розганяти мітинг і арештовувати учасників. Декілька свідків стверджували, що співробітники поліції наздоганяли та били демонстрантів перед тим як їх заарештувати; за повідомленнями, було затримано 136 осіб, десятки людей було поранено.

29 липня поліція застосувала надмірну силу проти мирних демонстрантів у кварталі Сарі Таг, поблизу захопленого відділка. Поліція попередила натовп, щоб люди розійшлися. Невдовзі після цього вони застосували сльозогінний газ і почали без розбору кидати шумові гранати, поранивши десятки демонстрантів і декількох журналістів. Потім з-за спин поліції у натовп увійшла група чоловіків, озброєних дерев’яними кийками, і вони раптово почали бити демонстрантів і журналістів. Між тим поліція заблокувала вулицю, щоб не дати натовпу розбігтися, і продовжувала арештовувати демонстрантів. За повідомленнями, як мінімум 14 журналістів стали мішенями цілеспрямованого кидання шумових гранат і об’єктами побиття з метою перешкоджання ведення ними прямої трансляції.  Як мінімум 60 людей було поранено і госпіталізовано, зокрема через отримання важких опіків від вибухів гранат. У наступні декілька тижнів п’ятьох поліцейських було відсторонено за використання надмірної сили. Очільник поліції Єревану був звільнений, а 13 співробітникам поліції, деякі з них високого рангу, було винесено догану «за нездатність запобігти жорстоким нападам на протестувальників та журналістів». Розслідування обох інцидентів ще тривало станом на кінець року.  

 

СВАВІЛЬНІ АРЕШТИ І ЗАТРИМАННЯ

Після подій 17 липня поліція викликала політичних активістів на допити. За повідомленнями ЗМІ, близько 200 осіб, здебільшого прихильників опозиції та активістів, було доставлено до поліцейських відділків без їх формального арешту. Активісти повідомляли, що поліція відвідала їх домівки, погрожувала арештом членам їх сімей та проводила незаконні обшуки. Активістів допитували і утримували у поліцейських відділках, деяких – понад 12 годин, і були звільнені без висунення обвинувачень. Їм не дозволяли повідомити своїм сім’ям чи родичам про їх місцезнаходження і їм було відмовлено у праві звернутися до своїх юристів.

КАТУВАННЯ ТА ІНШІ ФОРМИ ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ

Як і раніше, мала місце велика кількість повідомлень про катування та інші форми жорстокого поводження з боку поліції та у місцях тимчасового утримання.

У лютому адміністрація в’язниці «Нубарашен» змусила ув’язненого активіста Вардгеса Гаспарі пройти психіатричну експертизу після того, як той заявив, що адміністрація наказала його співкамерникам бити його, погрожувати йому і виливати на нього холодну воду.

Протягом липневих подій декілька активістів повідомили про відмову у доступі до води, ліків та необхідної медичної допомоги після затримання поліцією за участь у протестах; в деяких випадках людей утримували понад 12 годин без пред’явлення звинувачень. За повідомленнями, декількох осіб було жорстоко побито або вони зазнали іншого жорстокого поводження під час арешту та утримання, і їм було заборонено повідомляти своїм сім’ям і родичам про місце їх перебування.

СЕКСУАЛЬНІ ТА РЕПРОДУКТИВНІ ПРАВА

У липні уряд вніс зміни до закону про аборти, заборонивши аборти за гендерною ознакою в період між 12 та 22-м тижнем вагітності. Новим законом був запроваджений обов’язковий триденний період очікування та консультацій для жінок після їх першого візиту з метою здійснення аборту. Деякі групи жінок висловили стурбованість стосовно того,що період очікування може бути призначений для того, щоб жінки утрималися від абортів, і він призводить до зростання корупції, небезпечних абортів та, як наслідок, зростання смертності серед матерів. За звітами Фонду народонаселення ООН, аборти за гендерною ознакою є «широко поширеними» у Вірменії.

 

Новини на цю ж тему

Річна доповідь 2016/2017: Азербайджан
29.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Таджикистан
29.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Туркменістан
29.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Узбекистан
29.03.2017
Річна доповідь 2016/2017: Киргизстан
29.03.2017